Google Çeviri, Anlık Çeviri Özelliğine Kavuştu


Belli bir süredir beklenen bir özellik nihayet Google Çeviri’ye gelmiş oldu. Bu kapsamda Google, artık sesleri anlık olarak başka dillere çevirebilecek. Aslında Google bu özelliği YouTube’da kullanıyordu. Nasıl mı? Elbette ki YouTube’da bulunan otomatik altyazı algılaması sonrasında istediğimiz dile çeviri yapabiliyorduk. Elbette masaüstünde. Bu arada dün Türkçe için gelen otomatik altyazı hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın.

[the_ad id=”3649″]

[the_ad id=”3656″]

Google Çeviri anlık çeviri özelliği nasıl kullanılır?

Bunun için uygulamanın en son sürümünü kullanıyor olmanız gerekir. Bunun için Play Store’dan indirmek veya güncellemek için tıklayın. App Store’dan indirmek veya güncellemek için tıklayın.

Bu işlemleri yaptıktan sonra Google Çeviri ana ekranında sizi “Metne dönüştür” seçeneği karşılayacak. Bu seçenek ile desteklenen dillerden birini konuşurken diğerine yazılı olarak aktarım yapabiliyorsunuz. Bu anlık çeviri özelliği sayesinde özellikle yurt dışı çevrimiçi toplantılarda kişiler daha kolay iletişim sağlayabilir. Elbette ilerleyen dönemlerde bu özelliğe bir de sesli dönüştürme eklenebilir. Bu sayede kullanıcılar metni değil sesi baz alarak karşıdakinin söylediğini kendi dilinde anlayabilir. Elbette bu özellikler daha ilerleyen dönemlerde olacaktır. Mevcut özelliğin kullanılabilmesi için de desteklenen dilleri kullanmanız gerekir. Bunlar ise: Almanca, Fransızca, Hintçe, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce, Rusça, Tay Dili gibi dillerde kullanılıyor. Bir sonraki güncellemede Türkçe de eklenecektir.

Google Çeviri Anlık Çeviri Dilleri

[the_ad id=”3660″]

[the_ad id=”3658″]

Google Çeviri yeni güncellemesi ile anlık çeviri özelliği geldi

Bu özellik gelmeden önce karşınızdaki kişinin konuşmasını bekledikten sonra ancak metinsel veya sesli bir şekilde çeviri oluyordu. Bu da her zaman kullanışlı olmuyordu. Şimdi bu özellik geleceğe yönelik olarak da belli özellikler sunuyor. Zira artık aramalarda bile sesli çeviri olması mümkün. Belki bu özellik, Google Duo gibi uygulamalar ile entegre edilerek görüşmeler sırasında anlık çeviri yapılabilir. Hatta daha ileri gidersek, ilerleyen dönemlerde kendi sesimizi ekleyerek, kendi dilimizdeki konuşmayı karşıya kendi sesimizde çeviri yapılmış bir şekilde aktarabiliriz. Bu da özellikle toplantı yapan veya farklı dildeki biriyle konuşan insanlar için vazgeçilmez bir özellik olacaktır. Bu, çok heyecan verici bir özellik. Çeviri hizmetlerinin gelişmişliğini gösteriyor. Aşağıda anlık çevirinin nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

[the_ad id=”3662″]

[the_ad id=”3664″]

Anlık çeviri özelliğinin geleceği

Bu özellik öncelikle daha fazla dil için metinsel çeviriyi getirecektir. Bunun daha ileriki dönemlerinde artık Google’ın görüşme uygulamalarında altyazılı şekilde anlık çeviri yapılabilir. Daha da ilerleyen dönemlerde artık sesli çeviriye gelebilir. Google’ın ses sentesleri sayesinde konuşan kişinin karşı tarafa Google’ın sesleri ile sesli anlık çeviri yapılabilir. Daha da ilerleyen dönemlerde artık kendi sesimizle ses sentezi oluşturarak karşıya kendi sesimizle çeviri yapabiliriz. Bunlar çok sevindirici ve heyecan verici özellikler. Gelecek yeni güncellemeleri takip ederek bu konu hakkındaki yeni özellikleri keşfedebiliriz. Özelliğin en kısa zamanda Türkçe için de gelmesini bekleyeceğiz.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

One thought on “Google Çeviri, Anlık Çeviri Özelliğine Kavuştu

  • 18 Nisan 2021 tarihinde, saat 13:26
    Kalıcı Bağlantı

    Türkçe dilinde hala kullanıma sunulmamış keşke bize de gelse

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: