Türkiye’de Asgari Ücret En Az Kaç TL Olmalı? 2021 Asgari Ücret


Türkiye’de maaşlar en başından beri bir problem olarak süregelmiştir. 2021 yılından önceki asgari ücrete gelecek zammın belirlenmek üzere olduğu şu zamanlarda en az kaç TL maaş alınması gerektiğine gelin bir bakalım.

Asgari Ücret

Asgari ücret yeterli mi?

Elbette bu sorunun cevabına herkes “hayır” diyecektir. Peki Türkiye’de bir insanın geçinmesi için ne kadar maaş alması gerekir? Türkiye’de açlık ve yoksulluk sınırı nedir? Türkiye’de açlık sınırı 2 bin 447 lira 72 kuruş, yoksulluk sınırı ise 7 bin 973 lira 2 kuruş olarak hesaplanmış. 2020 yılında en az maaşın 2 bin 324 lira 70 kuruş düşünüldüğüne asla yeterli olmayan bir miktar olduğunu görmekteyiz. Bu durumda aslında Türkiye’de yoksulluğu bitirmek için binlerce lira zam yapılması gerektiği gözler önüne serilmektedir.

2021 yılı asgari ücret ne kadar olacak?

2.650 lira ile 2.800 lira arasında olacağı düşünülmekte. Zaten 2020 yılına girilirken de 300 TL civarlarında bir arttırım söz konusu olmuştu. Bu sene de anca bu civarlarda bir zammın söz konusu olacağı düşünülüyor. Ayrıca;

OVP’DEKİ 2021 ENFLASYON HEDEFİNE GÖRE: OVP’de 2021 yılı için enflasyonun yüzde 8 olacağı öngörülüyor. Bu hedef doğrultusunda yüzde 8 oranında artırılırsa brüt ücret 3.178 TL, net ücret 2.510 TL olur. 
MERKEZ BANKASI’NIN 2021 ENFLASYON HEDEFİNE GÖRE: Merkez Bankası 2021 yılında enflasyonun yüzde 9.4 oranında olacağını tahmin ediyor. Bu oranda artış yapıldığında brüt ücret 3 bin 220 TL, net ücret 2 bin 542 TL olur. 
MERKEZ BANKASI’NIN 2020 ENFLASYON TAHMİNİNE GÖRE: Merkez Bankası 2020 yılı enflasyon tahminini son raporunda yüzde 12.1 olarak revize etti. Ücret artışı yüzde 12.1 oranında yapılırsa brüt ücret 3.299 TL, net ücret 2605 TL olur. 
TCMB’NİN 2021 ENFLASYON HEDEFİNE REFAH PAYI EKLENİRSE: Merkez Bankası’nın 2021 yılı enflasyon hedefine 3 puan refah payı eklenerek yüzde 12.4 oranında artış yapılırsa brüt asgari ücret 3.308 TL, net asgari ücret 2.612 TL olur.

Asgari ücret ne zaman belirlenecek, sorusuna da 1 Aralık 2020 itibariyle komisyon tarafından çalışmaların başlayacak olduğu cevabını vererek yazımızın devamına geçelim.

Asgari ücret en az kaç TL olmalı?

Aslında benim kullandığım bir hesaplama yöntemi bulunmakta. Diyanet İşleri Başkanlığı her sene fitre bedeli belirlemektedir. Fitre basit olarak “Bir fakirin ekmek ve normal bir katıkla bir günlük yiyeceğini sağlayacak meblağın tespit edilmesi.” olarak açıklanmaktadır. Ramazan ayında belirlenir ve bir insanın günlük temel ihtiyacını karşılar. 2020 yılı itibariyle fitre bedeli 27 TL olarak açıklanmıştı. Bundan yola çıkarak bir çekirdek ailenin 4 kişi olduğunu düşündüğümüzde, bir ailenin bir günlük ihtiyacını karşılamak için 27×4=108 TL olmaktadır. Bir ay genel olarak 30 gün olarak kabul edildiği için 108×30=3.240 TL olmaktadır. Yani bir ailenin günlük temel ihtiyacını karşılayabilmesi için 2020 yılında en az 3.240 TL maaş alması gerekiyor.

Tabii bu sadece temel gıda ihtiyacını karşılamak için gereken tutar. Bunun yanında fatura, eğitim giderleri, sosyal hayat vs. derken aslında sadece bu tutarın bile yetersiz olacağı aşikar. Ayrıca bu 2020 fitre bedeli üzerinden yapılmış bir hesap. Bunun bir de 2021 yılında ne kadar olacağını düşünün.

Bunun yanında dediğim gibi, bu sadece temel gıda ihtiyacını karşılamak için gerekendir. Maaş sadece gıda ihtiyacını karşılamak değil, ailenizle ayda en az bir defa evin dışında gezmeye gidebilmeniz, faturalarınızı veya diğer borçlarınızı zorlanmadan ödeyebilmeniz ve temel ihtiyaçlarınız dışında, müsriflik de olmadan, alışveriş yapabilmenizi sağlamalıdır. Bu nedenle de Türkiye’de temel ihtiyaçları karşılamanın dışında asgari ücret en az 4.750 TL civarlarında olmalıdır.

Asgari ücretin yüksek olmasının yararları

Maaşların artması sadece vatandaşların alım gücünü yükseltmez. Aynı zamanda insanların maddi yönden sorun yaşamaması sayesinde daha rahat iş yapabilecek olmaları sağlanacak ve böylece de üretim daha da artacaktır. Mesela düşük maaş alan, sürekli maddi sorunları düşünen bir işçi, işini yaparken sürekli düşünceli olur. Ancak yeterli maaş alabilen biri bunları daha az düşüneceği için işini daha iyi şekilde yapabilecektir.

Ayrıca maddi sorun yaşamayan veya daha az yaşayan vatandaşlar genel olarak daha mutlu olacaktır. İnsanların sorun yaşamasındaki en büyük sorunlardan birini de maddiyat oluşturmaktadır çünkü. Bu nedenle maaşları arttırmak, üretimi, refah seviyesini arttıracak, ülke içi ekonomiyi iyileştirecektir. Ancak burada yazacağımız şeyler ne kadar doğru olursa olsun, 2021 yılında asgari ücret en fazla 2,750 TL olacaktır. Bu da tabii ki yeterli olmayacak. Lütfen bu konuyla ilgili yazımız olan “Türkiye ekonomisi nasıl düzelebilir” isimli yazımızı da okuyun.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir