Getting your Trinity Audio player ready...

Bu yazıda, türlerine göre ayrılmış şekilde izlemeniz gereken filmleri listeliyorum.

Filmler

Giriş

İnsanlar genellikle Hollywood’da orijinal fikirlerin kalmadığını söylerler. Ama bu doğru değil. Her yıl, türünden bağımsız olarak izlenecek yeni bir harika film mahsulü alıyoruz.

İyiyi, kötüyü ve çirkini sıralamanıza yardımcı olmak için türe göre izlenecek en iyi filmlerin kapsamlı bir listesini hazırladım. İster bir uzay macerası, ister fantastik bir gerilim filmi ya da tarihi bir romantizm havasında olun, sizi koruduk.

Uzay filmleri

Bir uzay filmi havasındaysanız, bu filmler sizin için en iyisi olacaktır. İşte izlenecek en iyi uzay filmlerinden bazıları:

2001: Bir Uzay Destanı (A Space Odyssey)

Yaklaşık 20 yıl geçmesine rağmen, Stanley Kubrick’in klasiği hâlâ tüm zamanların en iyi uzay filmlerinden biri olarak varlığını koruyor. Ters giden Jüpiter görevinin hikayesi bugün hala izleyicileri şaşırtıyor.

2015: Marslı (The Martian)

Andy Weir’in popüler romanından uyarlanan bu film, Mars’ta mahsur kalan ve hayatta kalmak için bir yol bulması gereken bir astronotun hikayesini anlatıyor. Çarpıcı görseller ve yıldızlardan oluşan oyuncu kadrosuyla The Martian, şimdiye kadar yapılmış en iyi uzay filmlerinden biridir.

2014: Galaksinin Koruyucuları (Guardians of the Galaxy)

Bu sıra dışı Marvel filmi, evreni yıkımdan kurtarmak zorunda olan uyumsuz bir ekibin hikayesini anlatıyor. Mizah, aksiyon ve göz alıcı görsellere sahip Guardians of the Galaxy, piyasadaki en eğlenceli uzay filmlerinden biridir.

Macera filmleri

Macera filmleri tamamen heyecan ve gerilim üzerinedir. İzleyiciyi duyguların bir roller coaster yolculuğuna çıkarıyorlar ve onları tüm zaman boyunca eğlendiriyorlar.

En popüler macera filmlerinden bazıları:

 • Indiana Jones serisi
 • Yüzüklerin Efendisi serisi
 • Star Wars
 • Jurassic Park

Bu filmler izleyiciyi her şeyin mümkün olduğu başka bir dünyaya taşır. Birkaç saatliğine gerçeklikten kaçmak isteyen herkes için mükemmeller.

Fantastik filmler

Harika bir film havasındaysanız, başka yere bakmayın. İzlemeniz için en iyilerinin bir listesini derledim.

Tüm zamanların favorilerinden bazıları ‘Yüzüklerin Efendisi’ üçlemesi, ‘Harry Potter’ filmleri ve ‘Yenilmezler’dir. Biraz daha yeni bir şey arıyorsanız, ‘Black Panther’ ve ‘Wonder Woman’a göz atmanızı öneririm.

Korku filmleri

İyi bir korkutma havasındaysanız, izlemeniz gereken en iyi korku filmleri bunlar.

Korku filmlerini seviyoruz çünkü onlar adrenalin pompalamanın mükemmel bir yolu. Gerçekten korkunç bir deneyim arıyorsanız, bu klasiklere göz atın.

Favorilerimden bazıları The Shining, Saw ve A Quiet Place.

Aksiyon filmleri

Adrenalin patlaması havasındaysanız, o zaman bir aksiyon filmi kesinlikle gitmeniz gereken yoldur. Bu filmler yoğun sahneler, heyecan verici kovalamacalar ve dudak uçuklatan sahnelerle dolu. İşte klasik aksiyon filmlerinden yakın zamanda gişe rekorları kıran filmler:

 • Zor Ölüm (Die Hard)
 • Baskın (The Raid)
 • Yenilmezler (The Avengers)

Romantik komedi filmleri

Romantik komediler, iyi bir kahkaha ve bir doz iyi hissettiren sevgiye ihtiyacınız olduğunda izlemek için mükemmel filmlerdir. Bu filmlerin sizi mutlu son için ikna edeceğinden emin olabilirsiniz.

Benim favorilerimden bazıları The Proposal, When Harry Met Sally ve The Notebook. Daha yeni bir şey havasındaysanız, Love, Simon veya Crazy Rich Asians’ı deneyin. Tercihiniz ne olursa olsun, etrafınızdaki en iyi romantik komedilerle karşınızdayım.

Savaş filmleri

Savaş filmleri genellikle izlenmesi en yoğun ve en yıpratıcı filmlerden bazılarıdır ancak aynı zamanda en güçlülerinden bazılarıdır. Üzüntü ve öfkeden vatanseverliğe ve umuda kadar çeşitli duygular hissetmenizi sağlayabilirler.

En sevdiğim savaş filmlerinden bazıları Er Ryan’ı Kurtarmak ve Schindler’in Listesi gibi klasiklerdir. Ama aynı zamanda Dunkirk ve Eye in the Sky gibi daha yeni filmleri de seviyorum. Savaş filmleri zevkiniz ne olursa olsun, bunları izleyebilirsiniz.

Sizi gerçekten etkileyecek bir film arıyorsanız, o zaman bir savaş filmi kesinlikle gitmeniz gereken yoldur.

Bilim kurgu filmleri

Bir bilim kurgu filmi havasındaysanız, bunlar benim favorilerimden bazıları:

 • Ender’s Game
 • The Matrix
 • Terminatör
 • Geleceğe Dönüş (Back to the Future)
 • Star Wars
 • Jurassic Park
 • Inception

Aşk filmleri

İyi bir aşk hikayesi havasındaysanız, bunlar izlenebilecek en iyi filmlerden bazıları.

The Princess Diaries genç aşk hakkında eğlenceli ve çekici bir film. Daha yeni bir şey istiyorsanız, Aynı Yıldızın Altında (The Fault in Our Stars), birbirine aşık iki kanser hastası hakkında inanılmaz derecede üzücü ama güzel bir hikaye.

Tarihi filmler

Tarihi filmler bizi başka bir zamana ve yere götürdüğü için her zaman çok başarılıdır. Hem bilgilendirici hem de eğlenceli olabiliyorlar, doyamıyoruz.

Dünya Savaşı sırasında Enigma kodunun kırılmasına yardım eden matematikçi Alan Turing’in hikayesini anlatan The Imitation Game favorilerimizden bazıları. The King’s Speech, İngiliz Kraliyet ailesinden VI. George’un kekemeliğini yenmesi üzerine kurulu bir dönem filmi

(Andie Anderson’ı (Kate Hudson oynuyor) ve onun müstakbel erkek arkadaşı Benjamin Barry’den (Matthew McConaughey tarafından canlandırılıyor) kurtulmaya yönelik gülünç girişimlerini izliyor.

Bitiş

Film İzle

İster bir uzay macerası, ister fantastik bir film ya da biraz daha korku dolu bir şey havasında olun, türe göre izlenebilecek en iyi filmlerden oluşan kapsamlı listemle karşınızdayım.

Kategori:

Rastgele,

Son Güncelleme: 26 Mayıs 2022