Google Earth Türkiye’deki 13 Yüksek Çözünürlüklü Görüntü


Bugün Barış Özcan Google Earth hakkında bir video yaptı ve bu video ile insanlar Google Earth ekosistemini merak etmeye başladı. Google Earth, gerçekten de Dünya’nın dijital olarak yapılmış en iyi kopyasıdır. Aşağıda Barış Özcan’ın Google Earth hakkındaki yazısını okuyabilirsiniz. Ayrıca Barış Özcan’ın videosunu izlemek için tıklayın.

Google Earth ile yapabilecekleriniz

Google Earth, sadece Dünya’nın üç boyutlu bir kopyası değil. Aynı zamanda Mars, Ay ve bulunduğumuz galaksideki yıldızlarla beraber Dünya’dan çok uzaktaki yerleri de görmemizi sağlıyor. Her ne kadar biz Google Earth’ü sadece üç boyutlu modellemelerden ibaret olarak görsek de, bu sistem sayesinde çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

İlk uydu görüntülerinin çekildiği zamandan itibaren bir yerin ne kadar değiştiğini görmenizi sağlayan Google Earth Engine vardır mesela. Ulaşmak için tıklayın. Bunun yanında animasyonlar yapmanızı ve kaliteli içerikler oluşturmanızı sağlayan Earth Studio vardır. Google Earth Studio’ya erişebilmek için öncelikle kayıt olmanız gerekse de kayıt işlemini başarırsanız gerçekten çok yaralı bir platformdur. Bunun yanında Google Earth View var. Bu sistem ise pek çok yerdeki 2500’den fazla yüksek çözünürlüklü görüntüye erişme imkanı sağlıyor. Bunları bir slayt hâlinde görebilir, bunun yanında cihazınıza da indirebilirsiniz.

Google Earth, çok farklı amaçlarla kullanılabiliyor. Bilgisayar veya telefon uygulamasını indirerek (Türkiye’de telefon uygulamasının nasıl indirildiğini görmek için tıklayın) uygulama içinde oyunlar oynayabilirsiniz. Dedektif oyunlarından şaşırtıcı sorulara kadar çocuklarınıza da sunabileceğiniz harika eğitici oyunlar bulunuyor.

Google Earth neden Türkiye’de kullanılmıyor

Kullanıcıları en çok üzen konu bu. Earth, telefona indirilemiyor. Aslında bunun nedeni oldukça basit. Bildiğiniz üzere Türkiye’de Google Haritalar da bulanık gözüküyor. Bunun nedeni Türkiye’deki güvenlik gerekçeleri olarak açıklanıyor. Her ne kadar Yandex veya başka harita servisleri herhangi bir bulanıklaştırma uygulamasa da Google, harita hizmetinde Türkiye’yi Türkiye’de bulanıklaştırmakta. Bu nedenle de daha kaliteli görüntülere sahip olan Earth, Türkiye’de sunulmuyor olabilir. Ayrıca Google Earth’ün en önemli özelliği üç boyutlu binaların olması. Earth’ün Türkiye’de sunulması için de üç boyutlu modellemelere ihtiyaç var. Bu da oldukça maliyetli bir iş. İşte bu nedenle kullanıcılar Android telefonlara APK indirerek kolayca kullanmaya başlayabilir. APK indirebileceğiniz güvenilir siteler yazımızdan hangi servisi kullanabileceğinizi görebilirsiniz.

iPhone için Earth’ü indirme

  • Apple Store’u açın, sağdaki profil resminize dokunun,
  • Açılan menüde üstteki profil resminize dokunun.
  • Sonraki ekranda Apple ID’ye dokunun,
  • Apple’ın resmi internet sitesi açılacak, sayfayı en aşağıya kaydırın,
  • En aşağıda yer alan Apple ID’si Oluştur seçeneğine dokunun,
  • Açılan yeni sayfada istediğiniz ülke ve bölge için yeni bir Apple hesabı oluşturmuş oldunuz.
  • Tekrar Apple Store’a gidin, sağdaki profil resminize tıklayın, açılan menünün en altında bulan Çıkış Yap’a dokunun,
  • Az evvel oluşturmuş olduğun farklı ülkeye bağlı olan Apple ID’niz ile giriş yapın,
  • Artık neredeyse hazırsınız, arama bölümüne gidin,
  • Google Earth aratın ve indirip gezintiye başlayın.

Google Earth Türkiye’deki yüksek çözünürlüklü resimler

Google, her ne kadar Earth’ü Türkiye’de sunmuyor olsa da Türkiye’de de çok güzel uydu görüntülerine sahip. İşte bu nedenle Türkiye’deki 13 yüksek çözünürlüklü videoyu sizlere video hâlinde daha önce YouTube’da yayınlamıştık. YouTube’daki bu videoyu izleyerek ülkemizdeki çekilmiş en iyi görüntüleri izleyebilirsiniz. Bu görüntüler, ülkemizde ne kadar güzel ve kıymetli yerler olduğunu, bu videodakinden daha fazla güzel yerlere sahip olduğumuzu göstermekte. İşte bu görüntülere aşağıdaki görüntülerden ulaşabilirsiniz.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir