Okullar 21 Eylül’de Açılacak mı?


14 Mart 2020 tarihinden beri kapalı olan okullar, belli bir süre uzaktan devam etmişti. 40. günde öğrencilerin yaşadığı problemleri yazdığımız yazımızı da okuyun. Planlanan yılsonu günü geldiğinde ise öğrenciler e-karne aldılar. Ancak bir sıkıntı vardı: Okulların ne zaman açılacağı hâlâ belli değildi. İşte bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı kararını verdi. İşte 13 Ağustos itibariyle 153 gündür evde olan öğrencileri ilgilendiren karar.

[the_ad id=”3649″]

[the_ad id=”3656″]

Okullar ne zaman açılacak?

Okulların açılma tarihi 31 Ağustos olarak açıklanmıştı daha önce. Milli Eğitim Bakanı Sn. Ziya Selçuk, Bilim Kurulu ile bu tarihi netleştirmek adına bir toplantı yaptı. Toplantı sonucunda ise okulların 31 Ağustos günü uzaktan eğitime başlaması uygun görüldü. Yüz yüze eğitim ise 21 Eylül’de başlanacak denildi. Peki gerçekten okulların 21 Eylül’de açılması mümkün mü? Çünkü 31 Ağustos ile 21 Eylül arasında yalnızca 3 hafta var. 3 haftada ne değişecek?

Zaten baktığımız zaman Sn. Ziya Selçuk, 21 Eylül sonrasında okulların kademeli olarak açılmasından bahsetti. Ancak bu konuda herhangi bir detay vermedi. Bu noktada insanların aklına “Ya 21 Eylül sonrasında da bir erteleme gelirse” diye sorular gelmeye başladı. Aslında yapmamız gereken hesap oldukça basit. 13 Ağustos tarihi itibariyle Türkiye’de 17.303 aktif vaka bulunuyor. Bunun yanında haftalardır 1.000 vaka üzerinde vaka sayıları gelmeye devam ediyor. İyileşen sayıları ise vaka sayılarından biraz daha fazla. İşte bu noktada sadece şu hesabı yapabiliriz: Son vaka sayısı 1.212 idi. Her gün sadece 10 vaka azalmaya devam etse ancak 121 gün sonra sıfır vaka çıkmaya başlayacak. Bu da 4 ay anlamına geliyor. Kaldı ki bu kadar bir azalma bile olmuyor. Vaka sayıları gittikçe artıyor.

İşte bu noktada kimse okulların 21 Eylül’de açılmasını beklemiyor. Kaldı ki Bilim Kurulu toplantısı sonrasında açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Biz virüsü azaltmak, kontrol altında tutmak, öğrencilerimizin okula kavuşmasını sağlamak için şu, bu adımları atacağız” gibi bir söylemde bulunmadı.

[the_ad id=”3660″]

[the_ad id=”3658″]

Okulların 21 Eylül’de açılması mümkün mü?

Tahminlere bakılırsa hem ülkemizde hem de tüm diğer ülkelerde koronavirüsün bitmesi ya da kontrol altında tutulması pek de mümkün gibi durmuyor. Ayrıca Rusya’nın aşı geliştirdiğine dair açıklamalar olsa da bunun gerçek olup olmadığı tartışma konusu. Gerçek olsa bile bizim gibi ülkelere ne zaman geleceği, ne şekilde uygulanacağı da uzun bir süreç. Bu noktada, okullar 21 Eylül’de de açılır gibi durmuyor. Zira, ülkemizde çok sayıda öğrenci var. 18 milyon öğrencinin yanında öğretmenler, servis şoförleri, okul çalışanları derken 25 milyona yakın insan okullarda olacak.

Zaten Ziya Selçuk yaptığı açıklamada okulların kademeli olarak açılacağından bahsetmişti. Bu da açılamaya uygun olan, mümkünse çevresi yoğun olmayan okulların açılması mümkün olacak. Ayrıca yeni binaya sahip, temizlik imkanları iyi, sınıfları geniş okulların ilk başta açılması daha muhtemel. Fakat eğer Eylül ayı için de bir erteleme gelirse, Ekim ayının ortalarına doğru bir erteleme gelebilir. Şayet o zaman da bir erteleme olursa, ancak Kasım ayındaki 10 günlük ara tatil sonrası okullar açılabilir.

[the_ad id=”3662″]

[the_ad id=”3664″]

Okulların açılması için gerekenler yapılıyor mu?

İşte işin en can alıcı noktası burası. Zira biz Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Cumhurbaşkanlığı’nın ortak bir çalışmasına ihtiyaç duyuyoruz. Bu kurumlar ortak bir şekilde virüsün erkisinin en aza indirilmesini sağlamalı. İçişleri Bakanlığı denetimleri arttırmalı. Gerekirse artık birkaç haftalık sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli. Bu yasak daha virüsün en başında ilan edilmeliydi. Ancak hâlâ yapılabilir. Kültür ve Turizm Bakanlığı, tatillerdeki vaka artışlarına bakarak artık tatil sezonu ile ilgili bir karar almalı.

Bizim öğrenciler ve veliler olarak okulların hangi tarihte açılacağını değil açılabilmesi için ne gibi önlemler alınacağını öğrenmemiz gerekiyor. Eğer okulların açılması tekrar ertelenirse, seneye üniversite ve lise sınavına girecek öğrenciler büyük bir sıkıntı yaşayacak. Uzaktan eğitime erişim imkanı, uzaktan eğitime adaptasyon, dersi anlama gibi ciddi sorunlar varken uzaktan eğitim ile öğrencilerin konuyu anlamasını beklemek oldukça zor. Ayrıca 5 ayı aşkın gündür evde kalan öğrencilerin psikolojik sağlığı, okul arkadaşlarından uzak geçirdiği günler de hesaba katılmalı.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir