IDM+ Nedir? Daha Hızlı İndirme Yazılımı


Her birimiz telefonlarımızdan, bilgisayarımızdan kısacası tüm cihazlarımızdan bir şeyler indirebiliyoruz. Bunlar kimi zaman beğendiğimiz bir şarkı, kimi zaman büyük bir zip veya rar dosyası, kimi zaman da izlemekten keyif aldığımız bir video olabilir. Tarayıcılar bu dosyaları indirirken çoğunlukla fazla detay göstermezler. İndirmelerinizi cihazı kapatıp, daha sonra devam ettirme imkanını pek sunmaz. Hatta indiriyor olduğunuz dosyanın indirmesini durdurup daha sonra devam edip edemeyeceğinizi göstermez. İşte bu ve daha fazla nedenle size IDM (Internet Download Manager) tarayıcı ve programını öneriyoruz. Detaylarına hep beraber bakalım.

IDM+

IDM+ nedir? İnternetten nasıl daha hızlı indirme yapılır?

IDM+ bize daha çok bilgisayar tarayıcılarımızda fayda sağlıyor. Pek çok tarayıcı ile uyumlu bir şekilde çalışan IDM ve IDM+ sadece “İndir” tuşuna tıklamanıza gerek olmadan herhangi bir internet sitesinde bulunan videoyu veya ses dosyasını otomatik olarak tespit ediyor. Bunun için elbette bilgisayar ve telefon programlarını indirmeniz gerekiyor. Bilgisayar programını indirmek için tıklayın. Ayrıca sadece Android için çalışan telefon uygulaması da bulunuyor. Ücretli ve ücretsiz sürümleri var ve tahmin edebileceği üzere ücretli sürümü daha avantajlı oluyor. Biz ücretsiz sürümün linkini veriyoruz. Gitmek için tıklayın.

Programı indirdikten sonra telefonunuzda yapmanız gereken başka hiçbir şey kalmıyor. Bilgisayarınız için sadece Chorme’da eklenti indirme bölümünden IDM eklentisini indirmeniz gerekiyor. Bunu indirmek için tıklayın. Gerisi çok kolay. Artık, örneğin YouTube gibi bir internet sitesinde izlediğiniz videonun hemen üzerinde “Bu video dosyasını indir” seçeneği beliriyor. Diyelim ki video çözünürlüğü 4K olsun. “Bu video dosyasını indir” seçeneğine tıkladığınızda 144p, 240p, 360p, 480p, 720p, 1080p, 1440p ve 4K olarak videonun istediğiniz çözünürlükteki versiyonunu indirebilirsiniz.

IDM+ dosyaları nasıl indiriyor?

IDM+ ile bir dosyayı indirirken açılan yeni bir pencerede takip etme imkanı sunuyor. IDM, tarayıcılardan farklı olarak indirilen dosyaları parçalara bölerek indiriyor. Bu da indirmelerin daha hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlıyor. İndirmelerin hepsi tamamlandıktan sonra da parçalar birleştiriliyor. Ayrıca bilgisayar versiyonunda indirme tamamlandıktan sonra ne olacağını da seçebilirsiniz. Mesela, indirme bitince bilgisayarı kapatmasını isteyebilirsiniz. Ayrıca hem telefonda hem de bilgisayarda indirme için hız sınırlaması yapabilirsiniz.

Bunun yanında hem telefonda hem de bilgisayarda indirmeyi durdurup istediğiniz zaman tekrar devam etme seçeneği de var. Burada indirmeye kaldığınız yerden devam ettirecektir. Yani örneğin %30’da kaldıysanız, devam edeceğiniz zaman da oradan devam edecektir. Tabi bu işlem için indirdiğiniz dosyanın bu işlemi destekliyor olması gerekir. Aynı zamanda bu devam işlemini ilk indirmeden belli bir zaman sonra yaptıysanız, belki de indirme yaptığınız internet sitesi o dosyayı çoktan silmiş olabileceği için devam etme şansınız olamayabilir. Tabi bu çok da karşılaşılacak bir durum değil ama yine de olabilir.

1DM+ (Internet Download Manager)

IDM+ hem telefonda hem de bilgisayarda indirdiğiniz dosyaları farklı kategorilere göre ayrı kategorilere indiriyor. Bu sayede de karışık dosya konumlandırması ile kafanızı karıştırmadan videoları, dokümanları, ses dosyalarını, zip ve rar gibi dosyaları ve program dosyalarını ayrı ayrı konumlandırma uygulanır. Bu da dosyalarınızı daha rahat bir şekilde bulmanızı sağlar.

IDM+ indirme geçmişinizi tuttuğu için daha önceden indirdiğiniz bir dosyayı tekrar indirebilirsiniz. Bunun yanında telefon uygulamasının tarayıcı seçeneği sayesinde telefonunuzda bir tarayıcı uygulaması daha edinmiş oluyorsunuz. Çok iyi bir arayüzü olmasa da iyi bir kullanıcı deneyimi sunan bir tarayıcı.

Bu gibi nedenlerden dolayı kesinlikle kullanılması gereken bir yazılım. IDM, özellikle de bilgisayar versiyonu için sürekli güncelleme alan bir program. Bu sayede de internetin değişen dünyasında indirmeleriniz için sizlere yeni özellikler sunmaya devam ediyor. Hatta beta sürümü sayesinde yeni çıkan özellikleri test etme imkanına da sahip olabiliyorsunuz. Telefon programında bulunan tarayıcı ile günlük tarayıcı işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirmeniz adına sizlere değişik özellikler sunuyor. Bunlardan biri de dahili olarak gelen ve IDM’in kendisinin geliştirdiği reklam engelleyici sistemidir. Bunun yanında aynı anda kaç indirme yapabileceğini, bir indirmeyi kaç farklı parçaya böleceğinizi, hız sınırını ayarlayabiliyorsunuz. Örneğin birkaç film indirip bunları seyahat ederken kullanmak için harika özellikler sunuyor. Ayrıca şirketin iddiasına göre bu yazılımı kullanarak indirmelerinizi birkaç kat daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir