WhatsApp Otomatik Yedekleme Yapmıyor Sorununun Çözümü


Benim de sıkça yaşadığım ve internette herhangi bir çözümünü bulamadığım WhatsApp otomatik yedekleme olmuyor sorunu nasıl çözülür, gelin hep beraber bakalım.

WhatsApp Otomatik Yedekleme

WhatsApp yedekleme nedir ve nasıl yapılır?

WhatsApp yedekleme işlemi, silmediğiniz bütün mesajları, ortam dosyalarını, eğer istiyorsanız videoları Android cihazlarda Google Drive, iOS cihazlarda ise iCloud hesabına yedeklemeyi ve cihaz sıfırlansa veya WhatsApp silinse bile geri kurtarmayı sağlayan bir durumdur.

Yedeklediğiniz yerde uçtan uca şifreleme bulunmamaktadır. Ayrıca dilerseniz WhatsApp mesajlarını istediğiniz zaman “yedekle” düğmesine tıklayıp, isterseniz de günlük, haftalık, aylık otomatik şekilde yedekleme yapabilirsiniz.

WhatsApp mesajlarını nasıl yedekleriz? Bunun için uygulamayı açıp sağ üst köşeden üç noktaya tıklayın. Ardından Sohbetler> Sohbet Yedeği> Yedekle demeniz yeterli olacaktır. Tabii burada yedekleme yapılacak yerin hesabını bağlamanız gerekecek.

WhatsApp otomatik yedekleme nedir?

Otomatik yedekleme işlemi ise yukarıdaki paragrafta belirttiğim yedekleme ekranına geldiğiniz zaman çıkan Google Drive ayarları bölümündeki günlük, haftalık ve aylık seçenekleridir. Seçtiğiniz sıklığa göre WhatsApp, yedekleme dosyaların oluşturup arka planda cloud hesabınıza gönderir. Böylece siz her gün ayarlara girip mesajlarınızı yedeklemek zorunda kalmazsınız.

WhatsApp otomatik yedekleme sorunu

Eğer WhatsApp, belirlediğiniz sıklıkta (günlük, haftalık, aylık) otomatik yedekleme yapmıyorsa, uygulamayı silip tekrar yüklemenize rağmen bu olmadıysa, sadece siz yedekelem ekranına gelip manuel olarak yedekleme yapabiliyor iseniz o zaman benim de bu sorunu yaşamama neden olan ve kapattığım zaman çözümü bulunduğum durumu aktarıyorum.

Eğer cihazınızın şarjını korumak için güç tasarrufu modunu açtıysanız ve bunu açarken arka planda veri kullanımını kısıtlıyor ise işte bu, WhatsApp’ın otomatik mesaj yedekleme sorununun kaynağıdır.

Farklı nedenlerden dolayı mesajları yedeklemede sorun yaşıyor olabilirsiniz. Ancak benim için sorun buydu ve kapatınca sorunu çözdüm. Eğer siz de arka planda veri kullanımını kısıtlayan bir uygulama kullanıyorsanız veya cihaz ayarlarından, güç tasarrufu modundan böyle bir seçeneği açtı iseniz bunu kapatarak sorunu çözebilirsiniz. Yani eğer cihazda güç tasarrufu modunu açacak iseniz arka planda veri kullanımını kısıtlayacak olan seçeneği iptal edin ve sonra “uygula” deyin.

Güç Tasarrufu Modu
Bir Samsung cihaz için arka planda veri kullanımını kısıtlayan seçeneği kapatmak.

Lütfen bu sorunun farklı nedenlerden de kaynaklanabileceğini ve bunun en etkin ve benim de karşılaştığım tek çözümü olduğunu unutmayın. Sizin otomatik yedekleme olmaması sorununuz başka bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Lütfen yazıda belirttiğim gibi yapmanıza rağmen olmadıysa yorumlarda belirtmekten çekinmeyin.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

2 thoughts on “WhatsApp Otomatik Yedekleme Yapmıyor Sorununun Çözümü

 • 22 Nisan 2021 tarihinde, saat 07:56
  Permalink

  Yazıdaki yöntemi denedim ama yine yedekleme yapmıyor otomatik olarak nasıl düzelticem?

  Yanıtla
  • 22 Nisan 2021 tarihinde, saat 08:14
   Permalink

   Öncelikle merhabalar Ceren Hanım.

   Aslında bu yöntemi ben ilk kullandığımda birkaç gün boyunca sorunsuz bir şekilde yedekleme alabildim. Ancak ilginç bir şekilde birkaç gün sonra yine yapmamaya başladı. Bu nedenden ötürü de farklı bir yöntem bulmaya çalışıyorum. Konuyla ilgili WhatsApp geri dönüş sağlamıyor. Ayrıca internette ne İngilizce ne de Türkçe olarak bir kaynak bulamadım.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: