Merhaba değerli dostlar. Bu yazıda, bir HTML sayfası içerisinde iletişim formu oluşturmanın ve ziyaretçilerinizden gelen mesajların e-posta adresinize nasıl yollanabileceğinin kısa bir yolunu anlatacağım.

Form

HTML iletişim formu nasıl hazırlanır

Bu konuda ben de çok fazla yazı taradım ve özellikle yabancı kaynaklarda gösterilen hiçbir kod işime yaramadı ancak siz söyleyeceğim yöntemi adım adım uygularsanız sorunsuz bir şekilde ilerleyeceksiniz. Şimdi gelin nasıl yapacağımıza bakalım.

PHP ile iletişim formu hazırlama

Öncelikle belirtmem gerekir ki sadece HTML kullanarak bir iletişim formu hazırlayamayız. Dolasıyla bizim PHP dosyası üzerinden işlem yapmamız gerekir. Kod editörünüzde vereceğim kodlarda istediğiniz güzelleştirmeleri yaparak PHP ile iletişim formundaki mesajları mail adresimize aktaracağız. Bunun için gerekli dosyaları da indirmemiz gerekiyor. Lütfen adımları anlayarak uygulamaya çalışın.

 1. Bir çalışma klasörü oluşturun. Klasörün ismi “Form” olsun.
 2. Aşağıdaki bağlantıdan gerekli form dosyasını indirin. Daha sonra çalışma klasörünün içerisine çıkarın.
 1. Yapmanız gereken tek değişiklik aşağıda vereceğim kodları index.php dosyasının içerisinde bulup sunucunuza göre değiştirmek olacaktır. Bir mail sununuzun olduğundan emin olun veya Gmail kullanarak SMTP kullanmanın nasıl olduğuna bakın. Çünkü bize gereken bir SMTP kullanmaktır. Eğer cPanel kullanıyorsanız aşağıdaki adımı okuyun.
 2. cPanel’e sahip bir hosting kullanıyorsanız, takip etmeniz gereken adımlar şunlardır:
  – “E-posta hesapları” bölümüne gidin.
  – Dilediğiniz e-posta adresini seçin veya isteğinize göre yeni bir tane oluşturun. Ben [email protected] şeklinde oluşturmanızı tavsiye ederim.
  – Daha sonra “Connect Devices” kısmına tıklayın.
  – Burada gözüken SMTP bilgilerini aşağıdaki kod bölümünde değiştirin.
  – SSL/TLS kullanan port olmasına dikkat edin.
//SMTP Host
		$mail->Host    = 'mail.example.com'; 
//SMTP Kullanıcı Adınız				
		$mail->Username  = '[email protected]';		
//SMTP Şifreniz			
		$mail->Password  = 'password';		
//SMTP Portu					
		$mail->Port    = 587;	
//Mailin Kimden Gönderildiği							
		$mail->setFrom('[email protected]', 'Gönderen Adı');
//Mailin Gönderileceği Adres (Buraya formdan gelen mesajın gönderileceği mail adresini giriniz.)		
		$mail->addAddress('[email protected]', 'Alıcı Adı');	

Gerekli değişiklikleri doğru bir şekilde yaptıktan sonra iletişim formunu doldurmayı ve daha sonra “Gönder” butonuna basarak iletim işleminin başarıyla tamamlandığını gösteren mesajı alırsanız ve ileti, istediğiniz e-posta adresine gelirse işlem başarıyla tamamlandı demektir.

İletişim formu güzelleştirme

İşin bir diğer kısmı ise iletişim formunuzu güzelleştirmektir. Bunun için pek çok farklı site bulunmakta fakat ben en çok şu siteyi önerebilirim. Bu sitedeki şablonlardan hoşunuza gideni indirip ardında verdiğim kodları uygun bir şekilde birbirine entegre ederseniz başarılı bir şekilde HTML iletişim formu oluşturmuş olursunuz.

Umarım yazı sizin için yararlı olmuştur. Aklınıza takılan herhangi bir durum olursa iletişime geçmekten çekinmeyin. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Hoşça kalın.

Kategoriler:

Web,