Sitenizin Arama Motorlarında Hızlı İndexlenmesini Sağlama


İnternet sitesi sahibi kişiler şüphesiz sitelerinde yaptıkları kalıcı değişikliklerin, ekledikleri yeni sayfaların arama motorlarında daha hızlı bir şekilde güncellemesini veya indexlenmesini ister. Peki, arama motorları sitemizde nasıl daha fazla vakit geçirir, gelin bakalım.

İndex Optimizasyon

Hızlı index neden önemlidir?

Arama motorları sitenizi hızlı indexler ve arama sonuçlarına eklerse hem yaptığınız değişiklikler daha kolay bir şekilde sonuçlarda gözükür hem de yeni eklenen sayfalar arama yapan kullanıcılar tarafından görülür. Biz hem güncelleme hem de yeni sayfa ekleme konularında bakalım.

İlk olarak hızlı index ile sayfalarınızı güncelleyince neler olacağına bakalım. Mesela yazınızı yazarken kullandığınız başlık, kullanıcılar tarafından o konu hakkında yapılan arama sonuçlarında gözükmüyor. Siz de popüler arama terimlerine göre başlığı değiştirdiniz. Fakat eğer arama motorları sitenizi sık sık ziyaret etmiyorsa bu değişiklik belki saatler sonra yapılacak ve siz potansiyel kullanıcıları sitenize çekememiş olacaksınız. Bu durumda da hızlı indeks çok önemli.

Yeni bir sayfa ekleme konusuna gelecek olursak, bu konu öncekinden daha da önemli belki de. Özellikle güncel konular hakkında yazıyorsanız arama sonuçlarına hızlı bir şekilde eklenirse daha çok kullanıcı ziyaret edebilir.

Ayrıca hızlı indexlenen siteler, diğerlerine göre arama sonuçlarında daha yukarı çıkar. Hem de kullanıcılar daha fazla ziyaret edeceği için sadece o sayfa özelinde değil, genel olarak skoru yükselir.

Sayfaları manuel olarak eklemek veya güncellemek zararlı mıdır?

Bu soruya genel cevap “evet” olacaktır. Çünkü eğer sayfada yaptığınız her değişikliği veya eklediğiniz her yeni sarayı arama motorlarına, özellikle de Google’a manuel olarak bildirir, çok fazla ping gönderirseniz bunu spam olarak algılar ve normalde 3 saatte indeksleyeceği sayfayı belki de 1 gün boyunca ziyaret etmez. İşte bu nedenle her şeyi olağan akışına bırakmak hem SEO açısından hem de arama motorlarının, özellikle de Google’ın sitenize olan bakışını iyileştirmek açısından önemli.

Ayrıca yaptığınız her değişikliği anında güncellemelerini istemek de bot olarak algılanacağı için bu yöntemi de pek tavsiye etmem. Sadece acil durumlarda bunu yapın.

Sitem arama sonuçlarına nasıl daha hızlı eklenir?

Bu noktada belli başlık kıstaslar var. Bunları maddeler hâlinde yazıyor olacağım.

  • Siteniz güncel olmalıdır. Evet, ilk kural budur. Eğer siteniz günde birkaç defa yeni sayfa eklenen bir site ise arama motorları daha hızlı bir şekilde güncelleme ve tarama yapacaktır. Bazı siteler oldukça güncel olduğu için Google botları siteden hiç çıkmaz.
  • Arama motorlarının tarama hızını değiştirmek. Google için tarama hızlı değiştirme bağlantısı, Yandex, Bing.
  • Sitenize eklenen sayfalar günün belli bir saatinde eklenebilir. Eğer forum veya sözlük benzeri değil, size ait bir site varsa, makale veya yazı yazan bir site iseniz günün belli saatlerinde ve aynı günlerde yeni sayfa eklemek daha sağlıklı olacaktır.
  • Doğru bir SEO planlaması yapmak.
  • Yeni eklenen sayfalarda önceki sayfaların bağlantılarını eklemek. Mesela sitemde olduğu gibi son sayfalar köşesi ekleyebilirsiniz.
  • Başka sitelerde sayfalarınızın bağlantılarını vermek. Mesela Twitter.
  • Sitenize “organik” kullanıcı çekmek. Özellikle Google, sitenizin ziyaeret edilen bir yer olmasını çok sever ve buna göre indexler.
  • Sitede kalıcı değişiklikleri çok fazla yapmamak. Mesela bir seferde amp linklerini değiştirmek veya site yapısını değiştirmek, arama motorlarının bu alanı güncellerken yeni sayfaları gözden kaçırmasına neden olabilir.
  • Bir önceki başlıkta dediğim gibi çok fazla manuel indexleme yapmamak. Instant Indexing gibi özellikleri yerinde kullanmak.
  • Sitenizin o bağlantısını arama motorlarında sorgulamak. Bu sayede linki görünce botlar o sayfayı tarayacaktır.

Bu gibi özellikler dikkat etmek, arama motorlarının botlarının sitenizi daha hızlı güncellenmesini sağlayacaktır. Burada en önemli olan madde ise ilk maddedir. Ne yaparsanız yapın, siteniz sürekli yeni şeyler eklenen bir site değilse ve bunu kontrollü bir şekilde yapmıyorsa, artı olarak Google için önemli olan sitenizi ziyaret eden kullanıcı çok fazla yoksa yeni sayfalarınız gün içinde 2-6 saat arasında anca keşfedilir. Bu nedenle bu kurallara dikkat etmelisiniz.

Umarım yazı yararlı olmuştur. O zaman hızlı indexler dilerim.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir