Müzik Karıştıran Site: RaveDJ


YouTube’da gezinirken iki tane şarkı dinlediniz. Daha sonra “Acaba bu şarkılar aynı videoda olsaydı nasıl olurdu?” diye düşündünüz. Cevabı muhtemelen iki videoyu da indirip, Adobe Premiere Pro vb. gibi programlarla düzenleyip, o şekilde alabilirsiniz. Bu da saatler sürecek ve belki de sonucunda hüsranla karşılaşacağınız bir durum olacaktır. İşte bunun daha kolay bir yolu var. Sadece bir tarayıcı sahibi olmanız yeterli. Tarayıcınızda RaveDJ internet sitesine gitmeniz gerek. Siteye gitmek için tıklayın.

RaveDJ ile mashup oluşturma

RaveDJ

Daha sonra sağ üst taraftan “Login”e tıklıyoruz ve Google, Facebook veya Twitter aracılığıyla sisteme kayıt oluyoruz. Ardından bir kullanıcı adı belirleyip ana sayfaya tekrar geliyoruz. “Create” seçeneğine tıkladığımız zaman bizi yeni bir ekrana yönlendirecek. Burada ister bir YouTube videosunun bağlantısını yapıştırabiliriz, istersek de ismini yazarak videoyu seçebiliriz.

RaveDJ Mahsup Oluşturma

Şarkıları seçtikten sonra yapmanız gereken diğer işlem ise “Create Mashup”a tıklamak. Gerisini yapay zeka halledecektir. Bunun için yaklaşık bir dakika beklememiz gerekecek. Oluşan sekmede sizlere %0’dan başlayarak %100’e kadar ilerleyecek bir sayaç olacak. Burada sadece şarkının değil, başlığın da karıştırıldığını görebilirsiniz. Mesela, Koray Avcı’dan Yuh Yuh ve Adaletin Bu Mu Dünya şarkılarını seçtik ve sistem başlığı “Yuh Bu Mu Dünya” olarak değiştiriyor. Daha sonra sistem şarkıyı %100’e getirince şarkı otomatik olarak başlatılıyor. Hem klipler hem de müzik birbirine karıştırılmış bir şekilde karşımıza geliyor. Sonuç her zaman mükemmel olmuyor tabi ki. Ancak birbiriyle uyumlu birden fazla şarkıyı seçmeniz durumunda çok iyi sonuçlar alabilirsiniz. Bu yazıyı oluşturmak için kullandığım Koray Avcı’nın iki şarkısının karışımını dinlemek için tıklayın.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir