Getting your Trinity Audio player ready...

ChatGPT, bir yıldan biraz daha fazla süredir hayatımızda. Kullanım alanları çok fazla bir metin tabanlı yapay zeka modeli olarak karşımıza çıkıyor. Her kullandığımızda farklı yönlerini görüyoruz. Bu yazıda ise, ChatGPT Plus (GPT-4) ile bir süredir kendi GPT’lerimizi oluşturabildiğimiz özelliğe değineceğiz.

Kendi GPT’lerinizi oluşturun

OpenAI, 6 Kasım’da herkesin kendi GPT asistanını oluşturabileceğini söylemiş ve bunun için bir giriş makalesi oluşturmuştu.

Buradaki olayı biliyoruz zaten. Kendi isteğinize göre farklı özelliklere sahip bir asistan üretip bunu kullanabilirsiniz. Ancak ben bugün farklı bir özelliğe değineceğim.

Diğer GPT’lere erişin

Burada şunu demek istiyorum: Her ChatGPT Plus abonesi, kendi asistanını oluşturabileceği gibi bunu yayınlayabilir de. İşte bu yayınlanmış GPT’lere erişim sağlayabileceğiniz bir site var. Bu sayede mobil uygulamadan bile isteğiniz, kullanıcıların oluşturduğu, asistanlara erişebilirsiniz. Farklı özelliklere sahip yüzlerce GPT parmaklarınızın ucunda olacaktır.

ChatGPT Store

Evet, bugün böyle bir siteye denk geldim. Aslında denk gelişim, bir süre önce OpenAI’dan kovulan Sam Altman’ı Q* isimli projesini aratmaktı. Ancak bunu Google’da aratırken, aşağıdaki resimle karşılaştım.

ChatGPT Q

Bu resimdeki bağlantıya tıkladığımda (mobilde), ChatGPT uygulaması açıldı ve #GPT-Q* isimli bir asistana denk geldim.

Sonra yaptığım araştırma sonucunda, aslında herkesin oluşturabildiği bu asistanların erişilebilirliğini artırmak amacıyla bir GPTStore isimli site yapılmış olduğunu gördüm. Buradan istediğiniz kategoride her türlü GPT asistana erişebilirsiniz.

gptstore.ai

Evet, bu site (ulaşmak için tıklayın) her türlü asistanı sizin için derliyor. Bu yazıyı yazarken bile binlercesi sitede derlenmiş durumda.

Siz de dilediğiniz gibi bu sitede, eğer ChatGPT Plus aboneliğiniz varsa, istediğiniz şekilde bir GPT’yi kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken siteden herhangi bir asistanı bulup, ismine tıklayıp, açılan sayfada “Try (asistan adı)” yazan yere tıklamak. Bu sayede ChatGPT internet sitesi veya mobilde, yüklüyse, uygulama açılır ve istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

opengpt.com

Bu site de yine aynı şekilde yukarıdaki siteyle aynı işleve sahip ve 10 binden fazla asistanı listelemektedir. İçlerinden en ilginizi çekeni aramalarla bulabilirsiniz. Siteye ulaşmak için tıklayın.

Sonuç

ChatGPT sandığımızdan daha fazla özelliğe sahip ve sürekli gelişiyor. Gelişmelere hazır olun.

Kategori:

Teknoloji,

Son Güncelleme: 11 Aralık 2023