Bir Ad/Soyadın Ne Kadar Kullanıldığını Gösteren Site


Bugün, herhangi bir ad/soyad veya aklınıza gelen herhangi bir kelimenin dünyada kaç insan tarafından kullanıldığını gösteren bir site önermek istiyorum. Bu site ile ilginç ve keyifli zaman geçilebilirsiniz. O zaman gelin detaylarına bir bakalım.

Bir ismin veya soyismin kaç kişi tarafından kullanıldığını öğrenmek

Bir ad veya soyadın harita üzerinde hangi işlem için kullanacağımız sitenin adı Forebears. Bu siteye girdiğinizde, arama kısmına kendi adınızı veya soyadınızı yazarak dünya genelinde ne kadar kullandığını görebiliyorsunuz. Ayrıca aklınıza gelen, daha önce bir insanın adı veya soyadı olarak hiç karşılaşmadığınız kelimeleri yazarak, herhangi bir kişinin adı veya soyadı olup olmadığına bakabilirsiniz. Ben kendi adıma oldukça ilginç şeylerle karşılaştım.

Site Türkçe dil desteğine sahip değil. Ayrıca sitede sadece ad soyad sorgulaması değil, bazı farklı istatistikleri de görebiliyorsunuz. Ancak pek çok ülke için kullanılabilir olsa da çoğu özellik Türkiye için bulunmuyor.

Forebears

Forebears.io, Türkiye ile ilgili de diğer ülkelerle aynı sonuçları ve istatistikleri de paylaşıyor. Yani üst paragrafta da belirttiğim gibi, site sadece bir kelimenin ad veya soyad olarak ne kadar kullanıldığını göstermiyor sadece. Bu bağlantıya tıkladığınız zaman, Forebears’ın Türkiye ile ilgili sunduğu pek çok veriye de ulaşabiliyorsunuz. Tabii, bunların çoğu sizi farklı sitelere yönlendirmekte. Ancak bunlar da en az bu siteyi araştırma amacınız karar ilginç ve keyifli bilgiler verebilecek siteler olacaktır.

Sitede dolaştıkça sadece Türkiye ile ilgili değil pek çok ülke hakkında belki kendiniz hiç araştırmayacağınız fakat karşılaştığınız için merakla bakacağınız pek çok veri ve bilgi ile karşılaşacaksınız. Bu nedenle sitenin altını üstüne getiren biri olarak size bunu kesinlikle tavsiye ediyorum.

Forebears nasıl kullanılır

Siteyi kullanmak oldukça basit. Ana sayfaya geldiğiniz zaman istediğiniz kelimeyi yazıyorsunuz, sonuç olarak da kaç kişi tarafından kullanıldığını görüyorsunuz. Aşağıdaki resimde olduğu gibi.

Forebears ad/soyad

Resimde görüldüğü gibi “İsim” kelimesini 331 kişi soyadı (Surname, soyad demektir) olarak kullanmaktadır. Ayrıca yine “İsim” kelimesini 345 kişi adı (Forename, ad demektir) olarak kullanmaktadır.

Ayrıca üst taraftaki araç çubuğunda bulunan “Places”a tıklandığında, ilgili kelimenin kullanıldığı mekanları ve hangi ülkede kullanıldığını görebilirsiniz. Belki de bir yerlerde sizin adınızda bir işletme vardır.

Forebears, aynı zamanda girdiğiniz keliye benzer kelimelerin, özellikle de farklı dillerdeki şekillerinin, de ad/soyad kullanım bilgilerini göstermektedir.

Sizinle aynı ismi/soyismi taşıyan insanların sayısını görebilmek, bir kisi

Veriler ne kadar doğru?

Verilerin %100 doğru olması mümkün değildir. Sitenin hakkında bölümünde de çok fazla bilgi bulunmuyor zaten. Ancak verileri pek çok kaynaktan birleştirerek aldıkları kesin. Bu da %100 doğru veriler olmasa da en azından kabaca ad/soyad veya başka konular hakkında bir istatistik edinmek için yeterli olabilir.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir Ad/Soyadın Ne Kadar Kullanıldığını Gösteren Site” isimli yazıda 4 tane yorum var.

  • 21 Şubat 2021 tarihinde, saat 00:35
   Kalıcı Bağlantı

   Çok teşekkürler Çağdaş bey. Bunu eklemeyi unutmuşum, bunu eklediğiniz iyi oldu gerçekten. Harita üzerinden bakmak çok daha iyi olacaktır.

   Yanıtla
 • 21 Şubat 2021 tarihinde, saat 00:18
  Kalıcı Bağlantı

  Kendi ismimi ve soyadımı araştırdım ne kadar kullanılıyor diye gerçekten çok ilginçmiş teşekkürler 😀
  Bu arada evde yarım saat 1 saat ailemle beraber oturup değişik kelimlere baktık isim olarak kullanılıyor mu veya kaç kişide var diye gerçekten eğlenceli vakit de geçirtiyor.

  Yanıtla
  • 21 Şubat 2021 tarihinde, saat 00:21
   Kalıcı Bağlantı

   Evet, kesinlikle öyle Aslı hanım. Sizinle aynı ismi taşıyan insanların sayısını görmek, bir insanın ismi olması mümkün olmayacak kelimelerin de insanların adı ve soyadı olabildiğini görmek çok ilginç oluyor. Mesela Google, Yandex, Bitcoin, Burger, YouTube gibi isimlere sahip insanlar varmış 🙂

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: