Getting your Trinity Audio player ready...

Bazı uygulamalar bazı ülkelerde kullanıma resmî olarak sunulmaz. Bunun birden fazla nedeni olabilir. Uygulama sahibinin bulunduğu ülke başka bir ülkeye ambargo uyguladığı için kullanılmaz. Buna en güzel örnek ise Çin’deki Google servisleri olacaktır. Ancak bazı uygulamalar ise o ülkede pazar payı düşük olabileceği için, dil ekleme hizmetiyle uğraşmamak için, o ülkede servis yapılmadığı için sunulmamış olabilir. Yani nedenler genellikle yerelleşme problemiyle alakalı olmakta. Bir örnek vermek gerekirse, bir dosya yönetici uygulaması her ülkede kolaylıkla sunulabilir. Ancak bir market sipariş uygulaması o ülkedeki marketlerle anlaşılmadan sunulursa herhangi bir anlam ifade edemez.

Google Earth

Google Earth Türkiye’de kullanma

İşte Google Earth’ün Türkiye dahil pek çok ülkedeki Android cihazlarda kullanılıyor olmamasının da bir sebebi var. Bildiğiniz üzere Google Earth hizmeti ile belirli ülkelerde 3D (üç boyutlu) bina, arazi, ağaç gibi özellikler sunmakta. İşte Google Earth Android için sadece üç boyutlu şekilllerin bulunduğu ülkelerde sunulmakta. Dolayısıyla da Türkiye’de Google tarafından hazırlanmış üç boyutlu şekil bulunmuyor. Play Store’da Google Earth’ü görüntülemek için tıklayın. Google tarafından diyoruz çünkü bilgisayar sürümünde siz de kendiniz üç boyutlu şekilleri yayınlayabilirsiniz. İşte Google tarafından yayınlanmadığı için Play Store’da bulunmuyor. İşte bu nedenle de indirmenizin bir yolu var. O da APK’dir. Ancak APK yazısını görüp hemen bu yazıdan çıkmayın. APK yükleyebileceğiniz güvenilir siteler hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın.

Google Earth APK indir

Bunun nedeni ise APK indireceğiniz sitenin ne kadar güvenli olduğundan emin olmanız gerekir. Hele ki bir Google servisinin APK’sini indirirken çok daha dikkatli olmanız gerekir. Çünkü muhtemelen APK’yi telefona kurduktan sonra otomatik olarak Google hesabınıza bağlanacaktır. Bu bağlanma sonrasında Google hesabınız sıkıntıya girebilir. İşte bu nedenle APK indireceğimiz site ultra güvenli olamaz. Ancak benim de kullandığım ve güvenli olarak gördüğüm bir APK indirme sitesi var ve buradan Google Earth’ü rahatlıkla indirebilirsiniz. Siteye ulaşmak için tıklayın. Sitede ilk baştaki indirme linki ile en son sürümü indirebilirsiniz. Ancak Google, uygulamanın 9.3.1.6 sürümünden sonra bir değişiklik yaparak uygulamanın Android sürümünü de güncellemiş olmalı. Çünkü bu sürümden sonrakileri indirdiğiniz zaman bazı cihazlarda uygulama yüklenemedi hatası alırsınız. İşte bu nedenle en son sürümü yükleyin. APK cihaza kurulursa ne âlâ. Ama cihaza yüklenmezse o zaman şu sürümü indirmeniz daha iyi olacaktır. Hem güvenli hem de basit bir yöntemdir. Umarım yararlı olacaktır.

Google Earth Türkiye Google Play’den indirme

 • Ülke değişimi yapılabilen bir VPN uygulaması açın.
 • Ülke olarak Türkiye dışında herhangi bir ülkeye bağlanın.
 • Telefonunuzun Ayarlar bölümüne gelin, Google seçeneğine tıklayın.
 • Açılan menüden Google Hesabı seçeneğine tıklayın.
 • Açılan pencerede aktif olarak kullandığınız Google hesabının bilgileri gelecek.
 • Profil resminiz altındaki e-posta adresi ne dokunun, küçük bir Hesap Seçin penceresi açılacak.
 • Başka Bir Hesap Kullan seçeneğine dokunun, Bu ekranda sol alt köşedeki Hesap Oluştur seçeneğine dokunun (Cihaz ekran kilidinizi ya da şifrenizi girmeniz istenebilir, gönül rahatlığıyla girebilirsiniz.)
 • Yeni bir Google Hesabı oluşturun: Bu hesabı Google Eearth ya da mobil oyunlarda kullanacağınız yedek bir hesap gibi düşünebilirsiniz. Amaç Türkiye’de olmayan uygulamaları Play Store’dan indirebilmek.
 • Google Play Store’u açın,
 • Emin olmak için Play Store ana ekranına dönmeden münüden Hesap seçeneğine tıklayın,
 • Eğer Ülke ve Profiller menüsü altında VPN ile bağlandığınız ülkenin adını görüyorsanız, Play Store ana ekranına dönün,
 • Aramaya Google Earth yazın, uygulama karşınıza çıkacak, indirin ve dünya gezisine başlayın.

Kaynak (Webtekno)

Google Earth iOS için nasıl indirilir?

 • Apple Store’u açın, sağdaki profil resminize dokunun,
 • Açılan menüde üstteki profil resminize dokunun.
 • Sonraki ekranda Apple ID’ye dokunun,
 • Apple’ın resmi internet sitesi açılacak, sayfayı en aşağıya kaydırın,
 • En aşağıda yer alan Apple ID’si Oluştur seçeneğine dokunun,
 • Açılan yeni sayfada istediğiniz ülke ve bölge için yeni bir Apple hesabı oluşturmuş oldunuz.
 • Tekrar Apple Store’a gidin, sağdaki profil resminize tıklayın, açılan menünün en altında bulan Çıkış Yap’a dokunun,
 • Az evvel oluşturmuş olduğun farklı ülkeye bağlı olan Apple ID’niz ile giriş yapın,
 • Artık neredeyse hazırsınız, arama bölümüne gidin,
 • Google Earth aratın ve indirip gezintiye başlayın.

Google Earth neden Türkiye’de kullanılmıyor?

Kullanıcıları en çok üzen konu bu. Earth, telefona indirilemiyor. Aslında bunun nedeni oldukça basit. Bildiğiniz üzere Türkiye’de Google Haritalar da bulanık gözüküyor. Bunun nedeni Türkiye’deki güvenlik gerekçeleri olarak açıklanıyor. Her ne kadar Yandex veya başka harita servisleri herhangi bir bulanıklaştırma uygulamasa da Google, harita hizmetinde Türkiye’yi Türkiye’de bulanıklaştırmakta. Bu nedenle de daha kaliteli görüntülere sahip olan Earth, Türkiye’de sunulmuyor olabilir. Ayrıca Google Earth’ün en önemli özelliği üç boyutlu binaların olması. Earth’ün Türkiye’de sunulması için de üç boyutlu modellemelere ihtiyaç var. Bu da oldukça maliyetli bir iş. İşte bu nedenle kullanıcılar Android telefonlara APK indirerek kolayca kullanmaya başlayabilir. APK indirebileceğiniz güvenilir siteler yazımızdan hangi servisi kullanabileceğinizi görebilirsiniz.

Kategori:

Teknoloji,

Son Güncelleme: 4 Şubat 2020