40. Gün


12 Mart Perşembe günü Sağlık Bakanımız Sn. Fahrettin Koca’nın Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görüldüğünü açıklamasının ardından hemen bir karar verildi ve 14 Mart Cumartesi gününden itibaren okulların kapatılmasına karar verildi. İki hafta kapalı tutulması planlanıyordu ancak maalesef salgının ilerlemesi sonucunda bu pek de mümkün olmadı ki zaten kimse iki hafta içinde açılabileceğini düşünmüyordu. Alınan ikinci karar ise 30 Nisan’a kadar okullara ara verilmesini planlıyor. Bugün, yani 22 Nisan itibariyle öğrenciler 40 gündür evden çıkmıyor. Eğer planlandığı gibi okullar 30 Nisan’da açılabilirse öğrenciler 47 gün boyunca evde kalmış olacaklar.

[the_ad id=”3662″]

[the_ad id=”3664″]

Okullar 30 Nisan’da açılabilir mi?

Son açıklanan verilere göre Türkiye’deki koronavirüs vaka sayısı 100 bine yaklaştı. Bir hafta içerisinde tüm vakaların bitmesi bir mucize olmadığı sürece mümkün olmayacağı için 30 Nisan’da okulların açılabileceğini söylemek zor gibi duruyor. Eğer Mayıs ayı içerisinde koronavirüs sorunu çözülebilirse bir ihtimalle okullar açılabilir. Ancak önümüzdeki ay tekrar okulların açılması ertelenirse bu durumda okulların bu sene açılması pek de mümkün olamayacak gibi. Milli Eğitim Bakanı Sn. Ziya Selçuk ise okulların yaz tatilinde telafi eğitimi vermek amacıyla açılmasına pek de sıcak bakmıyor. Bu durumda gözler tekrar EBA’ya dönüyor. Zira 40 günlük süre içerisinde verilen EBA eğitimi ve öğretmenlerin buradan ayrı bir şekilde görüntülü görüşme şeklinde yaptığı uzaktan eğitim esas alınacak gibi bir durum var. Ancak bu da beraberinde farklı sorunlar getirebiliyor. Zira öğrencilerin yüz yüze aldığı eğitimin yerini tutamıyor ve öğrenciler odaklanma problemi yaşıyor. Bu noktada öğrencilerin 2019-2020 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminin yarısını nasıl telafi edebilecekleri düşünülüyor.

[the_ad id=”3658″]

[the_ad id=”3660″]

EBA ve uzaktan eğitim ne kadar başarılı?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından daha önce öğrencilerin kullanımına sunulan EBA birkaç yıldır öğrencilere hizmet vermekte. Ayrıca EBA Akademik Destek ise bu eğitim-öğretim yılı içerisinde öğrencilerin kullanımına sunulmuştu. Ancak bunlar öğrencilerin okulda aldıkları eğitimi pekiştirmeye yönelik olarak yapılan projeler. Her ne kadar EBA altyapısı uzaktan eğitim vermeye yeterli bir altyapı olsa da öğrencilerin okulda bile derslere zor adapte olmaları düşünülürse evde bilgisayarın ve telefonun başında derse odaklanmaları zor bir durum. Elbette öğrencilerin bir kısmı buna adapte olup okuldakinden farksız bir şekilde bu süreci yürütebiliyorken, bir grup öğrenci bu sürece pek de adapte olamıyor. Öğrencilerin normal hayatlarında bile odaklanma sorunu yaşamasına en büyük nedenlerden olan ve uzmanların da ders çalışırken odasında mümkün olduğunca bulunmaması gerektiğini savunduğu teknolojik cihazlardan eğitim verirken öğrenciler konsantrasyon sorunu yaşayabiyorlar. Özellikle EBA TV ve EBA sistemi bünyesindeki bazı öğretmenlerin öğrencilerin odaklanması adına zor bir anlatım tarzına sahip olduğu da düşünülüyor. İşte bu noktada öğrencilerin bir bölümü uzaktan eğitim sürecinde sorun yaşıyor. İşte bu nedenle koronavirüs sorununun bittiği anlaşıldığında, bu yaz aylarında olursa, kesinlikle telafi eğitimi verilmeli. Zira bu süreçte uzaktan eğitime adapte olamayan öğrencilerin tekrardan 14 Mart sonrası konuları yüz yüze görmesi ve işlemesi gerekmekte diye düşünüyoruz. Elbette Sn. Ziya Selçuk ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu noktada en doğru kararı alacağına ve bu karara uymamız gerektiğine inanıyoruz.

[the_ad id=”3649″]

[the_ad id=”3656″]


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir