Getting your Trinity Audio player ready...

2 buçuk yıldır (2018 Aralık), Türkçe olarak herkese açık şekilde kullanılan (daha önce beta idi) Google Asistan, sonunda Türkçe cihazlar için de voice match özelliğine kavuştu. Peki gelin bu sürece bakalım.

Voice Match Türkçe

Voice Match nedir?

Türkçesi ses eşleşmesi olan bu özellik, asistana “Hey Google” veya “Okey Google” dediğiniz zaman çalışmasını sağlamaktadır. Böylece home tuşuna basılı tutmak yerine herhangi bir uygulama açıkken “Ok Google” denilerek asistan başlatılabilir.

Pek çok dil için mevcut olan bu özellik bir türlü Türkçe dili için aktif edilmemişti. Aslında voice match özelliğini açabiliyordunuz ama sesinizi öğretemiyordunuz. Bu nedenle de özellik pasif kalıyordu.

Google ile yıllardır defalarca bu konuda iletişime geçmeme rağmen hep özelliğin zaten kullanılabilir olduğu yanıtını almıştım. Ancak böyle bir durum söz konusu değildi. Neyse ki uzun bir zaman sonra bu özellik aktif oldu. Ancak cihaz dili Türkçe olsa bile asistan dilinin İngilizce-Türkçe olması lazım. Bunun da nasıl olduğu aşağıda yazıyor olacak. Dilerseniz videosuna da bakabilirsiniz.

Google Asistan voice match Türkçe için nasıl kullanılır?

Cihazın Türkçe olduğunu varsayarak adımları uygulayın. Böylece ana sayfada veya Google uygulamasını kullanmadan “Ok Google” ve “Hey Google” diyebileceksiniz. Eğer buna rağmen “Hey Google” özelliği aktive olmuyorsa nedenini aşağıdaki başlık altından okuyabilirsiniz.

 1. Google uygulamasının en güncel sürümde olduğunu kontrol edin. Bağlantıya tıklayın ve “güncelle” gibi bir buton görürseniz uygulamayı güncelleyin.
 2. Uygulamayı açın ve alt menüde bulunan üç noktaya yani “diğer” kısmına dokunun.
 3. Ayarlara gidin.
 4. Google Asistan’ı seçin.
 5. Diller bölümünden 1. yeri “English (US)” seçin. Ardından 2. dili de Türkçe yapın.
 6. Ayarlar kısmına tekrar gelin.
 7. Ses kısmını açın.
 8. Voice Match butonuna tıklayın.
 9. Ekranda “Hey Google” yazıyorsa bu butonu aktif edin. Mavi renge dönecektir.
 10. Aktif ettikten sonra alt kısımda “Ses modeli” yazıyorsa buna tıklayın ve sesinizi öğretin.
 11. Eğer böyle bir seçenek yoksa aşağıdaki başlığı okuyun.
Video bağlantısı

OK Google, Hey Google aktif olmuyor

Böyle bir sorun yaşıyorsanız bu muhtemelen şundan kaynaklı olabilir: Google belli başlı özellikleri önce beta sürümde yayınlamaktadır. Google Asistan Türkçe dilinde ilk önce beta kullanıcılar için sunuldu. Yüksek ihtimalle Voice Match özelliği de öncelikle Google uygulamasının beta kullanıcıları için sunuldu. Eğer siz de beta programa katılmak isterseniz (programa katılabilecek kişi sınırı dolmadıysa) bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Voice Match çalışmıyor

Bu özelliği aktive etmek için gereken her şeyi yapmanıza rağmen hiçbir şey olmadıysa yukarıdaki paragrafta da belirttiğim gibi, Google bu özelliği yavaş yavaş sunuyor da olabilir. 2 buçuk yılın sonunda bir kişisel asistan için en hayati özellik olan Voice Match’in Türkçe cihazlar için de kullanıma sunulması hem sevindirici hem de bu kadar uzun sürmesi üzücü. Umarım asistanın varsayılan dili Türkçe iken de kullanabiliriz.

Kategori:

Teknoloji,

Son Güncelleme: 2 Haziran 2021