Gündem Değerlendirmeleri İçin Takip Edebileceğiniz Kişiler


Türkiye, gündemi oldukça yoğun olan, belki çoğu ülkede bir ayda yaşanacak şeyleri bir günde yaşayan bir ülke. Bu durumda da gündemi takip etmek biraz yorucu oluyor. İşte bu noktada da karşımıza canlı yayınlarda gündemi yorumlayan insanlar çıkıyor. Bu gibi kişiler, yaşanan olayları yorumlayabilmeniz için sizlere farklı bakış açıları kazandırmanın yanında, bazılarının izleyicileriyle beraber kuracağınız beyin fırtınası ile de farklı yorumlamalar yapabilirsiniz. Şimdi gelin o kişilere ve nereden takip edebileceğinize bir bakalım.

YouTube Gündem Canlı

Gündemi takip etmek için YouTube kanalları

Öncelikle burada şundan bahsetmemiz gerekir ki; burada bahsedeceğimiz kişilerin tamamını uzun zamandır takip ediyorum ve bu kişiler işerini oldukça iyi yapmaktalar. Ancak derseniz ki “Ben objektif bir şekilde yorum yapan kişiler arıyorum” maalesef bu süreçte bu gibi bir durumun olması pek de mümkün değil. Ancak size tavsiyem izlediğiniz kişilerin görüşlerini tümden kabul etmek yerine bunların sadece farklı yorumlar yapan ve sizlere farklı bakış açıları katacak insanlar olduğunu unutmayın.

Şimdi gelelim sıra sıra takip edebileceğiniz kişileri listelemeye. Bunlardan sadece birini takip etmeniz bile sizler için yeterli olabilecektir. Tabii eğer kısıtlı bir vaktiniz varsa. Eğer bu alana ayırabileceğiniz vaktiniz varsa hepsini de takip edebilirsiniz.

Haluk Tatar

Aslında bir gazeteci olmamasına rağmen Haluk Tatar, birkaç aydır gündem değerlendirme üzerine canlı yayınlar yapmakta. Belli bir zamandır yaptığı yayınlar şikayet edildiği için bu yayınları sadece katıl abonelerine yapmakta. YouTube kanallarında bulunan “Topluluk” sekmesinde yayınlanan “Bu gönderinin altına haberlerinizi ekleyin” gönderisinin altına kanalın izleyicileri son 24 saatteki haberleri eklemekte ve canlı yayınlarda en beğenilenlerden itibaren bunlar değerlendirilmekte. İşte bu nedenle de gayet güzel yayınlar hayata geçiyor.

Siz de daha önce yapılan ve katıl abonesi olmadan izleyebileceğiniz yayınları izleyip, beğenirseniz bu kanala abone olarak yayınları izleyebilirsiniz. Saat 15 gibi yapılmaya çalışılan bu yayınlarda olabildiğince güzel bir şekilde haber ve gündem yorumlama yapılmakta. Ayrıca bu kanal hakkında daha önce yazdığımız yazıyı da okumak için tıklayın. Bu kanal, sadece gündem değerlendirme değil, aynı zamanda bir kişisel gelişim kanalıdır. Araştırmanızı şiddetle tavsiye ederim. Haluk Tatar kanalına ulaşmak için tıklayın. Ayrıca diğer sosyal medya hesapları: Haluk Tatar Instagram, Haluk Tatar Twitter.

Ünsal Ünlü

Yılların gazetecilerinden demenin hiç de yanlış olmayacağı, mesleğini en iyi şekilde yapmaya çalışan ve 5 yıldır ana akım medya dışında yayınlar yapmaya çalışan ve bunu uzun zamandır en iyi biçimde yapan Ünsal Ünlü, TRT ve NTV gibi kanallarda da görevler yapmıştır. Halihazırda Periscope ve YouTube üzerinden canlı yayınlar yapan Ünsal Ünlü, yaptığı yayınları podcast olarak da kaydedip internet sitesinde paylaşmaktadır.

Sabah saat 9.00’da yaklaşık yarım saatlik yayınlar yapan Ünsal Ünlü, bu yayında genellikle gündemi kendine has üslubu ile değerlendirmekte, 10.30’da ise gazete manşetlerini değerlendirmek üzere yaklaşık bir saatlik yayın yapmaktadır. YouTube ve Periscope üzerinde canlı yayınları ortalama 2.000 izleyiciye kadar ulaşabilen Ünlü, bu işi ilk yapmaya başlayan ve geleneksel medyaya karşı bu işe ilk başlayanlardan olmuştur. Kendisini takip etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Ünsal Ünlü’nün hesapları: YouTube kanalı, Instagram hesabı, Twitter hesabı, Periscope hesabı.

Cüneyt Özdemir

Cüneyt Özdemir, yıllardır gazetecilik yapan ve Türkiye’nin en iyi gazetecilerinden biri sayılabilecek biri olan Mehmet Ali Birand’ın da öğrencisi olmasıyla yıllarını bu işe vermiş bir isim. Her ne kadar muhalif kesim tarafından iktidar destekçisi, iktidar tarafından da muhalif birisi olarak anılarak herkesin eleştirisine maruz kalıyorsa da Facebook, DLive ve YouTube’dan yaptığı canlı yayınlar ile, ki bunlar 1 saati buluyor, her gün 10.000 izleyiciye yakın bir kitle ile saat 12’de canlı yayınlar yapmakta.

Genellikle yayınlarına konuşulan konuyla ilgili insanları da bağlayan Özdemir, bazı konukları ile de yayınlar yapmaktadır. Her ne kadar yayının belli bir bölümünde ciddiyetten uzak ve gündem dışı konular konuşuluyor olsa da bir nebze insanlara gündemi öcü gibi anlatmamak için biraz esprili ve kendine has üslupla bu işi belli bir süredir iyi bir biçimde yapmakta. İşte bu nedenle kendisini tavsiye edebiliriz. Cüneyt Özdemir’in hesapları: DLive hesabı, YouTube kanalı, Facebook hesabı, internet sitesi, Instagram hesabı, Twitter hesabı.

Ruşen Çakır – Medyascope

Türkiye’de bağımsız medya girişimi denildiğinde akla gelen ilk oluşum, gazeteci Ruşen Çakır’ın 2015’te kurduğu Medyascope oluyor. İçerik yelpazesinin genişliğiyle diğer mecralardan ayrılan Medyascope’da genel olarak siyaset ağırlıklı yayın yapılıyor. Ancak kültür sanat, spor gibi alanlarda da zengin içerikler bulunuyor. Medyascope’un YouTube kanalına buradan, Ruşen Çakır’ın kanalına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Ekonomi yorumları için Emin Çapa ve EkonomiTube TV

İ.Ü gazetecilik mezunu olan Emin Çapa meslekte 35 yılı devirdi. Türkiye’nin ilk özel radyolarından Genç Radyo’nun kurucuları arasında yer aldı. Hürriyet, Tempo, Sabah’da gazetecilik, TÜSİAD’da başkan danışmanlığı yaptı. 1999’da çalışmaya başladı CNN TÜRK’te gazeteciliğin yanına televizyoncu kimliğini ekledi. Yıllarca bu kurumda ekonomi müdürlüğü yaptı. Ekran önüne geçtiğinde ses getiren projelere imza attı. Çapa, ekranda ekonomiyi herkesin anlayacağı şekilde yalın bir dille anlatmasıyla tanınır. Uzun yıllar CNN Türk’te program yaptıktan sonra ana akım medyadan uzaklaştırılan ekonomist Emin Çapa da YouTube kanalında ekonomi gündemi ağırlıklı yayınlar yapıyor.

EkonomiTube TV ise kendini “Türkiye’nin ekonomi kanalı EkonomiTube TV yayına başlıyor. Ekonomiyi anlaşılır bir dille anlatan uzmanlar her gün sizlerle olacak. Özgür ve tarafsız yorumlar ve size özel yayınlarla EkonomiTube TV YouTube kanalında…” şeklinde tanımlıyor. Alanında uzman isimlerin katılımlarıyla düzenlenen yayınlarda ekonomi üzerine konuşmalar ve değerlendirmeler yapılmakta. Bu nedenle de bu alana ilginiz varsa kesinlikle bakın derim. EkonomiTube TV YouTube kanalına ulaşmak için tıklayın.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir