One Hand Operation + Uygulaması Nedir


Samsung tarafından geliştirilen One Hand Operation + uygulaması, çok güzel bir özellik ile sizlerin kullanımına belli bir zaman önce sunulmuştu. Benim de sıkça kullandığım bu uygulamanın ne işe yaradığına ve nasıl kullanılır olduğuna gelin bakalım.

One Hand Operation

Ekranın köşelerinden kaydırarak işlem gerçekleştirmek

One Hand Operation + uygulaması, basitçe ekranın iki kenarında bulunan belli bir alanda, yan tarafa, yukarı çapraz ve aşağı çapraz yapılan hareketler ile belli işlemleri gerçekleştirme imkanı sağlayan bir uygulamadır. Örneğin, ekranın sol tarafından sağ üst tarafa parmağınızı çekerek ekran görüntüsü alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sağ taraftan sol alt tarafa parmağınızı çekerek asistan uygulamasını başlatmayı seçebilirsiniz.

Uygulamanın basitçe sağladığı işlem budur. One Hand Operation uygulamasında kısa kaydırma ile maksimum 6, uzun kaydırma işlemleri de dahil edildiği zaman maksimum 12 işlem gerçekleştirebilirsiniz.

One Hand Operation uygulamasında neler yapılabilir?

Uygulamanın mantığını yukarıdaki paragrafta açıklamış olduk. Peki bu uygulamada kaydırma işlemleri ile neler yapabiliriz? Bu işlemler aşağıda listelenmiştir.

 1. Geri tuşu
 2. Ekranı kapatmak
 3. Uygulamayı kapatmak
 4. El feneri açmak
 5. Bölünmüş ekran görünümü (iki uygulamayı üst üste açmak)
 6. Yardım uygulamasını (asistan vb.) açmak
 7. Finder araması yapmak
 8. Ekran görüntüsü almak
 9. Ekran zaman aşımı
 10. Yüzen navigasyon tuşlarını göstermek
 11. Ekranı aşağı kaydırmak
 12. Tek el modunu açmak
 13. Güç tuşu menüsü
 14. Otomatik döndürmeyi açmak
 15. Ekranı döndürmek
 16. Ana ekran kısayolları
 17. İstenen bur uygulamayı başlatmak
 18. Görev değiştirici
 19. Sanal dokunmatik yüzey
 20. Hızlı araçlar

One Hand Operation uygulaması her telefonda kullanılabilir mi?

Uygulama App Store üzerinde bulunmuyor. Android cihazlar arasında da hepsi için uyumlu olup olmadığına Play Store’dan bakılarak anlaşılabilir. Hem minimum Android sürümü hem de cihaz markası olarak uyumlu olmayabilir.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir