Sonunda Yaşlılara Karşı Saygımızı Tümden Kaybettik


Bildiğiniz üzere koronavirüs hepimizi son zamanlarda biraz hassaslaştırdı. Aynı zamanda hepimiz alınması gereken önlemleri almayanlara karşı tepki göstermekteyiz. Ancak bu durum her konuda olduğu gibi abartılıyor gibi gözüküyor.

Özellikle 65 yaş ve üzerinin dışarı çıkmaması gerektiği biliniyor. İşte bu nedenle özellikle genç yaştakiler yaşlıların dışarıda olmasına karşı duruyorlar. Ancak burada düşülmemesi gereken bir bataklık var. Genelleme yapma bataklığı…
İşte hepimizin bu bataklıktan bir şekilde sıyrılması gerekmekte. Zira böyle yapmanın ne bize ne de ilgili topluluğa yararı olur. Şöyle düşünün: Siz 65 yaş üstünde birisiniz. Sağda solda yaşıtlarınızdaki herkesin dışarıda olduğunu duyuyorsunuz. Siz evde durup gerekli önlemi alan bir vatandaş olsanız bile, sağdan soldan yaşıtlarınızın hepsinin dışarıda olduğunu duyuyorsunuz. İçinizdeki “Hadi dışarı çık” diyen sesi dinlemeye başlayabilirsiniz. İşte bu nedenle sanki 65 yaş ve üzerinin tamamının dışarıda olduğu gibi bir algıya kapılmamamız gerekmekte.

Peki ne yapacağız?

Öncelikle unutmamak gerekir ki; bu hastalık sadece yaşlıları etkilemiyor. Gençlere bulaşma ve öldürme imkanı da var. Ancak yaşlıların birden fazla hastalığı olabileceği ve vücut dirençleri az olabileceği için onlardaki ölüm oranı maalesef daha yüksek olabiliyor. İşte bu nedenle dikkat etmeleri gerek. Fakat akıllardan çıkartmamamız gereken; bu hastalık yaşlılara da gençlerden bulaştı. İşte bu nedenle tatlı dille yaşlılarımıza gereken uyarıları yapmamız gerek. Şu zamanda bile sokağımızdaki yaşlılarımızın ihtiyaçlarını karşılayan biri değilsek neden sokağa çıktıklarını sorgulamak hata olacaktır. Çünkü bilmeliyiz ki ihtiyacı olduğu için çıkanların da oranı bir hayli fazla.
İşte sorun burada başlıyor. Eğer biz yaşlılarımızın yardımına yeterince koşabilirsek onlar da ihtiyaçları olduğu için dışarıya çıkma gereği duymazlar. Evinde yalnız başına yaşayan yaşlılarımızın yanına sadece onu ziyaret etme amacıyla , sadece onun evine gidip gelmek amacıyla dışarı çıkıp onları evindeki yalnız kalmamaları için ziyaret edebilirsek, işte o zaman dışarıda olmamalarını isteyebiliriz.

Peki ya keyfî olarak çıkanlar?

Ancak elbette sadece keyfî şekilde çıkıp hem kendi sağlığını hem diğer insanların sağlığını tehlikeye atmak doğru değildir.
Özellikle bu gibi zor zamanlarda birbirimize kenetlenmemiz gerekirken hepimizin göz nuru yaşlılarımıza karşı bu tutumlar hiç doğru değildir. İşte bu nedenle toplumumuzun bu durumdaki psikolojisini biraz rahatlatmak amacıyla alabileceğiniz bazı tedbirler hakkındaki koronavirüs aile bilgilendirme rehberi (okumak için tıklayın) ve koronavirüs yetişkin bilgilendirme rehberi (okumak için tıklayın) yazılarımızı okuyabilirsiniz.
Son olarak; bizim görevimizse bunu yapanları insancıl bir şekilde uyarmak. Virüsten daha tehlikeli hareketler yapmamak. Örneğin aşağıdaki kan donduran video gibi.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir