Twitch Nedir? Bazı Twitch Yayıncıları


Belli bir süredir fazlaca kullanıcısı ile saatler boyu izleyicilerin yayıncıları takip etmesini sağlayan Twitch nedir, en iyi ve bazı Twitch yayıncıları kimlerdir, bazı teknik özellikleri ile beraber gelin bakalım.

Twitch

Twitch nedir?

İlk kurulduğu zamanlar oyun üzerine canlı yayınlar yapmak ve izlemek için kullanılan Twitch, sonradan sohbet ve diğer konularda yayınlar yapmak için de kullanılır hâle geldi. Siyaset, teknoloji, oyun gibi alanlarda da yayınlar yapılır hâle geldi. Hatta YouTube’da “… izliyor” şeklinde yapılan aramalar ile yayıncıların son canlılarından kesitleri izlemek de keyifli olabiliyor.

Amazon’un satın aldığı ve Prime abonelik özelliğini getirdiği platform, yayıncıların binlerce aboneye sahip olarak genellikle bağımsız yayınları yapmalarını ve önemli fon kaynağının izleyiciler olmasını sağlıyor.

Ayrıca uzun süreler yayın yapan kişileri takip eden insanlar, bu yayıncılar ile samimi bir ortamda saatlerini geçirebiliyor. Kendi ilgi alanınıza göre yayın yapan kişileri de araştırarak bulabilirsiniz. Zaten uygulama, ilgi alanlarınıza göre kişileri zamanla öneriyor. Twitch.tv adresi üzerinden ulaşabileceğiniz platform, keyifli vakit geçirmeniz için biçilmiş kaftandır.

Twitch’te bir yayıncıya nasıl abone olunur?

Bir yayıncıya abone olmanın farklı yöntemleri bulunmaktadır. Bu konuda zaten detaylı açıklama, platfomun yardım sayfasında yapılmıştır. Ayrıca Prime ile abone olma konusunda yazımı okuyabilirsiniz.

YouTube ile Twitch’in farkı

YouTube, canlı yayın açısından biraz hantal bir yer. Ayrıca telif haklarından dolayı çok fazla işlem yapılamıyor. Zaten YouTube’un mantığı, kısa ve öz işler çıkarmaktır. 1 saatten fazla yayın yapmak, platform için uygun değil. Ayrıca sadece canlı yayın değil, normal videolar da bulunduğu için Twitch ile karşılaştırmak tam da mümkün değil.

Twitch ise gerek YouTube veya başka yerlerdeki videoları açıp izleyebilmek gerek internet gerekliliği, yayın kontrolleri, uygulama işlevselliği açısından canlı yayın için daha uygun bir platfom olarak öne çıkıyor.

Hâlâ Twitch yayıncısı olunur mu?

Bu biraz çelişkili bir konu. Çünkü YouTube kanalı açmak veya orada canlı yayın yapmak, daha fazla izleyiciye ulaşmak için daha uygun. Ancak burada yapılan yayınları açıklama kısımlarına istediğiniz metni yaşamadığınız için arama motorlarında bulunmuyor. İzleyiciler saatlerini harcadığı için de sizin adınızı duymadan gelip vaktini sizi izleyerek harcamayacaktır.

Elbette burada da yükselmek için yapabileceğiniz bazı şeyler bulunabilir. Ama unutmayın ki burada keşfedilmek o kadar da kolay olmayacak. Bu nedenle iyi bir planlama yapmanızı öneririm.

En iyi Twitch yayıncıları

Buradaki “en iyi” ifadesi, arama sonuçlarında bulunması için yazılmıştır. Yoksa herhangi bir yayıncıya iyi veya en iyi demek mümkün değildir. Daha keşfedilmemiş pek çok kişi olabilir. Ben sadece kendi önerilerimi listeliyorum. Bazılarının altında da kendi görüşlerimi görebilirsiniz.

Her önerinin altında yayınlarının embed kodu bulunmaktadır. Eğer canlı yayında ise izleyebilir veya butona tıklayıp takibe alabilirsiniz.

Purplebixi

Purplebixi Twitch

Genç bir yayıncı olan Purplebixi (Bahadır Telci), siyaset alanında eğlenceli ve kendi üslubu ile yayınlar yapmaktadır. Kendi alanında Twitch’te en çok izlenen (5.000-10.000) yayıncı denilebilir. Bazı siyasiler ile de yayınlar yapan Purplebixi, ilgi alanınızda ise kesinlikle takip etmeniz gereken biridir.

İbrahim Haskoloğlu

İbrahim Haskoloğlu

Genç bir gazeteci olan İbrahim Haskoloğlu da canlı yayınlar yapmaktadır. Yine siyasi içerikli yayınlara sahip olan Haskoloğlu, 750-2.000 arasında izlenmelere sahiptir. Eğer ilgi alanınız içindeyse takip edebilirsiniz.

Elraenn

Elraenn Twitch

Asıl ismi Tuğkan Gönültaş olan Elraenn, Twitch Türkiye’de en çok izlenen yayıncılardandır. 15.000-45.000 arasında izlenebilen yayıncı, samimi sohbetleri, izleyicilerine abi gibi davranması, oyun, sohbet, video izleme gibi yayınları ile gerçekten izlenebilecek bir yayıncıdır.

MDISEC

MDISEC Twitch

Asıl ismi Mehmet Dursun İnce olan ve siber güvenlik alanında yayınlar yapan MDISEC, Prodaft firmasının da kurucusudur. Eğer bu alana ilgili iseniz sohbetlerini dinleyebilir ve takibe alabilirsiniz.

Jahrein

Jahrein Twitch

Uzun zamandır bu platformda olan Jahrein, oyun ve sohbet şeklindeki canlı yayınları ile binlerce kişi tarafından takip edilmektedir.

Mesut Çevik

Mesut Çevik

Aslında Donanım Haber’de çalışan, aynı zamanda kendi YouTube kanalı da olan Mesut Çevik, burada da yaptığı canlı yayınlar ile teknoloji odaklı ama bazen de farklı konularda sohbetler gerçekleştiriyor. Eğlenceli geçen yayınlarını izlemek isteyebilirsiniz.

Taylan Yıldız

Taylan Yıldız

Aslında bir siyasetçi olan fakat bu platformda da yayınlar yapan Taylan Yıldız, namıdiğer İnternetçi Abi, kendi deneyimleri, teknoloji ve nadiren siyaset içerikli yayınları ile gençlere dokunan sohbetler gerçekleştirmektedir.

Pqueen

Pqueen Twitch

Asıl ismi Pelin Baynazoğlu olan pqueen, oyun, sohbet, video izleme ve her şeye gülme 🙂 içerikli yayınları ile Türkiye’de en çok izlenen kadın yayıncıdır. Eğlenceli canlı yayınları ile belli bir kiteleye ulaşmış bu yayıncıyı izlemek isteyebilirsiniz.

PintiPanda

Pinti Panda Twitch

Oldukça sevilen bir yayıncıdır kendisi. Tuna Aksen (PintiPanda), ilginizi çekebilecek ve keyifli vakit geçirmeniz adına takip edebileceğiniz bir yayıncıdır.

wtcN

wtcN Twitch

Yilların e-sporcusu olan Ferit Karakaya, oyun ve sohbet ağırlıklı yayınları ile belli bir kitleye ulaşmış ve en başarılı yayıncılar arasındadır.

Kendine Müzisyen

Kendine Müzisyen Twitch

Asıl adı Kemal Can Parlak olan Kendine Müzisyen de ilginizi çekecektir.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir