Hâlen Daha İnternet Sitesi ile Para Kazanılır mı?


Günümüzde pek çok insan, dijital mecralar ile para kazanmayı amaçlıyor. Peki bir internet sitesi kurarak ve içerisine reklam ekleyerek ne kadar para kazanılabilir, gelin bir bakalım.

İnternet Sitesi Ile Para Kazanmak

Günümüzde internet sitesi ile para kazanılabilir mi?

Aslında bu soruya hızlı bir yanıt vermek mümkün. Eğer sadece para kazanma amacıyla bir site veya blog kuracaksınız bunu yapmaktan hemen vazgeçin. Çünkü amacınız sadece bu olacaksa veya ilk amacınız bu olacaksa kullanıcılar bunu zaten fark edeceklerdir. Öncelikli amacınızın kaliteli içeriklerle dolu bir site kurmak olursa beraberinde ekleyeceğiniz reklamlar ile beraber belli ölçüde para kazanabilirsiniz ki yazının devamında da bundan bahsedeceğim.

Elbette şundan da bahsetmem gerekir: Her ne kadar kaliteli bir site kursanız da günümüzde binlerce web sitesi olması, insanların yenilerini keşfetmelerini önlüyor. Kendiniz de bir kullanıcısınız ve şöyle düşünün: Bir konu hakkında araştırma yaparken veya başka bir amaçla bilindik siteleri mi kullanırsınız yoksa daha önce görmediğiniz bir siteyi mi? Elbette kendi bildiğiniz veya başka bir yerde önerilen siteyi kullanırsınız.

İşte bu noktada sizin ayrıcalıklı bir yere sahip olmanız, mümkünse sosyal medya hesaplarınızdan da paylaşımlar yaparak insanların sitenizi ziyaret etmesini sağlamanız, iyi bir SEO yapısı oluşturarak arama motorunda üst sıralara çıkmayı sağlamanız, sitenizi ziyaret eden insanların sitenizi başka insanlara önermesini sağlamanız gerekecektir.

Bir internet sitesinden nasıl para kazanılır?

Yukarıda belirttiğim noktalara dikkat ettikten sonra sitenizin ziyaretçi sayısı artacaktır. Eğer günde 100 kişiye kadar insan sitenizi ziyaret ediyorsa ve de bunları başka insanlara tavsiye etmelerini sağlıyorlarsa trafiğinizde artış günden güne devam edecektir. Bu noktadan sonra ise Google Adsense başta olmak üzere, kullanıcıların güvenliğini tehtid etmeyen, yanıltıcı olmayan, yeni pencerede açılmayan ve sadece tıklama başına değil, aynı zamanda gösterim başına da ücret veren reklam hizmetlerini kullanabilirsiniz.

Adsense, sitenize eklediğiniz reklam kodu ile ister otomatik isterse de sizin belirdiğiniz yerlere eklediğiniz kodlar ile belli notlara reklamlar ekliyor. İşte Adsense’in bir avantajı da burada ortaya çıkıyor. Çoğu reklam platformu, ziyaretçi reklama tıklarsa size para kazandırırken, Adsense için kullanıcının reklamı görmesi yeterlidir.

Elbette sahte tıklamalar, bot ile ziyaretçi arttırımı sağlama gibi yöntemlerde Adsense bunu anlarsa kazanılan reklam gelirlerine de el koyarak yaklaşık bir ay boyunca reklam gösterimini engeller.

Peki bir siteden para kazanmanın tek yolu reklam eklemek mi?

Aslında evet. Sitenizde belki bir bağış veya destekleme bölümü açarak sitenizi seven ziyaretçilerin sizi desteklemesini sağlayabilirsiniz. Ama bunun dışında reklam eklemekten başka pek de bir yöntem yok.

Eğer siteniz bir e-ticaret sitesi ise zaten satış yaptığınız için kazanırsınız. Bunun dışında, örneğin kendi fotoğraflarınızı veya videolarınızı sattığınız bir site kurduysanız da yine aynı şekilde kazanırsınız. Ama bir blog veya yazı/makale siteniz varsa reklam tek çözümdür. Sadece reklamın türünü değiştirmek mümkün olabilir. Mesela anlaştığınız firmalardan ödeme alarak onlar hakkında bir yazı yazabilirsiniz. Bunun dışında o firmanın bir hizmeti hakkında yazı yazdıktan sonra yazının bitişine eklediğiniz bir bağlantı ile oraya yönlendirebilirisniz. Elbette bunun ücretli bir ortaklık olduğunu da belirtirseniz daha iyi olacaktır.

Ortalama bir internet sitesi ile ne kadar kazanırım?

Bu sorunun cevabını sitede sadece Adsense reklamları olduğunu düşünerek vereceğim. Eğer internet sitenizde günde 100 benzersiz kullanıcı (yani farklı cihazlardan kullanıcılar) geliyorsa siteniz günlük 2-5 TL kazanabilir. Google Adsense’in ziyaretçi sayısına değil sayfa görüntüleme sayısına göre ne kadar kazanç elde edebileceğinizi gösterdiğini hesaplama sayısına gitmek için tıklayın.

 • Kullanıcılara içeriğiniz ne olursa olsun olabildiğince kaliteli sunmak.
 • SEO ve hız konusunda çalışmalar yapmak.
 • Kullanıcıların sitenizi farklı platformlarda önermesini sağlamak.
 • Ziyaretçilerin sitenizin farklı sayfalarında dolaşmasını saglamak.
 • İçeriklerin güncelliğini korumak.
 • Doğru sayıda ve çileden çıkartmayan derecede reklam eklemek.
 • Reklam engelleyicilere karşı kullanıcılara bildirim mesajı göndermek.
 • Ziyaretçilerin sitenizi sürekli ziyaret etmesini sağlayacak kadar iyi bir ilk izlenim oluşturmak.

İşte bunlar, sitenizinn gelirini arttırmak için harika yöntemlerdir. Konu hakkında detaylı bilgi edinmek için de deneme yanılma ile yolunuzu bulmanız gerekecektir.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

One thought on “Hâlen Daha İnternet Sitesi ile Para Kazanılır mı?

 • 4 Ocak 2021 tarihinde, saat 21:15
  Kalıcı Bağlantı

  Çok yararlı bir yazı olmuş. Tam da bu konuda bilgiye ihtiyacım vardı. Bence eğer ciddi bir iş olmayacaksa site kurmak artık çok mantıklı gibi değil sanki.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: