Bir WordPress Sitesinin Kullandığı Eklenti ve Temaları Bulma


WordPress oldukça geniş bir camia olmasının getirdiği bir durumla çok fazla tema ve eklenti barındırmakta. Bazen ziyaret ettiğimiz bir internet sitesi gözümüze oldukça güzel gelir ve o sitenin kullanıyor olduğu eklenti ve temaları görmek isteriz. İşte tam da bunlar için tasarlanmış araçları kullanarak bir WordPress sitesinin eklentilerini ve temalarını nasıl bulabilirsiniz, gelin bakalım.

WordPress Sitesi Eklenti ve Tema

Bir WordPress sitesinin kullandığı tema ve eklentileri bulma

Bu işlemler için belirli internet siteleri ve Chrome uzantıları/eklentileri bulunmakta. Elbette uzantı kullanmak isterseniz diğer tarayıcılar için de araştırmalar yaparak Chrome dışındakiler için de gerekli uzantıları bulabilirsiniz. Şimdi biz kullanabileceğiniz internet sitelerini ve Chrome uzantılarını belirtelim. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bu işlemler için bir uzantı kullanmanıza asla gerek yok. Zira daha önce yazdığımız, Chrome’da kullanabileceğiniz eklentiler yazımızda sizlere bir uzantıyla yaptığınız işlem eğer bir site veya uygulama kullanarak yapabileceğiniz bir işse uzantu yerine diğer alternatifleri tercih etmeniz gerektiğini belirtmiştik. Ancak biz yine de WordPress ile yapılan bir sitenin kullandığı tema ve eklenti bulabilmek için uzantı de önereceğiz. Şimdi hazırsanız sıralayalım.

1. WP Theme Detector

WPThemeDetecor

Bu sitede, bundan sonraki söyleyeceklerimizde de olduğu gibi arama bölümüne istediğiniz sitenin alan adını yazıyorsunuz ve birkaç saniye geçtikten sonra size alan adını yazdığınız sitenin kullandığı tüm eklenti ve temaları gösteriyor. WordPress Theme and Plugin Detector aramalarının en başında çıkan bu site, gerçekten bu işi en iyi yapanlardan birisi. Bir WordPress sitesinin kullandığı eklentileri ve temaları göstermesinin yanında, bunların resmî sitelerini ve indirme bağlantılarını da göstermektedir. Siteye ulaşmak için tıklayın.

2. WHAT WORDPRESS THEME IS THAT?

Bu sitede ise yine aynı şekilde kullandığı eklenti ve temaları öğrenmek istediğiniz sitenin alan adını giriyorsunuz. Ardından yine belli bir süre beklemenin ardından sizlere bir sonuç veriliyor ve istediğiniz sitenin kullanmış olduğu araçları görebiliyorsunuz. Burada aynı zamanda temanın sürümü, yazarı, lisansı gibi bilgileri de öğrenebilirsiniz. Ayrıca kullanılan eklentilerin her birinin altında yazan “More Info” yani, daha fazla bilgi, seçeneğine tıklayınca da direkt olarak WordPress indirme sayfasına yönlendirileceksiniz.
What WordPress Theme is That sitesine ulaşmak için tıklayın.

3. TheSEOTools WordPress Theme Detector

Bu site ise diğerlerine nazaran istediğiniz sitenin kullanıyor olduğu WordPress sürümünü, yine tema adı, yazarı, tema etiketlerini, versiyonunu, hangi PHP sürümünde çalışıyor olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda kullanılan eklentileri de gösterebilmekte ve yine daha fazla bilgi butonuna tıkladığınız zaman eklentinin indirme sayfasına gidebilmektesiniz. “WordPress plugin and theme detector” veya “Bir WordPress sitesinin kullandığı eklenti ve temaları öğrenme” aracı olan bu siteye ulaşmak için tıklayın.

4. Scan WP – Detect WordPress Themes and Plugins (Chrome Eklentisi)

Bir WordPress sitesinin kullandığı eklenti ve temaları öğrenmek amacıyla tavsiye edebileceğimiz son araç olan bu uzantı ile herhangi bir siteye gittiğinizde Chrome araç çubuğunda bulunan uzantıların olduğu bölümde bu uzantıya tıklayınca o sitenin kullandığı tema ve eklentileri görebileceksiniz. Önceki tavsiye ettiğimiz sitelere nazaran biraz daha yavaş çalışıyor gibi görünse de aslında işinizi görebilecek bir Chrome uzantısı diyebiliriz. Tarayıcınıza bu uzantıyı kurabilmek için bu bağlantıya tıklayın.

Sonuç

İşte internette karşılaştığınız bir WordPress sitesinin kullandığı eklenti ve temaları bulma yönetimini sizlere aktarmış olduk. Böylece, örneğin bir video paylaşım sitesi kurmak isterseniz, tam da sizin istediğiniz gibi iş çıkarmış bir sitenin kullandığı tema ve eklentileri siz de kullanabilirsiniz. Hatta işi bir adım öteye de taşıyabilirsiniz. Bazı siteler kendilerine özel temalar geliştirmekteler. Siz de size en uygun olan sitenin kullandığı WordPress temasını az önce verdiğimiz araçlardan araştırınca belki de özel olarak kodlanmış bir tema olduğunu görecek ve aynı tema yapım şirketiyle iletişime geçerek benzer veya daha iyi bir temayı kendi sitenizde kullanabileceksiniz.

Bu gibi işlemler için daha bir sürü site ve Chrome uzantısı olsa da içlerinden sadece bir tanesini bile tercih etmek sizler için yeterli olacaktır. Bazen oldukça işe yarayan bu araçları sizler için derledik. Umarız siz de beğendiğiniz bir WordPress sitesinde kullanılan eklenti ve temaları bulduktan sonra bunları kendiniz kullanınca istediğiniz şekilde bir site kurabilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir WordPress Sitesinin Kullandığı Eklenti ve Temaları Bulma” isimli yazıda 2 tane yorum var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: