Getting your Trinity Audio player ready...

Bugün, herhangi bir ad/soyad veya aklınıza gelen herhangi bir kelimenin dünyada kaç insan tarafından kullanıldığını gösteren bir site önermek istiyorum. Bu site ile ilginç ve keyifli zaman geçilebilirsiniz. O zaman gelin detaylarına bir bakalım.

Bir ismin veya soyismin kaç kişi tarafından kullanıldığını öğrenmek

Bir ad veya soyadın harita üzerinde hangi işlem için kullanacağımız sitenin adı Forebears. Bu siteye girdiğinizde, arama kısmına kendi adınızı veya soyadınızı yazarak dünya genelinde ne kadar kullandığını görebiliyorsunuz. Ayrıca aklınıza gelen, daha önce bir insanın adı veya soyadı olarak hiç karşılaşmadığınız kelimeleri yazarak, herhangi bir kişinin adı veya soyadı olup olmadığına bakabilirsiniz. Ben kendi adıma oldukça ilginç şeylerle karşılaştım.

Site Türkçe dil desteğine sahip değil. Ayrıca sitede sadece ad soyad sorgulaması değil, bazı farklı istatistikleri de görebiliyorsunuz. Ancak pek çok ülke için kullanılabilir olsa da çoğu özellik Türkiye için bulunmuyor.

Forebears

Forebears.io, Türkiye ile ilgili de diğer ülkelerle aynı sonuçları ve istatistikleri de paylaşıyor. Yani üst paragrafta da belirttiğim gibi, site sadece bir kelimenin ad veya soyad olarak ne kadar kullanıldığını göstermiyor sadece. Bu bağlantıya tıkladığınız zaman, Forebears’ın Türkiye ile ilgili sunduğu pek çok veriye de ulaşabiliyorsunuz. Tabii, bunların çoğu sizi farklı sitelere yönlendirmekte. Ancak bunlar da en az bu siteyi araştırma amacınız karar ilginç ve keyifli bilgiler verebilecek siteler olacaktır.

Sitede dolaştıkça sadece Türkiye ile ilgili değil pek çok ülke hakkında belki kendiniz hiç araştırmayacağınız fakat karşılaştığınız için merakla bakacağınız pek çok veri ve bilgi ile karşılaşacaksınız. Bu nedenle sitenin altını üstüne getiren biri olarak size bunu kesinlikle tavsiye ediyorum.

Forebears nasıl kullanılır

Siteyi kullanmak oldukça basit. Ana sayfaya geldiğiniz zaman istediğiniz kelimeyi yazıyorsunuz, sonuç olarak da kaç kişi tarafından kullanıldığını görüyorsunuz. Aşağıdaki resimde olduğu gibi.

Forebears ad/soyad

Resimde görüldüğü gibi “İsim” kelimesini 331 kişi soyadı (Surname, soyad demektir) olarak kullanmaktadır. Ayrıca yine “İsim” kelimesini 345 kişi adı (Forename, ad demektir) olarak kullanmaktadır.

Ayrıca üst taraftaki araç çubuğunda bulunan “Places”a tıklandığında, ilgili kelimenin kullanıldığı mekanları ve hangi ülkede kullanıldığını görebilirsiniz. Belki de bir yerlerde sizin adınızda bir işletme vardır.

Forebears, aynı zamanda girdiğiniz keliye benzer kelimelerin, özellikle de farklı dillerdeki şekillerinin, de ad/soyad kullanım bilgilerini göstermektedir.

Sizinle aynı ismi/soyismi taşıyan insanların sayısını görebilmek, bir kisi

Veriler ne kadar doğru?

Verilerin %100 doğru olması mümkün değildir. Sitenin hakkında bölümünde de çok fazla bilgi bulunmuyor zaten. Ancak verileri pek çok kaynaktan birleştirerek aldıkları kesin. Bu da %100 doğru veriler olmasa da en azından kabaca ad/soyad veya başka konular hakkında bir istatistik edinmek için yeterli olabilir.

Kategori:

Teknoloji,

Son Güncelleme: 20 Şubat 2021