Trump – Biden Canlı Yayını Türkçe


Mevcut başkan Donald Trump ile diğer aday Joe Biden arasında gerçekleşen düello ABD’de yaşayanlar tarafından şöyle yorumlandı: “Bir sürü tartışma izledim ama en kötüsü buydu.”

Gerçekten de izleyicilerin tamamı bu tartışmayı çok kötü buldu. Çünkü özellikle Trump, Biden’ın sözünü sürekli kesti. Başkanlık seçimlerine az bir süre kala yapılan bu tartışma programında hangi adayın daha öne çıktığı ise sizlerin takdirine kalmış.

Trump Biden

ABD başkan adaylarını tartışma konuları

Şimdi gelin sizlerle konu başlıkları altında yapılan konuşmaları okuyalım.

Yüksek mahkeme

Donald Trump: Biz seçimleri kazandık ve dolayısıyla Barrett’ı seçme hakkımız var. Çok az insan bunun tersini söyler. Bu arada Demokratlar şu anda bizim yerimizde olsa, seçim yapmamayı düşünmezlerdi bile.

Joe Biden: Amerikan halkının kimin aday olacağını belirleme hakkı vardı. ABD senatörlerini onaylarlar. Şimdi böyle bir şansları olmayacak seçimlerin ortasındayız. Tehlike şurada Başkan’ın da belirttiği gibi sağlık sigortasını yok etmeye çalışıyor. 20 milyon kişiyi sağlık sigortası hakkından bırakmış olacak. Sağlık sigortasını yok etmeye çalışıyor. Gösterdiği aday son derece iyi gözüküyor. Fakat sağlık sistemi anayasal değildir diyor. Son derece tehlikeli gözüküyor. Hamilelerin çok daha fazla ödeme yapması gerekecek. Benim önerim şu: Bizim sağlık sigortasını genişletmemiz gerekiyor. 23 meslektaşım ile bunu konuştuk. Benim önerim altımda özel sağlık sigortaları devam edecek. Ben şu an Demokrat Parti benim, partiyi ben temsil ediyorum. Daha önce sağlık sorunu olanların sigortaya erişmesini engellemek istiyorlar. Covid salgını varken bu kişilere ne olacak?

Sağlık Sigortası

Donald Trump: Çok önemli adımlar attık. Sembolik bir durum yok. Size daha önce tarihte hiçbir başkanın yapmaya cesareti olmadığı bir şey yapıyorum. İlaç fiyatları yüzde 90 azalacak. Sudan ucuz olacak. Reçete ile satılan fiyatları düşüreceğiz. Obamacare hiçbir işe yaramıyor. Biz daha iyi bir duruma getirdik.

Joe Biden: 20 milyon kişi sağlık sistemini Obamacare yoluyla elde etmekte. Bunu yok etmeye çalışıyor. Tek bir planı bile yok, nasıl yapılacağını bilmiyor. Sağlık sistemiyle ilgili olarak hiçbir planı yok. Seçildiğinden beri herhangi bir şey yapmadı.

Koronavirüs salgını

Joe Biden: Şimdi 200 bin ölü diyoruz. Günde 40 bin kişi coronaya yakalanıyor. Neredeyse bin kişi hayatını kaybediyor. Başkan’ın bir planı yok. Şubat ayında bu krizin ne kadar ciddi olacağını biliyordu. İnsanları uyarmak yerine harekete geçmedi. Bize ne kadar iyi bir iş çıkardığını söyledi. Peki o dönemde ne yaptı, sürekli bekledi. Mart ayında neleri yapmamız gerektiğini söylemiştim. Koruyucu ekipmanları sunmamız gerekiyor çalışanlara. Artık olduğumuz yerden çıkıp Beyaz Saray’a gidip gerekeni yapmanız gerekiyor. Aşı konusunda konuşacak olursak hiçbir şekilde güvenmiyorum.

Donald Trump: Eğer sizi dinlemiş olsaydık milyonlarca kişi ölmüş olacaktı. Çin’de Rusya’da kaç kişinin öldüğünü bilmiyorsunuz. Size gerçek rakamları söylemiyorlar. Birçok demokrat valiler de harika iş yaptığımı söyledi. Bizim tarafımızda olmayan insanlar bile bunu söyledi. Aşıya birkaç hafta kalmışken tedavide çok daha az ölüm oranları görüyoruz. Şirketlerle konuştum çok daha erken olacağını söylediler. Bütün firmalarla konuştum daha da hızlı gidebilirler aslında ama olay çok siyasileşti.

Ekonomi

Donald Trump: Tarihteki en büyük ekonomiyi inşa ettik. 4 ayda 10 milyondan fazla kişi tekrar istihdam gücüne katıldı. Seçilirse ülkeyi kapatacak. İnsanlar artık hapisteymiş gibi düşünüyor. Eyaletleri açmamız lazım. Biz muazzam bir şekilde ayağa kalkıyoruz. İnsanlar okulların açılmasını istiyorlar, eyaletlerinin kapılı olmasını istemiyorlar. New York hayalet kente döndü.

Joe Biden: Onun gibi kişiler son derece iyi götürüyor işlerini. Vergi önerisinden dolayı pazara odaklanıyor. Siz küçük kentlerinizde işlerinize odaklanıyorsunuz. Bu kişi 750 dolar vergi ödedi toplam. Görevi devraldığından beri işsizliği bu kadar arttıran ilk ABD başkanı olacak. Şunu söylüyor: İşletmelerimizi açıyor. Neden ekonomiyi açmak istiyor? Neden ABD halkına odaklanmak istemiyor. Koronavirüs krizi yönetilemeden ABD yönetilemez. Maskelerin verilmesi gerekiyor öğretmenlere hayır bunu yapamayız deniyor. ABD halkının ihtiyaçlarını göz ardı ediyor.

Trump’ın 750 Dolar vergi meselesi

Trump: Milyonlarca dolar gelir vergisi ödedim. 

Biden: Vergi yasası onu daha az vergi ödeyecek hale getiriyor. Vergi yasalarının avantajını kullanıyor bir öğretmenden daha az vergi ödüyor. Siz ABD tarihindeki en kötü başkansınız.

George Floyd

Joe Biden: Burada eşitlik söz konusu. Biz hiçbir zaman herkes için eşitlik istemekten vazgeçmedik. Amerikalıları düşünün sizin de bildiğiniz gibi genç bir kişi hayatını kaybetti, öldürüldü. Floyd öldürüldüğünde barışçıl protestolar vardı. Alanından çıktı ve orduyu kullandı. Kilisenin yöneticileri devreye girdiler. Siz insanları bölmek için kullandınız. Sistemli bir adaletsizlik var bu ülkede. Polislerin çoğu her gün hayatlarını riske atıyorlar. Başkan olarak ben Beyaz Saray’da bir araya getireceğim ve birlikte çalışacağız. Çözüm getireceğiz.

Donald Trump: Siz onlara yırtıcı dediniz! Tarihte herkesten kötü davrandınız. Hiçbir cumhuriyetçinin olmadığı kadar popülerim siyahiler arasında. Sizi destekleyen bir tane bile kolluk kuvveti yok. İnsanların dükkanlarını yakıp öldürmek barışçıl protesto mu oluyor?

Amerikan başkan adaylarının tartışması Türkiye’yi nasıl etkiler?

Biden Trump

Şu anda Trump ve Biden arasındaki bu tartışma değerlendiriliyor. Aslında Trump, sürekli söz keserek, Biden’ı sinirlendirerek kendisine temkinli yaklaşan seçmeni kızdırmış bulunuyor. İlk görünen o ki bu tartışmadan Biden önde çıktı. Bu da ABD seçimlerini Biden’ın kazanmasının ihtimalini arttırmakta. Joe, Türkiye’ye karşı açıklamalarıyla bilinen biri. Mevcut ABD başkanı Doland Trump’tan kat kat iyi bir yönetim sergileyeceği de aşikar.

Ayrıca bu tartışmadan Joe önce çıkarsa, dolar yine değer kazanmaya başlayabilir. Bu tartışma sonrasında ABD seçmeni tartışmayı tam bir fiyasko olarak nitelendirse de kimi seçeceklerini biraz daha belirlemiş oldular.

Trump – Biden tartışmasını izle

Video oynatılamazsa tıklayın.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir