Kırmızı Oda


Çıktığı günden beri YouTube trendlerinden inmeyen Kırmızı Oda dizisi, aslında Türkiye’de alışılagelmişin dışında bir seneryo ile izleyiciye hitap etmekte. Herkesin kendinden bir şeyler bulduğu bu dizi neden bu kadar izleniyor, bu dizi aslında ne anlatmaya çalışıyor, kişisel gelişim için uygun bir dizi mi gelin hep birlikte biraz geç olmuş olsa da incelemeyi deneyelim.

Kırmızı Oda

Kırmızı Oda dizisinin analizi

Kırmızı oda dizisi, aslında insanların hayatlarında yaşadıkları psikolojik sorunların büyük bir kısmının çocukluktan ve aileden kalan izler olduğunu göstermek. Her bölümde 3-4 farklı kişinin bugün yaşadıkları sıkıntıları anlamak için çocuklarından itibaren yaşadıklarını anlatmaları isteniyor.

Özellikle de çocuğa ve kadına şiddet konusunda gösterilen bir hassasiyet var. Zaten dizi başlarken verilen uyarı da buna işaret ediyor. Hangi ülkede şiddete ne ceza verilerse verilsin bu yönetmele şiddetin çözülmeyeceği belirtiliyor. Çünkü şiddet genlerini aileden ve çocukluktan alıyor.

Aslında Türkiye gibi bir ülkede, böyle bir ortamda yapılan bu dizi, oldukça cesurca bir yapım olmuş. Hepimizin kendinde bir şeyler bulduğu bir yapım olması, izleyenlerin ve dizideki sorunlara sahip olanların tepkisini almasına yol açıyor.

Dizideki her bir oyuncu rolünün hakkını en iyi şekilde veriyor. Bu da diziyi izleyen herkesin içinde sürükleyici şekilde kendini adeta orada gibi hissetmesini, olayları sanki kendisi de yaşıyor gibi hissetmesini sağlıyor. Bu da bu dizinin aslında Türk televizyon tarihinin en iyi yapımları arasında yer almasını sağlıyor. Diziler hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın.

Kırmızı Oda dizisinin verdiği mesajlar

Dizide verilen en güzel mesajlardan biri de şu: Her bir yeni bölümde hikayelerini anlatan kişiler geliyor. Bu kişiler yaşadıklarını anlattıktan sonra haftaya bir daha gelmek için randevu alıyor. Bir sonraki hafta anlatılacaklar ise bir sonraki bölümde işleniyor. Yani verilen mesaj “Her hafta burada psikiyatr karşısında siz oturuyorsunuz” oluyor.

Burada verilen diğer mesajlar ise, yetişkinlik döneminde bile yaşanan problemlerin her birinin çocukluktan bir şeyler almasıdır. Hepsinin temelinde çocukluktaki bir olayın olmasıdır. İşte bu nedenle ailelere de mesaj verir nitelikte bir dizi olmuş.

Diziyi izlerken anlatılan olayların her birinde kendinize ait bir şeyler bulmanız, yaşanan ve anlatılan olaylardan kendinize yönelik çıkarımlar da yapmanız bu diziyi izlerken hiç sıkılmamanıza yol açıyor. Bu sayede verilmek istenen mesajı, kendi yaşadıklarınıza göre anlıyorsunuz. Belki de burada anlatılan şeylerle siz de kendinizi tedavi ediyor, bir şeylerin farkına varıyorsunuz.

Özellikle de Türkiye gibi bir ülkede yaşayan insanların belli bir kısmında bulunan problemlere işaret ettiği için bu dizi gerçekten cesurca hazırlanmış diyebilriz. Belki de işlenen konuları yaşayan insanların bu diziden haberi bile olmadı ama izleyen insanlar belki de dizide anlatılan şeyleri kendi çocuklarına uygulamaları gerektiğini anlayacak. Dizi sadece sorun yaşayan kişilere mesaj vermiyor. Aynı zamanda sorunların kaynağı olan veya olabilme potansiyeli bulunan kişilere de bir şeyler aktarıyor.

Kırmızı Oda eleştiri

Her şeyin eleştirilecek bir yönü vardır. İşte bu dizide de bazı eleştiri yapmamız gereken noktalar var. Henüz çok fazla bölüme sahip olmamasına rağmen dizi biraz kendini tekrara düşürmüş durumda. Her bölümde bir konuk geliyor, konuk kliniğin giriş kısmında bekletiliyor, sonra yukarı çıkarılıyor ve orada doktorun karşısında oturup yaşadıklarını anlatıyor. Sonra doktorla soheti sonrası rahatladığını söyleyip haftaya tekrar gelmek için randevu alıyor. Elbette arada yaşanan farklı şeyler de olmasına rağmen dizinin doktara yaşanmışlıkları anlatma kısmı biraz biraz tekrara düşmüş durumda.

Bunun yanında dizide yapılacak bir diğer eleştiri ise hep duygusallık işlenmesi. Dizinin psikolojik bir dizi olduğu düşünüldüğünde biraz daha pozitif duygular da aktarılabilirdi. Sadece kendi duygularınızı hissettiğiniz bir dizi olmasının dışında, yaşadığınız problemler olmasa aslında nasıl bir hayata sahip olabileceğiniz aktarılarak insanlara biraz moral de verilebilirdi.

Dizide gördüğüm bir diğer şey ise şu: Doktorun verdiği öneriler değil, sorun yaşayan kişilerin kendilerini anlatmaları sonucundaki rahatlamaları aktarılıyor. Aslında dizide doktorun verdiği öneriler biraz daha öne çıkarılsa daha iyi olabilirdi.

Kırmızı Oda dizisi hangi gün hangi kanalda

Dizi aslında hiç beklemediğim bir kanalda yayınlanıyor. TV8’de her cuma günü yayınlanan diziyi YouTube’dan da rahatlıkla izleyebilirsiniz. Binnur Kaya, Tülin Özen, Burak Sevinç, Meriç Aral, Evrim Alasya, Melisa Sözen gibi çok iyi oyuncuların bulunduğu Kırmızı Oda dizisini kesinlikle takip etmelisiniz.

Video oynatılamıyorsa tıklayın.

Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir