Google Haritalar vs Yandex Haritalar Karşılaştırması


Google ve Yandex, Türkiye’de en çok kullanılan ve hangisinin daha iyi olduğu hep tartışılagelmiş iki teknoloji şirketidir. İkisinin de arama motoru, harita, çeviri, reklam, tarayıcı, bulut (drive), bilet, e-posta, asistan gibi hizmetleri bulunmakta. İşte burada Google mı, Yandex mi kullanılmalı, tartışılagelmiştir. Biz de bu yazımızda iki firmanın sadece harita hizmetlerini değerlendirmeye çalışacağız.

Google Haritalar mı Yandex Haritalar mı?

1. Performans

Google Haritalar Performans: Google Haritalar uygulamasını veya internet sitesini açtığınızda internet hızınız çok iyi olsa bile yavaş açılma, belli bir süre boyunca ekranda hareket edememe gibi sorunlar yaşayabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra özellikle uydu görüntüsü kullanıyorsanız muhtemelen çok geç yüklenir.

Yandex Haritalar Performans: Yandex Haritalar performans konusunda biraz daha iyi. Uygulamayı veya internet sitesini ilk açtığınızda daha hızlı yüklenebilmekte. Ayrıca herhangi bir yerin aramasını yaptığınızda daha hızlı bulabiliyor ve o noktaya daha hızlı gidebiliyor.

Burada puan Yandex’e gidiyor.

2. Uydu Görüntüsü

Google Haritalar Uydu Görüntüsü: Google Haritalar’ın uydu görüntüsü her zaman harita uygulamaları arasında en güncel oluyor. Ancak Türkiye için hepimizin bildiği bir sorun var: Uydu görüntüleri bulanık. İşte bu nedenle Google Haritalar’da uydu görüntüsü kullanmak biraz sıkıntılı.

Yandex Haritalar Uydu Görüntüsü: Yandex Haritalar’ın uydu görüntüsü elbette bulanık değil. Ancak Google Haritalar’a göre biraz daha eski tarihe ait. Tabi ki Google Haritalar’daki görüntü ne kadar yeni olursa olsun bulanık bir görüntü işe yaramaz. Bu nedenle Yandex’in uydu görünümü daha iyi.

Google Haritalar Uydu Görüntüsü
Yandex Haritalar Uydu Görüntüsü

Burada puan Yandex’e gidiyor.

3. Üç Boyutlu Bina

Harita servisleri varsayılan harita görünümünde binaların üç boyutlu modellemelerini çıkarırlar. Bu sayede uydu görüntüsüne bakmak durumunda kalmadan binaları üç boyutlu olarak görebilmektesiniz.

3 Boyutlu Bina

Google Haritalar 3D Bina: Google Haritalar pek çok ülkede ve pek çok şehirde üç boyutlu bina modellemesi kullansa da Türkiye’de sadece İstanbul genelinde bu modelleme var. Diğer şehirlerin sadece en önemli yapılarında kullanılan üç boyutlu binalar, İstanbul haricinde başka bir şehrin genelinde kullanılamıyor.

Yandex Haritalar 3D Bina: Yandex Haritalar ise Yandex Map Editor sayesinde Yandex Haritalar’a katkı sağlamak isteyen insanların üç boyutlu binalar dahil olmak üzere pek çok harita bilgisini sağlıyor. Bu da Türkiye’de bulunan neredeyse her şehrin genelinde üç boyutlu bina olmasını sağlıyor.

Burada puan Yandex’e gidiyor.

4. Yol Bilgileri

Google Haritalar Yol Bilgileri: Google Haritalar her ne kadar mağaza sayısı konusunda daha ileride olsa da yol bilgileri (sokak adları gibi) konusunda biraz geride. Bunun nedeni ise Google Haritalar’da bir yol ismi hakkında geri bildirim yollasanız da bunlar Google çalışanları tarafından doğrulanana dek hiçbir değişim olmaz. İşte bu nedenle çoğunlukla Google çalışanları yol bilgisi eklediği için bu konuda biraz kötü.

Yandex Haritalar Yol Bilgileri: Üç boyutlu binalarda da bahsettiğimiz Yandex Map Editor sayesinde yerel kullanıcılar yol bilgileri sağlayarak Yandex Haritalar’ın daha fazla yol bilgisine sahip olmasına ve bu sayede Google Haritalar’dan bu konuda daha iyi olmasını sağlayabiliyorlar. Ayrıca Yandex Map Editor’e girilen bilgiler Google gibi günlerce incelenmeden hemen yayınlanabiliyor.

Burada puan Yandex’e gidiyor.

5. Navigasyon (Yol Tarifi) ve Konum

Google Haritalar Yol Tarifi ve Konum: Google Haritalar, Google’ın yapay zekası sayesinde daha iyi yol tarifleri verebiliyor. Özellikle uzak noktalara daha iyi yol tarifleri verebilmekte. Ayrıca özellikle Android cihazlardaki konum hizmeti Google tarafından sağlandığı için siz hareket ettiğiniz anda konum da değişmekte.

Yandex Haritalar Yol Tarifi ve Konum: Yandex Haritalar daha detaylı yol bilgisine sahip olduğu için genellikle şehir içi navigsayonları daha iyi sağlayabilmekte. Ayrıca üç boyutlu bina ve bulanık olmayan uydu görüntüsü sayesinde daha iyi bir navigasyon deneyimi sunuyor. Ancak cihazın konum hizmetini kullanması biraz geç olduğu için siz gerçekte hareket derken haritadaki konumunuz daha geç hareket ediyor.

Burada puan Google’a gidiyor.

6. Mağaza, Yerler ve Toplu Taşıma

Google Haritalar’daki Mağazalar, Yerler ve Toplu Taşıma: Google Haritalar daha fazla insan tarafından kullanıldığı için daha fazla işletme var. Ayrıca Benim İşletmem hizmeti sayesinde yerel işletmeler Google Haritalar’a işletme bilgilerini kendileri giriyor ve bu da daha fazla mağaza, işletme bilgisi barındırmasını sağlıyor.
Google Haritalar Türkiye’de sadece İstanbul için toplu taşıma saat bilgisi sunmaktadır.

Yandex Haritalar’daki Mağazalar ve Yerler: Yandex Haritalar daha az işletmeyi bünyesinde barındırıyor. Ayrıca mevcut işletmelerin çalışma saati, resimleri, iletişim bilgileri gibi şeyler Google Haritalar’dan daha az. Örneğin pek çok restoranın menüsüne Google Haritalar’dan ulaşabilirken Yandex Haritalar’da bu daha zor.
Yandex Haritalar Türkiye’deki hiçbir yer için toplu taşıma saat bilgisi sunmuyor.

Burada puan Google’a gidiyor.

7. Arama Yapma ve Yorumlar

Google Haritalar’da Arama Yapma ve Yorumlar: Google Haritalar, Google’ın gelişmiş arama algoritması sayesinde daha iyi aramalar yapabilmekte. Ayrıca belli bir mağaza değil de istediğiniz özelliklere sahip bir mağaza; örneğin, adrese teslim yapan restoran gibi, arayabilme imkanınız da var.
Yorumlar kısmında da Google Haritalar daha fazla insan tarafından kullanıldığı için yorum okuma ve bir işletme hakkında bilgi alma imkanınız daha fazla. Ayrıca bir şeyler satan bir mağazadaki ürünlerin pahalılık durumlarını bile görebilirsiniz. Bunun yanında Benim İşletmem uygulaması sayesinde yorum yaptığınız mağazalar size cevap da verebilir. Hata onlarla mesajlaşabilirsiniz.

Yandex Haritalar’da Arama Yapma ve Yorumlar: Yandex Haritalar’ın arama algoritması Google kadar olmasa da yine de iyi çalışır. Ancak mağaza bilgileri kısıtlı olabileceğinden bazı yerleri bulmanız zorlaşabilir.
Yandex Haritalar daha az kişi tarafından kullanıldığı için bir yer hakkındaki yorumları bulmanız oldukça zor. Bunun yanında bir yer hakkında yorum yazsanız bile işletme sahibi muhtemelen size cevap vermeyecektir. Ayrıca çok fazla insan kullanmadığı için mağaza bilgileri çok az. İnsanlar fiyat oylaması yapmadıkları için yer hakkındaki fiyat bilgilerine bile ulaşma ihtimaliniz yok.

Burada puan Google’a gidiyor.

8. Sokak Görünümü

Google Haritalar’da Sokak Görünümü: Google Haritalar Türkiye’de ilk defa 2015 yılında sokak görünümünü sundu. Ayrıca belli bölgelerde güncellemeler de yapılmakta. Genel olarak Türkiye’nin pek çok yerleşim bölgesinde kullanabilmekte.

Yandex Haritalar’da Sokak Görünümü: Yandex Haritalar Türkiye’de sadece 2012 yılında sokak görünümü için fotoğraflar çekti ve bir daha güncelleme gelmedi.

Burada puan Google’a gidiyor.

Yandex Maps vs Google Maps karşılaştırmasının sonucu

Aslında sonucun böyle olacağını tahmin edememiştim. Zira 8 kategorinden Google 4, Yandex de 4 puan aldı. İşte Google ve Yandex’in bütün benzer uygulama ve hizmetlerinde aynı sorun var. Birinde ola hayati bir özellik diğerinde olamayabiliyor. İşte bu nedenle kullanıcılar hangisini kullanacağı konusunda kafa karışıklığı yaşıyor.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir