Sanal Dünyada Ne Kadar Güvenliyiz?


Siber güvenlik konusu, dijital ortamları kullanma oranı git gide arttıkça daha önemli bir konu hâline geliyor. Peki gelin, dijital/sanal hayatımızda ne kadar güvendeyiz, kişisel verilerin, şahsi bilgilerin, özel dosyaların güvenli hâle getirilmesi nasıl olur bakalım.

Uyarı: Ben bir siber güvenlik uzmanı değilim ve ayrıca bu yazı çok kapsamlı değildir.

Sanal Güvenlik

Dijital ortamda, sanal dünyada ne kadar güvenliyiz?

Aslında bu konu, genel olarak kısa bir yazı ile tek seferde ele alınacak kadar basit bir konu değil. Çünkü sanal hayat, sandığımızdan daha derin. İşte bu nedenle de belli başlı şeylere dikkat etmek gerekiyor ki bunları yazacağım.

Sanal ortamda güvenli olup olmamanın birkaç durumu var;

 1. Orijinal yazılımlar kullanırken, örneğin bir uygulama, kendi rızanız ile verdiğiniz kişisel verilerin hoş olmayan şekilde işlenmesi,
 2. Orijinal yazılımların, sitelerin vs., kişisel bilgilerinizi içeren herhangi bir ortamın size bağlı olmadan veya size ait hesabın hacklenmesi ile ortaya çıkabilecek sorunlar,
 3. Sahte yazılımlar kullanmanız sonucunda korsanlar tarafından verilerinizin çalınması veya cihazınızın istenmeyen şekilde kullanılması,
 4. Cihaz genelinizin farklı yöntemler ve açıklar ile ele geçirilebilmesi.

Öncelikle ben bir siber güvenlik uzmanı değilim ve benim gözlemlerim ile gördüğüm kadarıyla ana olarak bu temellerde oluşuyor. Bunların içinde bizim belirleyeceğimiz şeyler var. İşte bunlara bakacağız. Ancak şunu söyleyelim: İnternete bağlı her şey hacklenebilir.

Siber güvenlik nasıl sağlanır? Kişisel verilerimi nasıl korurum?

Bu, birçok farklı yollar için ayrı ayrı öneri sunulacak bir konu. Ancak siber anda, sanal dünyada güven içeren bir alan yaratmak en azından basit kullanıcılar için mümkün. Gelin bir liste halinde bunlara bakalım.

 • Şifre kullanırken, aynı veya benzer şifreleri kullanmamaya, mümkünse büyük harf, küçük harf, rakam ve bir karakter @ gibi, kullanın. Bu şifreleri güvenli bir ortamda saklayın. Mesele Google, Chrome uygulamasında bunları yedekliyor. Bu şekilde şifreleri de unutmamış olursunuz. Zaten Google, bir yere kayıt olurken güçlü şifre de öneriyor.
 • Kullandığınız sitelerin, uygulamaların gizlilik politikasını okuyun veya güvenlik konusundaki yorumlarına bakın. Hangi izinleri ve bilgileri kullandığına bakın.
 • Cihazınızda, uygulamalarda, sitelerde çok özel bilgilerinizi tutmayın. Gerekirse bir USB bellekte tutun ama güvenlik kademesine göre gerçekten özel bilgilerinizi uygulamalarda vs. kullanmayın.
 • Güvenilir siteler haricinde APK, hele ki hileli, crackli yazılım kullanmayın. Güvenilir olarak adlandırılan sitelere bile çekinceli yaklaşın.
 • Bir orijinal e-posta adresiniz, bir tane de orta ve düşük güvenlikli, kişisel verilerin korunmasından emin olmadığınız yerlerde kullanmak için yedek bir e-posta adresi, belki de adresleri kullanın.
 • Güvenlik yazılımları kullanabilirsiniz ama bunları kullanırken dikkat edin. Çünkü ücretli sürümü almanız için cihazı daha beter yapabilir.
 • Google kişiselleştirilmiş reklam servisini kapatın. Buradan yapabilirsiniz.
 • Bir uygulama veya sitedeki verilerinizi başka yerlerle eşitleme veya aktarma gibi işlemlerden çok güvenmiyorsanız yapmayın.
 • Şifrelerinizi belli aralıklarla kontrol edip değiştirin.
 • Virustotal isimli siteden, kullandığınız bütün dosyaları taratıp virüs olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Burada da çok fazla özel dosyalarınızı kullanmayın derim. İndireceğiniz bir .zip dosyasını kontrol edebilirsiniz Virustotal ile.
 • Şifrelerinizin güvenliğini kontrol etmek için başka kontrol sitelerine bunları yazmayın. Çünkü bir veri tabanında bunları tutup size ait olup olmadığına bakabilir.

Sonuç

Sonuç olarak, siber güvenlik alanı oldukça önemli bir konu. Ben bu yazıda kısa ve genel geçer bilgiler vermeye çalıştım. Siz de kendiniz daha özel konularda araştırmalar yaparak pek çok farklı konuda kişisel verilerinizin korunması adına adımlar atabilirsiniz.

Ancak şunu unutmayın: Hepimiz her an verilerimiz konusunda tehdit altındayız. Bu nedenle de bu konuya önem verin. Basit bir şekilde atlayıp geçmeyin. Ancak güvenliği sağlayacağım deyip paranoyak da olmamak lazım. Altın ortayı bir şekilde tutturun. Size siber güvenlik, sanal hayatta gizlilik konusunda önereceğim bir YouTube kanalı var. Bu kişi aynı zamanda Twitch yayınları da yapıyor. Videolarını izleyebilirsiniz, yayınlarını takip edebilirsiniz.

Can Değer YouTube kanalı

Twitch hesabına da buradan ulaşabilirsiniz.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir