Gerçek Zamanlı Şimşek Haritası


2020 yılı yaşadığımız günlük olayların yanı sıra doğa olayları bakımından da farklı bir yıl oldu. Özellikle yazın bile yağışlar sırasında çok fazla şimşek ve yıldırım ile karşılaştık. Peki bunları gerçek zamanlı olarak bir harita üzerinde görmek mümkün mü? Gelin bir bakalım.

Bursa Şimsek
18 Ekim 2020, saat 8:20’de çekilmiş bir ekran görüntüsü.

[the_ad id=”3649″]

[the_ad id=”3656″]

Gerçek zamanlı olarak şimşek ve yıldırım takip etme

Bunun için uzun zamandır kullanılan bir internet sitesi var: Lightningmaps. Bu internet sitesi, dünyanın pek çok noktasındaki sensörlerin algıladığı şimşek ve yıldırım düşmelerini koordinatları ile beraber haritada göstermekte. En fazla 3 saniyelik geciklemelerle bunları gösteren sitede pek çok özelleştirme de yapabiliyorsunuz. Mesela, verileri hangi kaynaktan alacağınızı, konumunuzu gösterip göstermeyeceği, şimşek düşünce ses çıkartıp çıkarmayacağı, anlık verileri mi, 1 saatlik verileri mi yoksa 24 saatlik verileri mi göstermek istediğinizi, haritada uydu görüntüsü veya varsayılan görünümü seçebilirsiniz. Gece/gündüz göstergelerini açabilirsiniz.

Bunun yanında bir şimşek düştüğü zaman sadece konumunu belirtmekle kalmıyor, aynı zamanda ne kadar alana etki ettiğini de gösteriyor. Muhtemelen bir düşme gerçekleştiğinde siz bu siteden verilere bakarken bir ses duyduğunuz anda şimşeği temsil eden dalga sizin bulunduğunuz noktaya gelmiş olur. Bu da sitenin ne kadar doğru çalıştığının bir göstergesi.

[the_ad id=”3660″]

[the_ad id=”3658″]

Şimşek veya yıldırımın nereye düştüğünü gösteren site ve uygulama

Başka internet siteleri ve uygulamalar olsa da bizler için en kullanışlı internet sitesi Lightningmaps olacaktır. Bu sitenin telefon uygulamaları olsa da çok kullanışlı olduğu söylenemez. Ancak bunların indirime bağlantıları yazının sonunda buluyor olacaktır.

Peki buralarda verilen veriler ne kadar güvenli? Ne kadar doğru? Burada Lightningmaps tarafından yapılan açıklama şöyle:

Haritadaki bir konumun doğruluğu ne kadardır?

Bir bölgedeki istasyon yoğunluğuna bağlı olarak, doğruluğumuz bir kilometreden daha iyi olabilir. Ancak, hesaplama hataları nedeniyle zaman zaman tamamen yanlış konumlandırmalar da olabilir.

Her düşmeyi yakalayabilir mi?

Hayır. İstasyon yoğunluğuna ve yıldırım çarpması tipine bağlıdır.

[the_ad id=”3662″]

[the_ad id=”3664″]

Yıldırım ve şimşek düşmesi için takip edilebilecek siteler/uygulamalar

Lightningmaps interne sitesine ulaşmak için tıklayın. Aynı girişim tarafından yapılan telefon uygulamalarına, açık kaynak kodlu yazılımlara ulaşmak için buraya tıklayın. Buradan istediğiniz uygulamayı indirebilirsiniz. Ayrıca içlerinden bir tanesinin kodlarına Github’tan da ulaşabiliyorsunuz. Belirttiğimiz bağlantıda Github bağlantısını görebilirsiniz. En aşağıdan da bu konuda Shiftdelete tarafından hazırlanan videoyu izleyebilirsiniz.

Yağmurlu günlerde şimşek veya yıldırım düştüğünü görünce mutlaka ziyaret edeceğiniz sitelerden olacağına eminiz. Umarız sizler için yararlı bir yazı olmuştur.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir