Hangi Programlama Diliyle Başlanmalı


Yazılım dilleri insan dillerine benzer. Dünya üzerinde resmî olarak tanınan 193 ülke vardır. Bunların her birinin kendine ait anadili olduğunu varsaysak, demek olur ki dünya üzerinde en az 200 civarı insan dili olmalı. Aslında Birleşmiş Milletler’e göre 7.000 ile 8.000 insan dili var. Peki bunu neden anlatıyorum? Öncelikle şunu kavramalıyız: Nasıl ki insan dili çok fazla varsa ve bizim hepsini öğrenmemiz mümkün değilse bütün programlama dillerini öğrenmek de mümkün değil. Şu ana kadar 150’yi aşkın yazılım/programlama dili olduğu bilinmektedir. İşte bizim bu diller arasında bizim işimize en çok yarayanı bulup onun üzerine yoğunlaşmamız gerek.

Bir sürü programlama dili olduğunu kavradık. Peki bütün diller birbirinden uzak mı?

Bunun cevabı elbette ki “Hayır” olacaktır. Zira belirli dilleri öğrendikten sonra ona yakın dilleri öğrenmek de kolaylaşır. Yani siz bir programlama dilinde orta üstü seviyeye kadar gelebilirseniz ona yakın bir dili de öğrenmeniz zor olmayacaktır.

Hangi Dili Öğrenmemiz Gerektiğini Nereden Bileceğiz?

Bu en önemli sorudur. Bir programlama dili öğrenmeden önce hangi amaç için yazılım geliştireceğinizi iyi bilmeniz gerekir. Bir bilgisayar veya telefon uygulaması mı? Bir internet sitesi mi? Bilgisayar veya telefon uygulaması ise hangi işletim sistemleri için, işte bunları öncelikli olarak belirlemeniz gerekir. İşte bunu belirledikten sonra yapacağınız projede neler kullanacağınızı bilmeniz gerekir.

Örneğin bir telefon uygulaması yapacaksınız. Bu uygulama bir mesajlaşma uygulaması olsun. Her gün onlarca arama yaptığımız arama motorlarına girip, mümkünse İngilizce, mesajlaşma uygulamaları için gereken sistemleri araştırabilirsiniz. Örneğin sadece Android cihazlarda çalışacaksa bu işletim sistemi için hangi dil daha kolay bunları bulmanız gerek. Aslında işin püf noktası doğru aramalar yapmaktan geçiyor. Ben naçizane size bazı öneriler sunmak isterim. Eğer internet sitesi geliştirmek isterseniz HTML, JavaScript ve PHP kesinlikle vazgeçilmezdir. Ayrıca bilmeniz gereken başka diller de olabilir. Ama temel olarak öğrenilmesi en kolay HTML’dir. Hatta internet sitesi yapma gibi bir hedefiniz yoksa bile sadece programlama öğrenmeye başlamak için bile HTML öğrenilebilir. HTML konusunda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğiyle alakalı yazımızı okumak için tıkalyın.

Programlamaya giriş

Amacınız sadece bir programlama diline giriş yapmaksa Phyton ile bunu deneyebilirsiniz. Bir Android uygulaması geliştirmek istiyorsanız kesinlikle Java’ya giriş yapmalısınız. Ayrıca Android’in sahibi olan Google tarafından uygulama yapabilmeniz için geliştirilen ve her yerde eğitimleri bulunan Android Studio programına biraz göz atmanızı tavsiye ederim.Windows tabanlı bir program yapacaksanız popüler diller C++ ve C# olarak gösterilir.Ancak biz size şunu canıgönülden söyleyebiliriz ki; hangi dile başlarsanız başlayın dikkat etmeniz gerekenler var. Bunlar;

  • Doğru Google aramaları yapmak.
  • Bir dile başladıktan sonra aynı anda başka bir dile geçmeden başladığımız dile odaklanmak.
  • Asla pes etmemek.
  • Öğrendiğimiz şeylerle sürekli projeler yapmak.

Liste daha da uzatılabilir ancak başlıca dikkat etmeniz gereken şeyler bunlar. Ayrıca size bu konuda “Yazılıma İlk Adım” kanalından bir video izlemenizi tavsiye ederim. Ayrıca bir sürü yazılım dili ve uygulaması eğitimlerini alabileceğiniz internet sitesi olan Udemy’yi ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Ulaşmak için tıkayın. Ayrıca ücretsiz olan eğitimleri bulmanızı sağlayacak olan siteye ulaşmak için tıklayın.Ayrıca HTML öğrenecekler için şu Udemy kursunu şiddetle tavsiye ederim: Komple Uygulamalı Web Geliştirme Eğitimi


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir