İzlenmesi Gereken En İyi 6 Aamir Khan Filmi


Hint filmleri arasında belki de en çok tercih edilenlerin başında Aamir Khan filmleri gelmekte. Zira Hindistan’da yaşanan olaylara eleştirel şekilde yaklaşan, toplumun ve bireyselliğin yansıtıldığı filmlerde çocuk hakları, din, toplum düzeni gibi pek çok konuya değiniliyor. Aamir Khan bu noktada izleyenlerinin fikir dünyasını oldukça olumlu şekilde etkileyen ve izlemeye doyulmayan filmlere sahip. İşte bu noktada evde kalmamız gereken şu günlerde ve bu sürecin de sonrasında vakit buldukça değil, vakit ayırarak izlenmesi gereken Aamir Khan filmlerini derliyoruz. Şunu da belirtmeliyiz ki; kendisinin bu listedekinden daha fazla filmi var ve kesinlikle hepsi izlenmeli. Ayrıca bu listedeki sıralama rastgele yapılmıştır. Filmlerin hepsi birbirinden kalitelidir.

Aamir Khan hakkında bilgiye ulaşmak için tıklayın.

En iyi Aamir Khan Filmleri

1- Dangal

Aamir Khan | Dangal

Dangal filmi Hintli Mahavir Singh Phogat’ın hikayesini anlatmakta. Güreş hayranı olan Mahavir Singh Phogat’ın (Aamir Khan), iki kızına da güreş öğretme kararı alır. İki kızına da zorlu bir antrenman hazırlar ve onları iyi birer güreşçi yapmaya çalışır. Sokakta kızların güreşe hazırlandığını görenler bu duruma tepki verirler. Müsabakalar geldiğinde herkes kızların bu işi yapamayacağını, güreşin sadece erkeklere özel bir spor olduğunu düşünür. Hatta ilk müsabakaya neredeyse alınmayacaklardır. Filmin buradan sonrasını izlemeniz daha iyi olur.

Anlaşılacağı üzere filmde kadın haklarından, kadınların da bir şeyler başarabileceğinden bahsediliyor. Bir babanın toplumun fikirlerine inat doğru olanı yapabileceğini gösteren ve Hint toplumunu eleştiren ve ayna tutan bir film. Elbette bu eleştiri sadece Hindistan’a mahsus değil gibi duruyor.

Filmin altyazılı fragmanı aşağıdadır.

2- 3 Aptal

Aamir Khan | 3 Aptal

Bu filmde Hindistan’ın önemli mühendislik okullarında eğitim gören Rancho Chhanched (Aamir Khan), Farhan Qureshi ve Raju Rastogi’nin eğitim serüveni anlatılmakta. Burada konu eğitim olunca elbette Aamir Khan Hindistan’da bulunan ezbere dayalı eğitim anlayışını eleştirmeye çalışıyor. Bu üç öğrenci, okulun yurdunda aynı odada kalıyor. Raju ailesini fakirlikten kurtarma gibi bir ideale sahipken Farhan ailesinin isteği doğrultunda bu bölümü seçmiştir. Rancho ise makinelere duyduğu tutku nedeniyle mühendis olmayı istemektedir.

Filmde başlarına gelmedik kalmayan bu üçlünün hikayesi izlemeye değer. İyi haber! Film telif hakkı olmadığı için YouTube’a yüklenmiş ve oradan izlenebilir.

3- Yerdeki Yıldızlar

Yerdeki Yıldızlar

8 yaşındaki bazı problemlere sahip bir çocuğun Aamir Khan’ın oynadığı Ram Shankar ile tanışarak öğrenim hayatının değişmesini anlatan bir film. Ishaan Awasthi, sorunlu bir çocuk olduğu için özel bir yatılı okula veriliyor. Öğrenim güçlüğü çeken Ishaan Awasthi’nin karşısına çıkan yeni resim öğretmeni ise onun bu durumunu fark ediyor. Resim öğretmeni Ram, çocuğa bu yaklaşımı nedeniyle okuldaki diğer öğretmenler tarafından eleştiriliyor. Hatta sadece Ishaan’a karşı değil, diğer çocuklara da sıcak kanlı yaklaştığı için diğer öğretmenler tarafından eleştiriliyor. Filmin ilerleyen zamanlarında Ishaan’ın asıl yeteneği keşfediliyor ve ailesine tekrar kavuşuyor.

Hint eğitim sistemine bir eleştiri getiren bu filmde çok renkli sahneler de var elbet. Film kesinlikle izlemeye değer. Bu filmi de YouTube’dan izleyebilirsiniz.

4- Peekay

Peekay

Başka bir gezegenden gelen ve Hindistan’a inen Peekay (Aamir Khan), insan dili bilmediği için hiç kimse ile anlaşamaz. İlerleyen dönemlerde gerçek tanrıyı aramaya ve bulmaya çalışır. Hindistan’daki çok dinlilikten kaynaklı olarak hiçbir dine bir türlü kabul edemez. Filmde gerçek bir aşk hikayesi, felsefî bir senaryo, insanları düşünmeye ve sorgulamaya teşvik eden sahneler bulunmakta. Bir uzaylının gözünden yaşadığımız dünyanın nasıl olduğunu ve monoton hayatlarımızı sorgulamamızı anlatan bu film kesinlikle izlenmelidir.

Filmi Türkçe altyazılı olarak YouTube’dan izleyebilirsiniz.

5- Ghajini

Ghajini

Sanjay Singhania Hindistan’ın en büyük iş adamlarından biridir. Bir iş gezisi dönüşünde evinde nişanlısı öldürülür ve kendisi de ağır yaralı olarak kurtulur. Ama başına demir sopayla darbeler alan Sanjay kısa süreli hafıza kaybına uğrar ve ona saldıranların peşine düşer. Önceki iş adamı halinden eser kalmayan ve her 15 dakikada bir hafızasını kaybeden Sanjay, notlar alarak ve bunları yanında gezdirerek bir şeyleri hatırlamaktadır. Amacı nişanlısının intikamını almaktır ve burada kendisine eşlik eden birisi daha vardır. Aksiyon, gerilim ve dramın kokusunu her saniye aldığınız gerçekten başarılı bir film.

Ghajini filmini YouTube’dan izleyebilirsiniz.

6- Talaash (Yalan Çemberi)

Aamir Khan|Talaash

Polis müfettişi olan Surjan oğlu Karen’i bir piknikte kaza sonucu kaybedince eşi ile evliliklerinde sorunlar başlar. Bu sırada Bollywood yıldızı olan Arman Kapoor’da çok şüpheli bir şekilde trafik kazasında ölünce Surjan Singh bu kazayı soruşturmaya başlar. Hayat kadını olan Simran sayesinde gizli kalmış gerçekler gün yüzüne çıkacaktır. Fakat filmin sonunda Surjan’ın yaşadıkları hakkında gizli ve enteresan şeyler ortaya çıkar.

Psikoloji, dram ve yine gerilimin içinde bulunduğu bu film izleyenlerin asla aklından çıkmayacak kadar etkilidir ve Aamir Khan’ın en iyi filmlerindendir.

Filmin orijinal fragmanı aşağıdadır.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

One thought on “İzlenmesi Gereken En İyi 6 Aamir Khan Filmi

  • 21 Şubat 2021 tarihinde, saat 16:03
    Kalıcı Bağlantı

    Bir filmde Aamir Khan varsa kesinlikle izlerim. Bu öneriler çok yerinde olmuş.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: