Koronavirüs Önlemleri


Çıktığı ülke olan Çin’de geçtiğimiz haftalarda ölüm oranı ve yayılışı neredeyse biten koronavirüs şuan İtalya başta olmak üzere diğer ülkelerde yayılış göstermekte. Türkiye’de ise geçtiğimiz hafta Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından ilk vaka açıklanmıştı. Bakan Koca, bugün, yani 18 Mart 2020 gece saat 3:34 gibi koronavirüsten dolayı Türkiye’de ilk ölümün gerçekleştiğini söyledi.

İşte Türkiye bu haberden sonra virüsü gerçekten ciddiye almış olmalı ki illerin en işlek yerleri sessizlik içerisinde. AVM’ler, işlek caddeler, meydanlar hiç olmadığı kadar sakin durumdalar. Zaten böyle de olmalı. Gerekli olmadığı sürece dışarı çıkılmamalı. Ülkemizde dışarı çıkanların çoğunluğu işe gidip gelenler. Bazı iş yerleri imkanı olan çalışanlarına evden çalışma fırsatı sunabiliyor. Ancak bu fırsata sahip olamayan vatandaşlarımızın kendilerine olabildiğince dikkat etmeleri gerekiyor. İş yerleri olabildiğince temiz tutulmalı, dezenfekte işlemleri yapılmalı, mutlaka günün belli saatlerinde havalandırılmalı. Belli başlı yerlerdeki camlar sürekli açık bırakılmalıdır. İşe toplu taşıma ile giden vatandaşlarımız mümkünse eldiven ve maske kullanmalıdır.

Belediyerlerimiz her ne kadar önlem alıyor ve dezenfekteler yapıyor olsa da sadece onların yaptıkları yeterli olamaz. Burada iş yine büyük oranda vatandaşa düşüyor. Devletimizin ve ilgili bakanlıkların bizlere yaptıkları uyarılara uymamız gerekir. Bizlerin vatandaşlar olarak uyması gereken kurlların da bulunduğu koronavirüs hakkındaki yazımızı okumak için tıklayınız. Okulların tatil olmasıyla koronavirüsün yayılmasının büyük bir ölçüde önüne geçildi. Ancak artık iş yerlerinin de tatile girmesi gerekiyor ve bu kararın alınması da mümkün gibi duruyor. Eğer bu da gerçekleşirse insanlarımız toplumla pek iç içe olmayacağı için bu hastalığın yayılma oranı da büyük ölçüde azalacaktır.

Bu önlemler alınırken hâlâ bazı vatandaşlarımız “Bu virüs muhabbeti çok abartıldı”, “Aman canım, bana bir şey olmaz.” gibi şeyler söyleyerek toplu ortamlarda bulunmaya devam ediyorlar ve virüse karşı alınması gereken önlemlere uymuyorlar. Bu çok yanlış bir algı. Eğer bu kadar önlem alınmasaydı virüs dünya genelinde daha fazla insana bulaşabilirdi. İşte bu nedenle, tekrar belirtiyoruz, devletimizin ve ilgili bakanlıkların yönergelerine uymamız vatandaşlık görevimizdir. Devletimizin bizi korumasını istiyorsak belirtilen önlemlere uymamız gerekir.
Şunu da belirtmeliyiz ki elbette hava almak için dışarı çıkmalıyız. Zaten bulunduğunuz kapalı ortamları sürekli havalandırmanız gerektiğini bakanlık da açıklamıştı. İşte bu nedenle evinizde otururken günde birkaç defa kısa sürelerle evinizin bahçesine, otoparkına ya da evinizin yakınlarındaki parkalara giderek hava alın. Evinizi de havalandırın.
Koronavirüs için belirtilen temizlik önlemleri bizim hayatımız normale dönüp bu virüsten kurtulunca da devam etmeli. Belirtilen tedbirler normalde de uygulamamız gereken şeylerdir.

Son olarak umuyoruz ki bu durumdan tüm insanlık hızlı bir şekilde kurtulur ve almamız gereken dersleri alırız. Umarız ki bir virüsün gelişiyle bile ayrışmayı başarabilen Türk halkı, bir gün birlik olabilmeyi ve beraber hareket edebilmeyi öğrenir. Aksi takdirde işimiz gerçekten vahim.
Koronavirüs hakkındaki haberlere sadece Sağlık Bakanlığı’na ve Fahrettin Koca’ya ait Twitter hesaplarından ulaşın. Diğer hiçbir kaynağa güvenmeyin. “Şurada karantinaya alınmayan hasta var”, “Şurada şu kadar hasta var ama söylenmiyor” gibi asılsız haberlere itibar etmeyiniz. Ayrıca resmî makamların açıklamaları doğrultusunda verilerini güncelleyerek sizlere koronavirüsün yayılışını harita üzerinden gösteren bir site var. Ulaşmak için tıklayın.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Koronavirüs Önlemleri” isimli yazıda 2 tane yorum var.

 • 8 Şubat 2021 tarihinde, saat 13:37
  Kalıcı Bağlantı

  Aylar öncesinde yaptığınız bu tespit ne kadar haklı olduğunuzu gösterdi.

  Yanıtla
 • 8 Şubat 2021 tarihinde, saat 13:39
  Kalıcı Bağlantı

  Çok teşekkürler Enis bey. Keşke bazen haklı olmak tek başına yeterli olsa.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: