Getting your Trinity Audio player ready...

Türkiye’de ilk internet 12 Nisan 1993 tarihinde ODTÜ’de 64 kbps (kilobit) hızında kullanılmaya başlandı. Daha sonraki yıllarda kullanıcı sayısı artan ama bir türlü hızı artmayan internet 2020 yılına yaklaşmış olduğumuz şu günlerde neredeyse herkes tarafından kullanılmaktadır. Peki Türkiye’nin ortalama internet hızı ne durumda? En güvenilir verilerle paylaşmaya çalışacağız.

Dünyada “internet hızı” denilince akla en güvenilir verileri sunan Speedtest gelir. Her yıl belli dönemlerde ülke bazlı ortalama internet hızı verileri sunan şirket verileri bilgisayar ve telefon yazılımlarından aldığı verilerle sağlıyor. Kendi internet sitelerinden ulaşabileceğiniz bağlantılarla siz de indirebilirsiniz. Sistem sizin mobil veri veya ev internetinizin hızını ölçüyor. Sonuç olarak da yaşadığınız ülkedeki veriler ile bir ortalama çıkarılarak bir veri elde ediliyor.

SpeedTest (internet hızı ölçümü)

Türkiye internet hızı ortalaması

Öncelikle şunu söylemeliyim: Yazımızda mbps (megabit) kavramı kullanacağız. 8 mbps 1 megabayta eşit olmakta. Yani siz saniyede 5 megabaytlık dosya indirebiliyorsanız hızınız yaklaşık 40 mbps olur. Sıra verileri açıklamaya geldi. Verilere göre Türkiye 2019 yılının eylül ayında mobil internet bazında dünyanın en hızlı 44. internet hızına sahip ve 7 sıra gerilediğini görmekteyiz. Ortalama internet hızı download (internetten bir şey indirme) 35,18 mbps, upload ise (internete bir şey yükleme) 15,75 mbps. Mobil internette bu yıl çok büyük bir artış veya azalış bulunmamakta. Ev, yani sabit internete bakalım şimdi de. Hepimiz ev internetini ya da iş yerindeki interneti daha fazla kullanmaktayız. Peki buradaki hız nedir? Speedtest’e göre Türkiye bu konuda 3 sıra gerileyerek 100. olmuş durumda. Bu elbette kötü bir sıralama. Bunun yanı sıra Türkiye download hızında 23,99 mbps hıza sahipken upload hızında 7,56 hıza sahip. Speedtest tarafından oluşturulan grafiğe göz atmak için tıklayın.

Dünyada mobil alanda en hızlı ülke download hızında 95,11 mbps upload hızında 17,55 mbps ile Güney Kore. Sabit internette ise tahmin edileceği üzere Singapur en hızlı durumda. Singapur sabit internete 196,88 mbps download, 203,31 mbps upload hızı sunuyor. Dünyadaki bütün ülkelerin listesine ulaşmak için tıklayın.

Türkiye’de özellikle sabit internette hızı bu kadar düşük olmasındaki en büyük etmen elbette Türk Telekom tekeli. Özellikle son bir iki senedir Turkcell, Kablonet, Vodafone gibi şirketlerin altyapıları sayesinde internet hızı yükselmiş olsa da geçmişte yapılan ve hâlâ çözüm bulunamayan Türk Telekom altyapıları internet hızını düşürmekte. Ancak artık Türk Telekom çoğu kullanıcı tarafından da tercih edilmeyen bir servis oldu. Sadece altyapıda değil, sunduğu paketlerde de hatalı olan şirket, daha uygun paketler sunan Kablonet, Vodafone, Turkcell ve Turknet gibi firmalara yerini kaptırmış durumda. Turkcell genel müdürü  Murat Erkan geçtiğimiz aylarda firmaların altyapıda değil, paketlerde yarışması, altyapının ortak bir şekilde yapılmasını tavsiye etmişti. Gerçekten de böyle olmadığı sürece her zamanki gibi KDV (Kazık Daima Vatandaşa) olacaktır.

Kategori:

Teknoloji,

Son Güncelleme: 9 Kasım 2019