Bu yazımda pozitif bir insan olmanın yararları ve bunun nasıl yapılabileceğinden bahsediyorum. O zaman gelin başlayalım.

Giriş

Olumlu bir insan olduğumu düşünmeyi seviyorum. İnsanlarda ve durumlarda en iyisini görmeyi seviyorum ve her gün şükretmeye çalışıyorum. Ama aynı zamanda olumlu bir insan olmanın kolay olmadığını öğrendim. Bu, çaba ve pratik gerektirir. Bir şeyler hakkında çok olumsuz veya kötümser olmakla mücadele eden biriyseniz, daha olumlu düşünmeye başlamanın bazı yolları bu yazımda.

Mutlu Kişi

Düşüncelerinizin yararlı olup olmadığını veya bir engel olup olmadığını kendinize sorun

Olumsuz düşünceler çoğu zaman zararlıdır.

Bir çözüme yol açarlarsa olumsuz düşünceler yardımcı olabilir. Ama herhangi bir çözüm sunmadan sorunlara dayanan olumsuz düşünceler yararsızdır.

Bu sorunun üstesinden gelmenin en iyi yolu kendinize şunu sormaktır: Düşüncelerim bana yardım ediyor mu? Eğer cevabınız “hayır” ise o zaman düşünme kalıplarınızı değiştirmek için çaba gösterin. Böylece her an yanlış gidebilecek her şey üzerinde durmak yerine yaşamın olumlu yönlerine odaklanabilirsiniz. Kötü bir şey olursa (ve bununla yüzleşelim: kötü şeyler her zaman olacak), o zaman kendinize veya genel olarak başkalarına nasıl baktığınızı etkilemesine izin vermemeye çalışın.

“Felaket” çıkarmamaya çalışın

Karşılaştığınız şey ne kadar kötü olursa olsun, işlerin olduğundan çok daha kötü olduğunu söylemekten kaçınmaya çalışın.

Olumlu bir insan olmanın ilk adımı, felaketin nasıl durdurulacağını öğrenmektir. Neyle karşılaşırsanız karşılaşın veya ne kadar kötü olursa olsun, katastrofizasyon, birinin kendine olanların çok daha kötü olduğunu söylediği zamandır. Bu son derece zararlı olabilir çünkü olumsuzluklara odaklanmanıza ve uzun vadede kendiniz hakkında daha kötü hissetmenize neden olur.

Negatif Kişi

Yapabileceğiniz başka bir şey de her şeyi düşünmemeye çalışmaktır. Geçmişte durmayın. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın. Geleceğe odaklanın. Sadece o anda yaşayın ve hayatı harika yapan şeylerin farkına varın.

Ayrıca, dünyaya yepyeni bir şekilde bakarak olumsuz düşüncelerinizi olumlu olanlara dönüştürmeyi denemelisiniz. Endişelerimizi bıraktığımızda hayatın ne kadar mutlu olabileceğine şaşırabilirsiniz.

Kabul edin!

Kendinizi geçmişte başarısız olduğunuz zamanları düşünürken bulursanız, her insanın zaman zaman başarısız olduğunu ve başarılı olduğunuz zamanlara odaklanmanın daha doğru olduğunu kabul edin.

Bu, birçok insanın karşılaştığı yaygın bir sorundur. Bunun üstesinden gelmenin yolu, her insanın zaman zaman başarısız olduğunu kabul etmektir. Böylece hatalarınızdan bir şeyler öğrenir ve hayata daha pozitif şekilde devam edebilirsiniz.

Hayatınızda yaptığınız tüm iyi şeyleri düşünün. Bunların hepsi kendinizi kutlamaya layık başarılar. Bu anlara odaklanın. Böylece zihniniz geçmişte farklı bir şey yapmış olsaydınız ne olabileceğine dair olumsuzlukla dolu olmaz.

Küçük şeylerle gurur duymayı unutmayın

Pozitif düşünme, öğrenilebilecek ve uygulanabilecek bir beceridir ve ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar kolay hale geldiğini düşünmek önemlidir. Örneğin, gitar çalmayı öğrenmek istiyorsanız, enstrümanınızı ustalaşana kadar her gün uygulamanız gerekir. Pozitif düşünme benzer şekilde çalışır. Her gün olumlu deneyimlere odaklanmanız gerekir. Böylece bir kişi olarak kim olduğunuzun bir parçası olurlar.

Pozitif Kişi

Olumlu onaylamalar üzerinde, kendinize aynaya bakarken (kendinizi olumlu görmek için) her sabah yüksek sesle güzel şeyler tekrarlayarak veya bu şeyleri bir deftere yazarak çalışabilirsiniz. Örneğin “Ben güçlüyüm” veya “İyi niteliklerim var” gibi şeyler yazın. Bu düşünceler kim olduğunuzun bir parçası haline gelene kadar bunu her gün yapmaya devam edin. Zaman alabilir ama sonunda bu, bu onaylamaları gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olacaktır.

Size benzer bir şey geçirmiş olabilecek diğer insanlarla konuşun

Benzer mücadelelerden geçen başkalarıyla konuşmak, olumlu bir insan olmayı öğrenmenin harika bir yoludur. Size doğru yaptıklarını, neyi yanlış yaptıklarını ve geçmişte zorluklarını nasıl aştıklarını öğretebilirler. Ayrıca şu anda karşılaştığınız zorluklarla ilgili deneyimlerine dayanarak tavsiye verebilirler. Böyle insanları dinleyerek, hedeflerinize ulaşmak ve yol boyunca belirli sorunlardan kaçınmak için hangi adımların gerekli olduğunu bileceksiniz.

Pozitif olmak zordur ancak mümkündür

Kendinizi kötü hissederken pozitif olmak zordur. Ancak olumlu olmaya çalışmaya devam ederseniz ve sabırlıysanız, pozitiflik bir alışkanlık haline gelecektir ve bu hayatınızı çok daha kolay hale getirecektir. Genel olarak daha olumlu olmak için bazı ipuçları:

  • Kendinize iyi davranın. Kendinizi hatalar veya aksiliklerden dolayı suçlamayın. Bunun yerine, onlardan ders çıkarın ve yolunuza devam edin.
  • Kendinize çok fazla baskı yapmayın
  • Gerektiğinde yardım isteyin (bunu gerçekten isteyin). İnsanlar sürekli ilgiye ihtiyaç duydukları gibi görünen biri tarafından korkabilirler. Bu yüzden, doğrudan böyle isteklerle yaklaşmadan önce gerektiğinde kimin tavsiye veya destek vermede en yararlı olabileceğini dikkatlice düşünün.

Bitiş

Somurtkan

Umarım bu yazı pozitif olmanın hayatınızı nasıl iyileştirebileceğini anlamanıza yardımcı olmuştur. İlk başta göz korkutucu bir görev gibi görünebilir ancak kendiniz denemenizi öneririm. Başlamanın en iyi yolu, kendiniz veya başkaları hakkında negatif düşünce ve hislerinizi pozitif olanlarla değiştirmektir. Örneğin, tüm başarısızlıklarımıza odaklanmak yerine bizi mutlu eden her şeyi düşünmek daha iyidir.

Kategoriler:

Rastgele,