Sağlık Personeline Destek


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün akşam yaptığı açıklamaya göre Türkiye’deki son vaka sayısı 359 oldu. Kaybettiğimiz vatandaş sayımız ise 4 olarak açıklandı. Ayrıca Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamaya göre son 24 saatte 1.981 test yapıldı ve bunların 168’i pozitif çıktı.
Bakan her gün saat 23:00-24:00 saatleri arasında yeni son vaka sayısını açıklıyor. Son durum bize göstermekte ki; her gün daha fazla ölüm ve vaka haberi almamız muhtemel. Bu nedenle hepimizin dikkatli olması gerekiyor.

Bakan ayrıca TBMM’de yaptığı bilgilendirmede hızlı tanı kitleri kullanılarak daha fazla test yapılmasını sağlayacaklarını da belirtti. Bu sayede daha fazla kişi test edilecek ve hasta olan kişilere daha hızlı tanı konulabilecek. Hızlı tanı kitlerinin bir-iki gün içerisinde devreye girmesi planlanıyor. Bu sayede bir gün içerisinde daha fazla kişinin tespiti sağlanacak. Ayrıca konuşmanın devamında Bakan Fahrettin Koca, daha fazla laboratuvar sayısının 16’dan 36’ya çıkarılmasının sağlanacağını da belirtti. Bu sayede daha hızlı tanı konması desteklenecektir.

Bakan Koca’dan Sağlık Çalışanlarına Destek Talebi

Fahrettin Koca yine dün saat 20.59’da Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla, sağlık personelinin desteklenmesi için saat 21:00’da herkesin balkonlardan sağlık personelini alkışlamasını istemişti. Tabi bu tweet belirtilen saatten kısa bir süre önce paylaşıldığı için yeterince insanın haberi olmadı. Ancak haberi olan vatandaşlar balkonlarına çıkıp destek için isteneni yaptıklar.

Burada yapılmak istenen elbette çok mühim. Çünkü sağlık personelinin en büyük enerji kaynağı Türkiye’de yaşayan her bir kişinin desteğini almaktır. Bu herkes için bir moral kaynağı olacaktır. Ayrıca bu, toplumsal birlikteliğin oluşmasına da katkı sağlayabilecek çok değerli bir adımdır. Ancak şunu da unutmayalım ki; sağlık personeline sadece bu şekilde moral vermeye çalışmak yanlıştır. Onların belirttikleri yönergeler doğrultusunda hareket etmek de gerekmekte.

Unutmayalım ki bu tarz adımlar belli dönemlerde daha fazla desteğe ihtiyacı olan meslek grupları için harika bir moral ve enerji kaynağı olabiliyor. Umarım bu çalışma ile toplumsal farkındalık ve toplumsal beraberlik oluşabilir. Hepinizi üç gün boyunca saat 21:00’da balkonlarınızda sağlık personelimizi destek amaçlı alkışlamaya davet ediyorum.

Son olarak lütfen gereken bütün önlemleri almaya çalışalım. Ayrıca Fahrettin Koca’nın ve Sağlık Bakanlığı’nın resmi Twitter hesapları haricinde vaka sayılarını açıkladığını iddia eden hiçbir kaynağa inanmayalım.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir