VPN Nedir? En İyi Ücretli/Ücretsiz VPN Uygulamaları


Bu yazımızda, ücretli veya ücretsiz olarak kullanabileceğiniz VPN servislerinden ve VPN nedir, bundan bahsedeceğiz. O zaman gelin hız, güvenlik, ücret konusunda servisleri inceleyelim.

VPN

VPN Nedir?

VPN açılımı, Virtual Private Network‘tür. Türkçe’ye Sanal Özel Ağ olarak da çevrilebilir. Basitçe cihazınız fiziksel olarak sizden farklı bir yerdeki cihaza bağlanıp sanki oradan işlem yapıyormuşsunuz gibi internette gezinmenizi sağlar. IP adresiniz değişmiş olur. Bağlandığınız sunucuya göre hızınız yavaşlayabilir. Böylece kullandığınız site/uygulama vs. sizin yerinizi farklı bir ülke veya şehirde görür.

VPN kullanmak güvenli midir?

Hangi servisi kullandığınıza göre değişiklik gösterir. VPN kullanarak yaptığınız işlemler, bağlandığınız sunucu tarafından kaydedilebilir sonuçta. Ama dışarıdan birinin verilerinizi görme imkanı düşüktür. Şifreli bir bağlantı sağlanır ve bu şekilde kullanırsınız. Ama kullandığınız servis bu verilerinizi ne yapıyor, bunun için kullandığınız servisin gizlilik politikasını mutlaka okumalısınız. Bu konuda Webtekno tarafından yazılan bir makaleyi inceleyebilirsiniz.

Şunu da söyleyeyim: Sadece ülkenizde kullanılmayan özellikleri kullanmak için başka bir yerdeki sunucuya bağlanmak değil, aynı zamanda cihazınızın internet bağlantısını güvenli hâle getirmeyi amaçlayan VPN servisleri de bulunmaktadır. Yani kullanım amacı ve kullanılan yere göre değişiklik olacaktır.

En iyi VPN servisleri

Listemizde ücretli, ücretsiz ve hem ücretli hem de ücretsiz olan servisler yer alacaktır. Bunları; hız, güvenlik, kullanım kolaylığı açısından değerleniyor olacağız.

Express VPN

Express VPN, daha çok ücretli olan fakat piyasadaki en sağlam ve güvenilir sağlayıcı ve hizmetlerden biri olarak öne çıkmaktadır. Ücretli olması sayesinde hız konusunda da gayet iyi çalışıyor. Gizlilik politikasına ulaşmak için tıklayın.

NordVPN

Nord, piyasadaki belki de en iyi VPN sağlayıcısı olarak tanımlanabilir. Hız ve güvenlik konusunda en iyisi denebilir. Express gibi Nord da ücretlidir. Gizlilik politikasına buradan ulaşabilirsiniz.

Süper VPN

Ücretli/ücretsiz sürümleri bulunmaktadır. Ücretsiz VPN hizmetinde hızınız bir parça düşmektedir. Ancak herhangi bir süre veya kota sınırlaması olmadan dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. Arayüz olarak diğerlerine nazaran kötü olsa da hız açısından en azından ücretsiz servislere göre bir tık daha iyi olabilir. Gizlilik politikası burada.

Touch VPN

Hız, bağlantı seçenekleri konusunda takdir ettiğim yine ücretli ve ücretsiz seçenekleri bulunan bir VPN hizmetidir. Tabii ki yoğunluk ve bağlanılan yere göre hızda yavaşlamalar her ücretsiz VPN’de olabilecek bir şey. Ancak bunları deneyerek kendiniz için en iyisini bulabilirsiniz. Gizlilik politikası.

Hola VPN

Bağlantı seçenekleri ücretsiz sunması harika fakat birkaç defa Hola kullanırken bağlantının başarısız olduğunu gördüm ve ne yaptıysam düzelmedi. Siz de deneyin ve VPN bağlantısı oluşunca Google’a “What’s my IP address” yazın. Eğer normaldekinden farklı ise Hola, listedeki ücretsiz en iyi servis olabilir. Gizlilik politikasına ulaşın.

Turbo VPN

Ücretsiz seçeneği nispeten yavaş olan fakat yine de kullanılabilir servisler arasında yer alan, tertemiz bir arayüze sahip güzel bir hizmettir. Zaten listedeki ücretsiz servisleri indirip teker teker test ederek kendiniz için en iyisini bulmanızı tavsiye ederim. Turbo’nun gizlilik politikası buradadır.

Thunder VPN

Adını çok sık duymasak da deneyip onayladığım nispeten hızlı ücretsiz seçeneği olan bir servistir. Güzel bir arayüzü bulunuyor. Gayet sade. Ayrıca ayarlarda bir seçenek var. Onu açarak uygulamayı açtığınız anda direkt olarak bir sunucuya bağlanmasını sağlayabiliyorsunuz. Gizlilik politikasına ulaşın.

Bonus

Piyasada bir sürü VPN sağlayıcı bulunuyor. Bunların içinde gerçekten hepsini test ettiğim ve hızına, kullanım kolaylığına göre güzel olanları listelemeye çalıştım. Google Play Store üzerinde arama yapınca bir sürü farklı uygulama çıkıyor. Dilerseniz onları da deneyin ama bu listedekiler kesinlikle yeterli gelecektir.

Son bir öneri: Mümkünse ücretli olanları kullanın.

Ayrıca aşağıdan Can Değer‘in popüler VPN uygulamalarının gizlilik politikasını incelediğini videosuna ulaşabilirsiniz.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir