Street View Türkiye’de Güncellenmeye Başladı

Bilindiği üzere 2015 yılının Ekim – Kasım aylarında Street View Türkiye’de kullanıma sunulmuştu. Kullanıma sunulduğu zamanlarda herkeste heyecan uyandırmıştı. Zira uyandırmayacak gibi değildi. Ancak 2015 yılından beri sadece ufak tefek güncellemeler aldı. Ancak bugün, gün içinde tesadüfen Google Earth’de gezinirken Street View’in en azından yaşadığım şehir olan Bursa’da büyük bir güncelleme aldığını fark ettim.

Street View güncellemesi

Yaptığım inceleme doğrultusunda özellikle 2015 yılından bu yana büyük değişimler gören ve eski görüntüler çekildikten sonraki yeni yerleşimlerin Street View’de güncellendiğini gördüm. Özellikle benim yaşadığım yer 2015 yılından bu yana büyük bir değişime uğradı ve sonunda Google tarafından güncelleme yapıldı. Aşağıda görmüş olduğunuz resimde aynı yere ait iki sokak görüntüsü var. Yukarıda bulunan görüntü 2015, altında bulunan görüntü ise çok yakın bir tarihe ait. Bu benim yaşadığım yerin yakınlarından alınmış bir görüntü.

Görüntüler dört senedir yenilenmiyordu. Artık bu güncellemenin gelmesi ile kullanıcı deneyimi kolaylaşacak. Bunun yanı sıra Google Haritalar’ın AR özelliğinin kullanımını da iyileştirmiş olacak. AR özelliğinin ne olduğunu okumak için tıklayın.  Google daha çok metro istasyonları, AVM’ler gibi çok sık kullanılan ve değişime uğrayan yerleri güncelliyor. Tabi bu daha çok ABD ve Avrupa ülkeleri için geçerli. Muhtemelen şu sıralar bütün Türkiye için büyük güncelleme söz konusu olacaktır.

Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Yorum Yazın