Getting your Trinity Audio player ready...

Google, yapay zeka kısmında daha fazla özellik ve ürün sunmaya devam ediyor. Bunlardan biri de Duet AI. Şimdi bu ürünü geliştiriciler için farklı IDE’lerde 20’den fazla programlama dilini destekleyen şekilde kullanıma sundu. Gelin bu yapay zekanın detaylarına bir göz atalım.

Duet AI for Google Cloud

Google Duet AI nedir? (Workspace için)

Google Duet AI, kullanıcılara yer ve zaman fark etmeksizin yapay zeka yardımı sunan, iş birliğini kolaylaştıran üretken bir araçtır.

Google Cloud ve Workspace ürünlerinde kullanılmaktadır. Geliştiricilere log analizi, test otomasyonu ve kod oluşturma gibi görevleri otomatikleştirmeye yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi özellik sunar. Kullanıcıların belgeleri, sunumları ve e-postaları daha hızlı ve kolay bir şekilde oluşturmasına, düzenlemesine ve paylaşmasına yardımcı olmak için tasarlanmış bir dizi özellik sunar.

Duet AI’nın bazı özellikleri şunlardır:

 • Dokümanlar için: Otomatik özetler, konuşma tanıma, dil çevirisi, metin formatlama ve daha fazlası.
 • Sunumlar için: Otomatik içerik oluşturma, slaytlar arası geçişler, animasyonlar ve daha fazlası.
 • E-postalar için: Otomatik yanıtlar, e-posta şablonları, dil çevirisi ve daha fazlası.

Duet AI, kullanıcıların üretkenliğini artırmasına ve iş süreçlerini iyileştirmesine yardımcı olmak için tasarlanmış güçlü bir araçtır.

İşte bazı kullanım örnekleri

 • Bir geliştirici, log dosyalarını analiz etmek için kullanabilir. Bu, geliştiricinin hataları daha hızlı ve kolay bir şekilde bulmalarına yardımcı olabilir.
 • Bir pazarlamacı, bir e-posta kampanyası oluşturmak için kullanabilir. Bu, pazarlamacının daha etkili e-postalar oluşturmalarına yardımcı olabilir.
 • Bir öğretmen, bir ders sunumu oluşturmak için kullanabilir. Bu, öğretmenin daha ilgi çekici ve bilgilendirici sunumlar oluşturmalarına yardımcı olabilir.

Geliştiriciler İçin Google Duet AI nedir?

Geliştiriciler için Duet AI, yazılımcılara kod yazmada veya eksik kalan kodları tamamlamada yardımcı olabiliyor. Bu da geliştiriciler için zaman tasarrufu anlamına geliyor.

Peki Duet AI, geliştiriciler için kod yazmada nasıl yardımcı oluyor?

Bildiğiniz gibi, Github Copilot uzun zamandır VS Code üzerinde popüler bir yapay zeka destek eklentisi olarak kullanımda. Buna rakip olarak sayılabilecek olan yeni özellik olarak Google Duet AI da eklenmiş oldu. Bu sayede kullanıcılar 20+ dilde kod yazarken yardım alabilecek. Zaten bu dilleri aşağıdaki başlıklarda hangileri olduğunu görebileceksiniz.

Duet AI, VS Code ve JetBrains IDE’leri üzerinde kullanılabiliyor. Eklenti olarak yükleyebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Geliştiriciler için Google Duet AI’ın ücreti

1 Şubat 2024 tarihine kadar ücretsiz kullanabilirsiniz. Bu tarihten itibaren 19 dolar ödeyerek kullanmaya devam edebilirsiniz.

Gemini de dahil edilecek

Google’ın bu ürünü hakkındaki blog yazısında en kısa sürede en güçlü yapay zeka modeli olan Gemini’ni de entegre edileceği söyleniyor. Bu sayede kod yazmak çok daha hızlı ve kolay hale gelecektir.

Google Duet AI, hangi yazılım dillerini destekliyor?

Bu yazıyı yazdığım 14 Aralık 2023 tarihi itibariyle, 22 dili desteklemektedir. Aşağıda bunları görebilirsiniz.

 1. Bash
 2. C
 3. C++
 4. C#
 5. Dart
 6. Go
 7. GoogleSQL
 8. Java
 9. JavaScript
 10. Kotlin
 11. Lua
 12. MatLab
 13. PHP
 14. Python
 15. R
 16. Ruby
 17. Rust
 18. Scala
 19. SQL
 20. Swift
 21. TypeScript
 22. YAML

Google Duet AI’ı kullanmaya başlayın

Eklenti olarak VS Code üzerinde kurmak için tıklayın.

JetBrains IDE’de kullanmak için buraya tıklayın.

Ayrıca bakınız

https://cloud.google.com/blog/products/ai-machine-learning/duet-ai-for-developers-and-in-security-operations-now-ga

https://cloud.google.com/ai/duet-ai

https://thenewstack.io/googles-duet-ai-launches-genai-across-full-sdlc-in-the-cloud/

Kategori:

Teknoloji,

Son Güncelleme: 10 Nisan 2024