vFlat – Kitap Tarama ve PDF’e Dönüştürme


vFlat, herhangi bir sayfayı, kitabı telefon kamerası ile taratarak, bunu PDF haline getirebilmeye olanak tanıyan bir uygulamadır. Bu uygulamanın nasıl kullanılacağı ve detayları yazının devamındadır.

vFlat Kitap PDF ve OCR Uygulaması

Bir kitabı PDF’e dönüştürme uygulaması

vFlat ile herhangi bir kitabı veya önümüzdeki sayfa veya sayfaları kamera ile taratarak çok kolay bir biçimde PDF haline getirebilir, aynı zamanda bunları resim dosyası olarak da cihazınızda tutabilirsiniz. Bu sayede, eski kitapları veya dijital ortamda bulunmayan herhangi bir içeriği kolaylıkla dijital hale getirebilirsiniz.

vFlat nasıl kullanılır?

Kitapları veya sayfaları taratmak ve PDF haline dönüştürmek çok kolay. Uygulamayı indirdikten sonra gerekli izinleri verip kameranızı taratmak ve dijital hale getirmek istediğiniz sayfayı çekerek önce sayfanın kenarlarının otomatik olarak kırpılması sağlanır. Bu işlem birkaç saniyede hızlıca gerçekleşir. Ardından diğer sayfayı taratıp hızlıca bir kitabı tamamen tarayabilirsiniz.

İsterseniz çift sayfa tarama teknolojisi sayesinde vFlat, kitapları daha hızlı bir dijital ortama aktarım da gerçekleştirebilir. Her kitap için ayrı klasör oluşturabilir ve oradaki tüm sayfaları tarattıktan sonra tümünü seçip PDF olarak aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

Kitaptaki metinleri seçmek ve kopyalamak

Sadece resim olarak taratıp bunu PDF haline getirmek yetmez. Aynı zamanda sayfada yazan metinleri kopyalanabilir, aranabilir ve metin okuma teknolojileri (text to speech) ile okunabilir hale gelmelidir. Bunun için vFlat, dahili bir OCR hizmeti sağlamaktadır. Nedendir bilinmez ama bir gün içinde sadece 100 sayfanın içinde bulunan tüm metinleri, dijital olarak seçilebilir ve sanki bilgisayardan yazılmış şekilde olmasını sağlayabilir. Yani vFlat OCR aracı ile tüm yüklerden kurtulmanızı sağlar. Bu işlemi yaptıktan sonra tüm sayfaları seçip PDF olarak dışa aktarabilirsiniz.

Böylece de istediğiniz eski bir belgeyi, herhangi bir kitabı, herhangi bir sayfayı veya metni çok kolay bir şekilde dijital ortama aktarabilirsiniz.

vFlat kullanırken dikkat

Telif hakkı içeren herhangi bir kitabı taratıp bunu dijital ortamda çoğaltarak yasa dışı şekilde insanlara ulaştırmayın. Sadece kendiniz atıyorum otobüste giderken kulaklıkla o kitabı sanki e-kitap gibi dinelemek istiyorsanız veya dijital olarak da durmasını istiyorsanız bu yöntemi kullanın.

Ayrıca uygulamada sayfaları çekerken de elinizin sayfanın önemli kısımlarda veya kenarlarında gözükmemesine özen gösterin. Çünkü uygulama oradan silemeyebiliyor ve bu nedenle kötü bir görüntü oluşabiliyor. Tekrardan çekmeye başlamamak için buna dikkat edilmelidir.

Bunun haricinde uygulama gayet basit ve işlevsel. Piyasada kendi alanında en iyi uygulama bile diyebilirim. Siz de indirin ve metinleri, sayfaları, kitapları PDF olarak dijital ortama OCR teknolojisi ile aktarın.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

vFlat – Kitap Tarama ve PDF’e Dönüştürme” isimli yazıda 2 tane yorum var.

 • 5 Nisan 2021 tarihinde, saat 19:36
  Kalıcı Bağlantı

  Kitaplarımı toplu taşımada çanta olmadan taşımak imkansız. Uygulama sayesinde pdf olarak okuyorum.

  Yanıtla
  • 5 Nisan 2021 tarihinde, saat 19:40
   Kalıcı Bağlantı

   Melis hanım,
   Kesinlikle bu işlem için harika bir uygulama. Zaten OCR teknolojisi sayesinde kitabı PDF olarak aktarmadan, e-kitap gibi koyu temada metin hâlinde de okuyabilirsiniz. İşinize yaraması, hele ki yazımdan kaynaklı olması sevindirici 😊

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: