Normalleşme Süreci İçin Çok Mu Erken?


Koronavirüs Türkiye’de görülmeye başladığı günden bu yana okullar 59 gündür arada. Yarın tam olarak iki ay olacak. Ancak bugün, yani 11 Mayıs itibariyle normalleşme başladı. Peki bu biraz erken olmadı mı?

AVM'lerde Normalleşme Süreci

[the_ad id=”3660″]

[the_ad id=”3658″]

Normalleşme süreci için erken değil mi?

Ülkemiz dahil tüm dünya, koronavirüs nedeniyle haftalardır evinde. Yaşadıklarımız, her gün aldığımız iç karartıcı haberler hepimiz için hayatımızı kötü etkileyen faktörler oluyor. Bunun etkisi olarak da hepimiz dışarı çıkmak, gezmek, dolaşmak isteyebiliyoruz. Yaklaşık iki aydır ister istemez evlere kapanan hayatlarımız, kimimiz için hiç sorun olmadı, alıştık. Kimimiz için de dayanılmaz bir hâl aldı. Bu sadece ülkemiz için geçerli değil. ABD’de eyalet meclisini basan bazı virüs isyancıları, evde kalma sürecinin bitmesini istediklerini belirtiyorlar. Bunun sonucunda İtalya, ABD dahil olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde ve Türkiye de normalleşme sürecine geçmeye başladı. Fakat bunun için erken değil mi sizce de?

Özellikle AVM’lerin açılması adımından sonra zaten başarısız olan evde kalma sürecinin biraz gevşetilmesi, insanlarımız için biraz rahatlamaya neden olabiliyor. Çünkü bizim insanımız iki tarafı da aynı aynda yönetemiyor. Bunu sokaklardaki, marketlerdeki, belli başlı yerlerdeki doluluklardan anlayabiliriz.

[the_ad id=”3664″]

[the_ad id=”3662″]

Normalleşme süreci geri tepebilir mi?

Elbette bu mümkün. Sağlık Bakanlığı’nın etkin çalışması sayesinde gün geçtikçe vaka, ölü, yoğun bakım, entübe hasta sayısında azalma ve iyileşen sayısında bunların toplamından daha fazla iyileşme gözükmekte. Bu verilere ulaşmak için tıklayın. Bu, elbette azımsanamayacak bir başarı. Ancak hemen normalleşme sürecine geçilmesi bu başarıyı baltalayabilir. İki aylık emek boşa gidebilir. Zira insanımız hem mesafeyi koruyup, hem kurallara riayet edip, hem de normalestirmeye adapte olamayacak gibi. Zira gezmeye başlayan, alışveriş yapmak için her gün dışarı çıkan, evde durmamak için çaba gösteriyor gibi. Bu her insanda olan bir durum ancak bizim insanımızda daha fazla gözükebiliyor maalesef. İşte bu noktada çok fokkat edilmesi gerek. Marketlerde dahî belli sayıda müşteri alınması başarılamıyorken, AVM’lerin böyle nor işi başarması zor gibi duruyor. Özellikle giyim alanlarında bir kişi bir kıyafeti deneyip, çıkarıp, sonra tekrar aldığı yere koyarsa bunun temizliğini kim yapacak?

Henüz bitmeyen koronavirüsün tam olarak bitmesi ve başarı çıtasını daha çok yükseltmeyi başardıktan sonra normalleşme sürecine geçilmesi gerekmez miydi? Akıllara “normalleşme süreci için henüz erken değil mi” soruları geliyor.

[the_ad id=”3649″]

[the_ad id=”3656″]

Normalleşme beraberinde risk getirebilir

Umarız bu konuda herhangi bir sorun yaşanmaz. Sorun sadece bizim ülkemiz için geçerli değil. Özellikle ülkelerarası turizmin başlatılması ve sağlık pasaportunun çıkarılacağının söylenmesi, riski artıyor. Yazın tamamen bitmesi umulan koronavirüs, erken gibi duran normalestirme süreci ile kışa da sarkar mı? Henüz virüsü bitirebilen herhangi bir ülke bulunmuyorken normalleşme sürecine geçen dünya ülkeleri, vatandaşlarına rahatlık aşılıyor ve insanların sokaklarda tekrar hareketlenmesi sağlanıyor. Bu nedenle koronavirüs bu sene bitmeyebilir. Eğer böyle olursa isnanlar tekrar sıkı bir şekilde evlerde kalmaya devam ederse, bu sefer sinirler yıpranabilir. Keşke koronavirüs gerçekten sorun olmayacak hâle gelene kadar evde kalma sürecinin devamı sağlansaydı. Ancak bütün dünya ülkeleri yavaş yavaş bu süreci başlatıyor. Umarız normalleşme adına atılan adımlar ikinci bir dalgayı getirmez. Eğer bu olursa gerçekten sorunlar yaşanacaktır. Zira, özelikle İtalya’da yaşayan insanlar tekrar karantina sürecine girme gibi bir kâbusu yaşamak istemez. Hepimizin umudu sağlık ekiplerinin çalışmalarının boşa gitmemesi yönünde. Türkiye iki aylık başarısını umarız devam ettirir ve gerçek normalleşme sürecine dünyaca başlayabiliriz.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir