Türksat Kablonet Modem Kaynaklı Sorunların Çözümü


Türkiye’de “internet” deyince akla gelen firmalardan biri de Türksat oldu. Son dönemlerde Türk Telekom dışında altyapıya sahip olmak için çaba gösteren firmalar için döşenen altyapılar ile bir nefes oldular adeta. Her ne kadar yine de yeterli olmasa da en azından şehirlerin belli noktalarına Türksat altyapısı ile fiber altyapı gitmiş oldu. Peki Kablonet abonelerinin yaşadıkları bazı problemler neden kaynaklanıyor, gelin bakalım.

Türksat Modem

Türksat Kablonet 100 mbps hız almam gerekirken 50 mbps alıyorum

Kablonet abonelerinin belki de en çok karşılaştıkları problemlerden biri olabilir. Eğer 100 mbps hızında bir tarifeye geçtiyseniz ve 50 mbps hız alıyorsanız bu kesinlikle modem kaynaklı bir sorun. CBW-383ZN modemini kullanıyorsanız sadece 2.4GHz frekansında bağlantı alabilirsiniz. Zaten genellikle 100 mbps hızı bilgisayarda görebilirsiniz. Ancak telefonlarda 50 mbps hız alırsınız. Bunun nedeni bazı telefon modellerinin bu frekansta 50 mbps üzerinde hız alamıyor olmasıdır. Bu nedenle eğer “Kablonet’te 100 mbps hız alamıyorum” diyorsanız kesinlikle yeni bir modeme geçmeniz gerekir.

Infinity 401 modem, hem 2.4GHz hem de 5GHz yayın yaptığı için 100 mbps hız alamadığınız cihazlarınızda bu frekansa bağlanarak 50 mbps hızın üstündeki hızlara çıkabilirsiniz. Bunun için Türksat iletişim bölümünden telefonla arayıp teknik ekibin dairenize gelmesini ve modeminizi değiştirmesini isteyebilirsiniz. Bu sayede yaşadığınız bu problemi çözebilirsiniz. İletişime geçmek için buraya tıklayın veya aramak için buraya tıklayın.

Türksat Kablonet internet sürekli gidiyor

Eğer böyle bir hata yaşıyorsanız bu yine modem kaynaklıdır. Eğer teknik desteği aradığınızda modem arayüzünde herhangi bir problem gözükmediyse bu mutlaka modem kaynaklıdır. Bir önceki sorunda da belirttiğimiz gibi bu sorunu çözebilmek için de dairenize teknik destek çağırın. Neden dairenize çağırın diyorum? Çünkü eğer sadece teknik ekibin gelmesini isterseniz altyapı kontrolü sağlanır. Ancak sizin ihtiyacınız olan modemin kontrol edilmesidir. Bu nedenle evinize bir teknik ekip isteyebilirsiniz.

Tabi sürekli internet bağlantısı gidiyorsa ve Wi-Fi işaretinin yanında bir ünlem “!” işareti varsa tahminen ya modemin fişini çıkartıp tekrar takıyorsunuzdur ya kapatma tuşuna basıp tekrar açıyorsunuzdur ya da modemi resetleme işlemi yapıyorsunuzdur. Fakat bunların hiçbirisi sorunu çözmüyorsa bu modeminizin eski olduğunu gösterebilir. Bu nedenle de “100 mbps hız almam gerekirken 50 mbps alıyorum” sorununun çözümünde de belirttiğimiz gibi kesinlikle Kablonet ile iletişime geçip evinize bir teknik ekip çağırın. Yeni bir modem takmalarını isteyin.

Sonuç

Türksat şu anda en iyi altyapılardan birine sahip olan bir firma. Bu nedenle gerçekleşen hataların büyük bir çoğunluğu Docsis 3.0 modemlerden dolayı kaynaklanmaktadır. Eğer evinize kurulan bu modemler eskiyse ve 5GHz frekansı desteklemiyorsa yaşadığınız problemler bundan kaynaklanıyor olabilir. Sorunun çözümü için Türksat ile iletişime geçmekten kaçınmayın. Evinize teknik ekipler 5 saat içinde gelecektir. Bu sayede de hızlı bir şekilde sorununuz çözülecektir.

Umarız bu yazı sizin için yararlı olmuştur. Sık yaşanan bu iki hata dışında aldığınız bir hata varsa yorumlar kısmından belirtmeyi unutmayın. Elimizden geldiğince doğru yönlendirme yapmak için uğraşacağız.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir