Neom Şehri


Bugün haberlere Al-Howeti’nin uğruna öldürüldüğü iddiasıyla gelen Neom şehri, Tebük şehrinin güneyinde, Suudi Arabistan-Mısır sınırında bulunmaktadır. Şehir, Suudi Arabistan’ın akıllı ve teknolojik şehri olacağı için önemli bir konumda. Bugün de haberlere bölgede evi bulunan ve evini vermek istemeyen Al-Howeti’nin öldürülüşü iddiasıyla geldi. Bu da Neom kenti hakkında insanların bilgi edinme isteğini doğurdu. İşte bu yazımızda Neom kenti hakkındaki bilgileri sunacağız.

Neom

NEOM PROJESİ NEDİR?

Proje ilk olarak 24 Ekim 2017 tarihinde Prens Muhammed bin Selman tarafından açıklandı. Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman, Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman, Suudi Arabistan’ın kuzeybatısında Akabe Körfezi ve Kızıldeniz kıyısında bir mega kent inşa edeceklerini duyurmuştu.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman projeyi 500 milyar dolar yan 1.8 trilyon TL yatırımla hayata geçireceklerini söylemişti. 26 bin 500 kilometre alan üzerinde kurulacak olan Neom kenti su, biyoteknoloji, eğlence, üretim, gıda ve enerjiye odaklanacak.

Neom Şehri

Akıllı şehir teknolojilerinin bir araya getirilmesi ve aynı zamanda bir turizm merkezi olarak işlev görmesi planlanmaktadır . Şehir, Kızıldeniz’e ve Suudi Arabistan’ın Mısır ve Ürdün ile paylaştığı sınırlara yakındır. Toplam 26.500 km2‘lik bir alanı kaplayacak ve Kızıldeniz kıyısı boyunca 460 km uzayacaktır.

Suudi Arabistan NEOM’un ilk bölümünü 2025 yılına kadar tamamlamayı hedefliyor. Projenin tahmini maliyetiyse 500 milyar dolar. Suudi Arabistan Neom kentinin bu maliyetinin 100 milyar dolarlık kısmını Suudi Aramco isimli petrol şirketinin halka arzıyla toplamayı hedeflemiştir. Bu halka arz 2019’un sonlarında gerçekleşti ve Suudi Aramco’nun değeri 2 trilyon doları aştı. Suudi Arabistan 29 Ocak 2019’da 500 milyar dolar ile Neom adında kapalı bir anonim şirket kurduğunu açıkladı. Tamamen kamu yatırım fonu olan bu şirketin amacı Neom’un ekonomik bölgesini geliştirmektir. Projenin tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarıyla desteklenmesi planlanıyor. Nadhmi Al-Nasr, Neom Anonim şirketinin CEO’sudur. Aşağıda Google Haritalar’dan sağlanan yeri de bulunmaktadır.

Projenin Başlangıcı

Şehir Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Salman tarafından 24 Ekim 2017 tarihinde Suudi Arabistan’ın Riyad şehrinde yapılan Gelecek Yatırım Girişimi konferansında duyuruldu.

Girişim, Suudi Arabistan’ın petrole bağımlılığını azaltmayı, ekonomisini çeşitlendirmeyi ve kamu hizmeti sektörlerini geliştirmeyi amaçlayan Saudi Vision 2030’dan ortaya çıktı. Alcoa Inc.’in eski başkanı ve CEO’su ve Siemens AG’nin eski başkanı ve CEO’su Alman Klaus Kleinfeld, şehrin gelişimini yönetecek. Robotların güvenlik, lojistik, eve teslim ve bakım gibi işlevleri yerine getirmelerini ve şehrin yalnızca rüzgar ve güneş enerjisi ile güçlendirilmesini hedefleniyor. Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu ve uluslararası yatırımcılardan 500 milyar dolar ile planlama ve inşaata başlatılacak. Projenin ilk aşamasının 2025 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

Neom Şehri Nerede?

NEOM projesi krallığın kuzeybatısındaki Suudi Arabistan’ın Tebük şehrinde bulunmaktadır. Akabe Körfezi ile birlikte, plajları ve mercan resifleri ile 468 km kıyı şeridinin yanı sıra 2.500 m yüksekliğe kadar dağlara sahiptir. Toplam alan yaklaşık 26.500 km²’dir.

Neom Şehrinin Yeri

Neom ismi nereden gelmekte?

“Neom” adı iki kelimeden oluşuyor. İlk üç harfi Antik Yunan ön eki olan nέο (neo, yani “yeni”), dördüncü harf ise, Arapça’nın “gelecek” kelimesi olan Mustakbelün (مستقبل) kelimesinin kısaltması olan “m” harfinden alınmıştır. Buradan da anlaşılacağı üzere Neom, yeni gelecek anlamı taşımaktadır. Neom kentinin internet sitesine ulaşmak için tıklayın.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

One thought on “Neom Şehri

  • 15 Nisan 2021 tarihinde, saat 10:36
    Kalıcı Bağlantı

    Çok detaylı ve güzel bir yazı olmuş, teşekkürler.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: