En İyi WordPress SEO Eklentisi


Bir internet sitesi sahibiyseniz, sitenizin SEO kalitesinin de iyi olmasını istersiniz. Yazımız SEO konusunda bir bilgilendirmeden ziyade, daha çok internet sitelerinin çok büyük bir kısmında kullanılan WordPress’te kullanabileceğiniz SEO eklentisinden bahsedeceğiz. Hazırsanız başlayalım.

WordPress siteleri için en iyi SEO eklentisi (Rank Math)

Bahsedeceğimiz eklentinin adı: Rank Math. Rank Math, rakibi olan Yoast, All in One SEO Pack gibi eklentilerden oldukça iyi. En önemli özelliği ise çoğu özelliğinin ücretsiz olmasıdır. Yoast gibi eklentiler çoğu ücretsiz özelliği oldukça kısıtlı bir şekilde sunuyor ve en önemli özellikler için ücret istiyor. Ancak Rank Math’te böyle bir durum asla söz konusu değil. Peki ne işe yarar bu Rank Math, gelin bir bakalım.

Öncelikle Rank Math eklentisinin 400.000’den fazla kullanıcıya sahip olduğunu belirtmemiz gerek. Zaten bu kadar fazla kullanıcı sayısına bir yıl gibi kısa bir sürede ulaşması ne kadar başarılı bir eklenti olduğunu gösteriyor. Eklentinin en temel özelliklerine geçmeden indirme bağlantısını verelim. Şimdi ise Rank Math eklentisinin başlıca özelliklerini anlatıp nasıl kurulum yapacağınızdan bahsedelim.

WordPress SEO eklentisi Rank Math özellikleri

 1. Odak anahtar kelime (keywords) belirlemer
 2. Eklenti Ayarlarını İçe Aktarır
  1. 1 Tıkla Yoast SEO Eklentisi’nden içe aktarım yapabilir.
  2. 1 Tıkla All In One SEO Pack’ten içe aktarım yapabilir.
 3. ACF Uyumlu
 4. AMP Uyumlu
 5. bbPress ve BuddyPress modülleri
 6. Google Schema uyumlu şemalar
 7. Sosyal medya optimizasyonu (bir yazınız sosyal medyada paylaşılınca gözükecek başlık, açıklama ve küçük resim belirleme)
 8. Gelişmiş SEO aracı
 9. XML site haritası
 10. Arama motoru entegrasyonu
 11. Google Search Console’a bağlanma

Aslında bu liste iki katına çıkarılabilirdi ancak yazının uzun olmaması adına uzatmadık. Yazının başında da belirttiğimiz eklenti linkine tıklarsanız, daha fazla özellik görebilirsiniz. Şunu da belirtelim ki eklentinin en güzel özelliklerinden birisi de siz yazı yazarken (blok editörde) sağ üst köşede yazınızın SEO skorunu göstermesidir. Yazınızın SEO skorunu arttırmak için de size öneriler sunmasıdır. Ayrıca yazılarınız için keyword (odak anahtar kelimeyi) de buradan ekliyorsunuz. Ayrıca yazınızın arama motorlarındaki başlığını, açıklamasını, türünü de belirtebiliyorsunuz. Geri kalanı da artık sizin tecrübenize kalmış.

WordPress SEO eklentisi Rank Math kurulumu

Öncelikle eklentiyi indirmeniz gerek. İndirme linkini tekrar verelim. Tabii isterseniz WordPress eklenti yükleme panelinden Rank Math diye aratırsanız da kurulum yapabilirsiniz.

Rank Math SEO eklentisi

Daha sonra size bir kurulum sihirbazı gelecektir. Burada dilerseniz basit veya gelişmiş kurulum seçeneklerini kullanabilirsiniz. Gerekli adımları tamamladıktan sonra artık eklenti ile karşı karşıyayız.

Rank Math gösterge panelinde, sitenizdeki Rank Math uyumlu özellikleri açıp kapatabilirsiniz. Burada çok fazla işimiz yok. Biz daha çok sizin işinize yaracak özellikleri yazalım.

WordPress SEO eklentisi Rank Math ayarları

Sırayla anlatmak gerekirse, en başta gördüğünüz Strip Category Base (Henüz eklentinin tamamı Türkçe değil. Bu nedenle siz bu yazıyı okurken farklı bir şey yazıyor olabilir), sitenizin kategori linklerini düzenler. Örneğin ridvanatmaca.com/category/gundem şeklindeki kategori linkini ridvanatmaca.com/gundem yapmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken bir şey var. Eğer kategori ismi ile aynı bir yazınız veya sayfanız varsa bir çakışma olacaktır. Eğer böyle bir sıkıntınız yoksa */category/* şeklindeki linklerden kurtulmuş olursunuz.

Yine aynı sayfanın en altında bulunan Dış Bağlantıları Yeni Sekmede Aç özelliği sayesinde yazılarınızda veya sayfanızda bulunan sitenizin dışındaki (örn.: google.com) linklerin yeni bir pencere/sekmede açılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede tüm dış linkler otomatik olarak yeni pencerede açılır ve kullanıcıların sitenizden çıkmasına gerek kalmaz.

“Linkler” kısmından sonra şimdi “Web Yönetici Araçları”na gelelim. Burası, Google Search Console, Yandex Webmaster Tools, Bing Webmaster Tools ve birkaç farklı web yönetici panelindeki doğrulama kodunuzu yapıştırmanıza olanak tanıyan bölümdür. Bunları yaparak, arama motorlarına sitenin sahibi olduğunuzu doğrulatmış olursunuz.

Belki de SEO konusunda en can alıcı noktalardan olan Robots.txt dosyanızı düzenlemek için de çok şık bir alan ayrılmış. Buradan arama motorlarının istediğiniz sayfaları indekslemesine engel olabilirsiniz.

Başlıklar ve Meta kısmına ise çok fazla değinemeyeceğiz. Zira burada çok fazla detay özellik bulunuyor ve bunları sizin denemeniz tecrübe kazanmanız açısından daha yararlı olur. Burada yapacağınız ayarlar daha çok sitenizin ana hatlarını tanımlayacağınız ve arama motorlarında nasıl gözükmesini istediğinizi seçtiğinizi belirtir.

Site haritası bölümünde ise ornek.com/sitemap_index.xml adresinde bulunacak olan site haritasını özelleştirmenize ve konfigüre etmenize olanak tanıyan ayarlar bulunuyor. Ayrıca buradaki bir ayar harikadır: “Ping arama motorları” özelliği sayesinde, site haritanız güncellendiği anda tüm arama motorlarına bunu bildirir ve yeni yazı/sayfa vs. güncellenir.

“Role Manager” kısmında, sitenizdeki diğer kullanıcıların eklentinin hangi bölümlerini kontrol edebileceğini seçebilirsiniz. “Redirections”, yani yönlendirme kısmında özel olarak başka bir linke yönlendirmek istediğiniz site bağlantılarını ekleyebiliyorsunuz.

“Search Console” bölümünde ise, en popüler arama motoru olan Google’ın Search Console ürününe sitenizi tanımladıysanız, bu tanımlamayı yaptığınız Google hesabını Rank Math’e bağlayarak Search Console verilerinizi eklenti üzerinde görmenizi sağlayabilirsiniz.

“SEO Analysis” kısmında ise, sitenizin SEO puanını ölçebilirsiniz. Ayrıca burada yaptığınız iyi şeyleri yeşil ve yapmanız gereken şeyleri de kırmızı renkte göstererek size öneri olarak sunmaktadır.

“Status and Tools” bölümünde ise eklenti ayarlarını dışa aktarmak veya içe aktarmak gibi özellikleri kullanabilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak Rank Math eklentisi, WordPress’te kullanabileceğiniz en kapsamlı SEO eklentisidir. Bu eklenti Yoast, All in On SEO Pack gibi eklentilere nazaran daha iyidir. Aynı zamanda diğer eklentilere nazaran daha kaliteli ve kolay yönetici panelleri var. Bu sayede de sitenizin SEO ayarlamalarını çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz. İşte bu nedenle “Denemekten zarar gelmez” diyerek bu eklentiyi en azından belli bir süre tecrübe etmenizi tavsiye edebiliriz.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir