Bu yazımda, evde egzersiz ve spor yapmak için kullanabileceğiniz bazı uygulamalardan ve önerilerden bahsedeceğim.

Giriş

Dünya çapında milyonlarca insan spor salonuna gitmek için zaman bulmakta zorlanıyor. ve bunu yapanlar için aylık üyeliğin maliyetleri hızla artıyor.

Ya ücretsiz ve ücretli evinizin rahatlığında harika bir egzersiz yapmanın bir yolu olsaydı? Evet, var. Akıllı telefonlarda bulunan çok sayıda harika fitness uygulaması sayesinde.

Bu yazımda, evde formda kalmak için en iyi 10 yöntem ve bazı uygulamaya göz atacağız.

Spor

Evde egzersiz yapmanın faydaları nelerdir?

Fit olmaya gelince, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek var. Spor salonuna gidebilir, bir sınıfa katılabilir veya evde egzersiz yapabilirsiniz. Bunların her birinin kendi yararları olsa da evde egzersiz yapmak giderek daha popüler bir seçenek haline geliyor.

İnsanların evde egzersiz yapmayı seçmesinin birkaç nedeni vardır. Birincisi, daha uygun ve kendi programınıza göre ayarlayabilirsiniz. Ayrıca spor salonuna gitmekten daha ekonomiktir ve kullandığınız ekipmanın kalitesi ve türü üzerinde daha fazla kontrole sahipsiniz.

Ama belki de hepsinin en büyük yararı, genellikle toplum içinde egzersiz yapmanın getirdiği dikkat dağıtıcı ve sıkıntılardan kaçınabilmenizdir. Bir makinenin veya sınıfın boşalmasını beklemenize gerek yok ve yanınızdan geçen veya cep telefonlarında sohbet eden insanlarla uğraşmanıza gerek yok. Başkalarının müdahalesi olmadan kendi antrenmanınıza odaklanabilirsiniz.

Evde yapılabilecek en iyi egzersizler nelerdir?

Fitness seviyeniz ne olursa olsun, evde yapabileceğiniz bir sürü egzersiz var. Yeni başlıyorsanız squat, lunge ve şınav gibi temel vücut ağırlığı egzersizleri yapmanızı öneririm. Bu egzersizler, herhangi bir pahalı ekipman veya üyelik ücreti olmadan vücudunuzu şekillendirmenize ve forma girmenize yardımcı olabilir.

Daha zorlu bir antrenman arıyorsanız, yüksek yoğunluklu interval antrenmanı (HIIT) deneyebilirsiniz. HIIT, kısa süreli yoğun egzersizleri ve ardından dinlenme veya düşük yoğunluklu aktivite dönemlerini içerir. Bu tür bir eğitim, yağ kaybı ve kardiyovasküler sağlığın iyileştirilmesi için mükemmeldir.

Çevrimiçi olarak sunulan tonlarca HIIT antrenmanı vardır. Ayrıca farklı egzersizleri karıştırıp eşleştirerek kendi rutininizi oluşturabilirsiniz.

Ev için en iyi egzersiz ekipmanları nelerdir?

Antrenmanlarınıza yardımcı olmak için evde kullanabileceğiniz birçok ekipman var. Benim favorilerimden birkaçı:

 1. Yoga matı
 2. Direnç bandı
 3. Dambıl veya kettlebell
 4. Denge topu
 5. Çekme çubuğu
 6. İp atlama
 7. Pilates halkası
 8. Köpük rulo
 9. TRX kayışları
 10. Egzersiz bisikleti

Evde spor için en iyi uygulamalar

Evde Egzersiz

Spor ve egzersiz uygulamaları söz konusu olduğunda, dikkate almanız gereken birkaç şey vardır: Hedefleriniz, mevcut fitness seviyeniz ve ekipmanınız. Peki en iyi evde spor ve egzersiz uygulamaları hangileridir? Aşağıdan bakalım.

 • Pocket Yoga, yoga için biçilmiş kaftandır.
 • Koşu için en iyi uygulama Strava olarak gösterilebilir.
 • Kuvvet antrenmanları ise JEFIT ile yapılabilir.
 • Sizi çeşitli antrenmanlara götürebilecek ve çok çeşitli seçenekler sunan bir uygulama arıyorsanız Nike Training Club veya Asics Studio‘yu öneriyorum.
 • Kilo verme veya belirli bölgeleri çalıştırma gibi daha hedefli bir şey arıyorsanız, Sworkit veya 7 Minute Workout gibi bir uygulama indirmenizi öneririm.
  Bu uygulamalar genellikle belirli hedefler göz önünde bulundurularak daha kısa antrenmanlara odaklanır.
 • Sınırlı ekipmanınız varsa veya küçük bir alanda yaşıyorsanız, Daily Burn‘ün Pilates veya Yoga uygulamalarına göz atmanızı öneririm. Herhangi bir ekipman gerektirmeyen harika egzersizler sunarlar ve bunları kendi evinizin rahatlığında yapabilirsiniz.

Tüm fitness seviyeleri için harikalar ve aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi egzersiz programı var.

Evde egzersiz yaparken motive kalmanın en iyi yolları nelerdir?

Evde Spor

Evde çalışırken, motive olmak zor olabilir. Yoldan sapmak ya da çalışmaktan hoşlanmamak kolaydır. Ama endişelenmeyin çünkü aşağıda birkaç adımda motivasyonunuzu kaybetmeden evde spor yapmaya odaklanabileceğiniz bazı ipuçları sunmaya çalıştım.

İlk olarak, zevk aldığınız bir egzersiz rutini bulun. Antrenmanınızdan zevk almıyorsanız, buna bağlı kalmak çok daha zor olacak. Size uygun olanı bulana kadar birkaç farklı rutini deneyin.

İkincisi, bir egzersiz arkadaşı bulun. Egzersiz yapacak birinin olması, sizi sorumlu tutmanıza ve deneyimi daha eğlenceli hale getirmenize yardımcı olacaktır.

Son olarak, kendinize hedefler belirleyin ve ilerlemenizi takip edin. İlerlemenizi yazılı olarak görmek, motive kalmanın ve sıkı çalışmaya devam etmenin harika bir yoludur.

Son

Size bir egzersiz rutini sağlayabilecek, ilerlemenizi takip edebilecek veya size beslenme tavsiyesi verebilecek bir uygulama arıyorsanız, herkes için bir şeyler var. Bu nedenle, bir spor salonuna erişiminizin olmamasının formda ve sağlıklı kalmanızı engellemesine izin vermeyin.

Kategoriler:

Sağlık,