Getting your Trinity Audio player ready...

Merhaba! Bu yazımda, Türkiye’deki yerleşim yerlerini listeleyen site olan nisanyanmap.com hakkında biraz bilgi vermeye çalışacağım. O halde gelin, başlayalım.

Türkiye ve Çevre Ülkeler Yerleşim Yeri Envanteri

Sitenin açıklama kısmında bu belirtiliyor. Gerçekten de istediğiniz şehrin, ilçenin, mahalle/belde/köy olarak ismine ulaşabiliyorsunuz. Elbette tüm yerlerin geçmişini bulamayabilirsiniz. Özellikle de yeni yerlerin. Çünkü çalışma biraz eskiye dayanıyor.

Bilgiler ne kadar doğru

Bilgilerin ne kadar doğru olduğu ise tartışmalıdır. Sitedeki bilgiye göre, çalışma 13+ yılın bir ürünü. Ancak herkes, neden açıklama kısmının yanında bir kaynak belirtilmediğinden yakınıyor. Bu da sitedeki bilgilerin sorgulanmasına neden oluyor. Elbette belirgin yerlerdeki bilgilerin yanlış olma durumu zor olacaktır.

Github üzerinde bazı kaynaklar belirtilmiş ama sitede bir yer hakkında çıkan bilgilerin gerçekten hangi kaynağa ait olduğu gözükmemekte. Bazı kullanıcılar eklemiş ve kullanıcının isminin üzerine tıkladığımızda, sadece harita üzerinde o kullanıcının eklediği yerler gözükmekte.

Baktığımızda, veritabanında ne kadar veri olduğuna dair tam sayıya ulaşamadım.

Zaten site hakkında internette çok fazla bilgi bulamadım. Belki de benim ayıbımdır ama pek çok araştırma yaptım ve yeterince bilgiye ulaşamadım.

Site nasıl kullanılır?

Sitenin kullanımı aslında çok basit. Buradan tıklayarak ulaşabilirsiniz.

nisanyanmap.com

Tıkladıktan sonra, yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi, “yer adı” kısmına istediğiniz köy, kasaba, mahalle, mezra adlarını yazabilirsiniz. “il/ilçe” bölümüne istediğinizi yazabilirsiniz. Ardından hangi ülkeden arama yapmak istediğinizi de belirttikten sonra yapmanız gereken tek şey arama ikonuna tıklamak.

Eğer veritabanında bulunan bir yer ise size sonuç verecektir. Bazı yerler için oldukça detaylı açıklamalar varken, bazılarında haliyle daha kısa açıklamalar olacaktır.

Site kim tarafından yapıldı?

Sitedeki bilgiler, Sevan Nişanyan tarafından hazırlanmıştır. İçerik konusunda kendinden başka çalışan olmadığını da belirtmektedir.

Hakkındaki tartışmalar nedeniyle bu site hakkında da yazı yazmak istemiyordum. Ancak yazmak istedim çünkü Türkiye’de buna benzer bir site maalesef bulamadım.

Yapan kişi hakkında ben de iyi düşüncelere sahip olmasam da yapılan iş, hakkını verelim, gerçekten de Türkiye’de girişilmeyen bir iş. Burada kimseye güzelleme yapmaya çalışmıyorum gerçekten. Ancak durum bu.

Uzun süren bir iş ve ortaya çıkan site, her ne kadar kaynak bölümünde de söylediğim gibi, kaynakların belirtilmesi noktasında bazı tartışmalara yol açsa da yine de belli bölümleri doğru. Ne kadarının doğru olduğuna dair karşıt bir şey koymak zor çünkü her bir yer hakkında detaylıca araştırma yapmak gerekir.

Bu da oldukça uzun bir şey, çünkü bahsettiğimiz kişi 13+ yıl çalışmış. Elbette bir ekip çalışması ile durum daha da erken bitirilebilir.

Umarım resmi olmasa da bu tarz çalışmalar birileri tarafından yapılabilir.

Çünkü ben bu site hakkında bir yazı yazarken, yaptıkları konusunda ciddi eleştiriler alan bir kişinin yaptığı bir site olduğu için, endişe duydum.

Her şeye rağmen umarım bu tarz girişimler artar. Çünkü neyin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. En azından kendi eski yerleşim yerlerimizin nerelere kadar ulaştığını bilmek, genel kültür açısından iyi olabilir.

Kategori:

Rastgele,

Son Güncelleme: 29 Haziran 2023