Google One


Google, çoğumuzun en az bir servisini kullandığımız en büyük teknoloji şirketlerinden birisi. Bir Google hesabı oluşturduğunuz zaman 15 GB boyutunda ücretsiz bir depolama alanına sahip olursunuz. Ancak kimi zaman bu alan yetersiz kalır. Bazılar birden fazla Google hesabı oluşturup Google Drive dosyalarını birbirine bağlayıp daha fazla alan elde etmeye çalışabiliyor. Ancak buna gerek yok. Google One hizmeti düşük bir ücretle sizlere daha fazla depolama alanı ve değişik fırsatlar da sunabiliyor.

Google One nedir?

Google One hizmeti aslında Google’a bir nevi premium üye olmanız gibi tanımlanabilir. Size daha fazla depolama alanı ve öncelikli destekle beraber değişik fırsatlar da veriliyor. Ayrıca tek bir Google One hesabı satın alarak dilediğiniz kişiyi de bu hizmete ekleyerek tek bir ücretle istediğiniz Google hesabının bu hizmetten yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Bu şekilde her bir hesap için ayrı ayrı Google One üyeliği başlatmanız gerekmez.

Google One ücretleri

Google One değişik depolama alanlarına sahip üyelik tiplerini aylık ve yıllık ücretlerle kullanıcılara sunuyor. Üyelik tiplerindeki özellikler sadece depolama alanında farklılık göstermekte. Bunun yanında diğer özelliklerin hepsi bütün üyelik tiplerinde bulunmakta ve herhangi bir farklılık yok. Bütün ücretlerde aynı olan özellikler: Google uzmanlarına erişim, aile ekleme seçeneği, üyelere sunulan ek avantajlar. Bu özellikleri bütün Google One alımlarında kullanabilirsiniz. Depolama alanındaki farklılıklar ise:

  • 100 GB aylık 5,79 TL (57,99 TL yıllık ücretle alırsanız aylık 4,83 TL’ye denk gelir. Bu da %17 tasarruf demek.)
  • 200 GB aylık 11,59 TL (115,99 TL yıllık ücretle alırsanız aylık 9,66 TL’ye denk gelir. Bu da yine %17 tasarruf demek.)
  • 2 terabayt aylık 28,99 TL (289,99 TL yıllık ücretle alırsanız aylık 24,16 TL’ye denk gelir. %17 tasarruf edersiniz.)
  • 10 terabayt aylık 289,99 TL olan bu paketin yıllık ücreti bulunmuyor.
  • 20 terabayt aylık 579,99 TL olan bu paketin de yıllık ücreti bulunmuyor.
  • 30 terabayt aylık 869,99 TL olan bu paketin de yıllık ücreti bulunmuyor.

Google One ayrıcalıkları nelerdir?

Google One’ın sunduğu paketlerde depolama alanlarının yanı sıra üç farklı özellik daha bulunuyor. Bunları da teker teker açıklayalım.

  • Google Uzmanlarına Erişim: Google One’ın sunduğu en iyi ayrıcalıklardan biri olan bu özellik sayesinde Google uzmanlarına erişip yeni özellikler hakkında bilgiler alabilir, yaşadığınız sorunlar hakkında sorular sorabilir, Google ürünleri hakkında destek isteyebilirsiniz. İster sohbet yoluyla (Pazartesi-Cuma 10:30 – 18:30) destek alabilir isterseniz de 7/24 e-posta ile destek isteyebilirsiniz. Sohbet yöntemiyle istediğiniz konuda 2-3 dakika içerisinde bilgi alabilirken isterseniz e-posta yoluyla 1-3 gün içerisinde cevap alabilirsiniz.
  • Ailenizi Ekleme: Bu da iyi bir özellik. Zira sevdiklerinizin de bu özelliklerden yararlanmasını ve depolama alanınızı ortak kullanmayı isterseniz bu özellik tam size göre. 5 farklı Google hesabını ekleyebilirsiniz.
  • Üyelere Sunulan Ek Avantajlar: Google burada üyelerine değişik zamanlarda avantajlar sunuyor ve siz bunları kullanabiliyorsunuz. Örnek vermek gerekirse; Google Play Store’da belirli bir zamanda değişik fırsatlardan yararlanabiliyorsunuz.

Neden Google One üyesi olmalısınız?

Google One üyesi olduktan sonra Gmail, Google Drive ve Google Fotoğraflar gibi depolama alanınızdan kullanan Google hizmetlerinde daha fazla alan edinirsiniz. Bu şekilde telefon hafızasında çok fazla alan tüketmeden dosyalarınızı, fotoğraf ve videolarınızı daha kolay bir şekilde depolayabilirsiniz. Elbette size 15 GB yetiyorsa buna gerek yok. Ancak bazılarımız için daha fazla alan gerekebiliyor ve biriktirmeyi sevebiliyoruz.

Hangi plan daha uygun?

Eğer 15 GB depolama alanı yetmiyorsa veya Google uzmanlarına erişmek istiyorsanız 100 GB paket standart bir kullanıcı için yeterlidir. Ancak siz sevdiklerinizi de eklemek isterseniz elbette 200 GB olan paketi de satın alabilirsiniz. Bu paketleri imkanınız varsa yıllık ödeme yapmanız daha iyidir. Örneğin 5,79 TL ücrete sahip olan 100 GB paketi satın aldığınızda 12 ay yani bir yıl sonunda 69,48 TL ödersiniz. Ancak yıllık ücretle 57,99 TL ödersiniz. Yani yaklaşık 2 aylık ücret indirimi almış olursunuz.

Google One’a nasıl üye olunur?

Bunların hepsini Google One internet sitesinden yapabilirsiniz. Siteye ulaşmak için tıklayın. Siteye ulaştıktan sonra yapmanız gereken sizin için uygun planı seçmek. Ardından aylık veya yıllık ödemeden hangisini yapmak isterseniz onu seçip Google hesabınıza tanımlı kartınızla veya herhangi bir kartla bu ödemeleri gerçekleştirebilirsiniz.
Ayrıca Android uygulamasını indirerek üyeliğinizi yönetebilir, destek işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. İndirmek için tıklayın.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir