En İyi Alan Adı Satıcı Firmalar


Site kurma isteğiniz var .com gibi uzantıya sahip alan adı satın almak istiyorsunuz. Ancak birçok alan adı satıcı firma var ve siz de en güvenilir ve fiyatta da uygun olan bir yer arıyorsunuz. İşte bu yazımızda size iki firmadan bahsedeceğiz. Bu yazımızdan sonra eğer bir alan adı alırsanız mutlaka alan adınızı bir hosting firmasına bağlamak için bu yazımızı da okuyun.

1. GoDaddy alan adı

Size bahsedeceğimiz iki firmadan ilki GoDaddy ismindeki dünyada “alan adı” denilince akla gelen ilk firmadır. Dünya’nın ilk alan adı satan firmalarından olan GoDaddy, kullanıcılarına profesyonel bir hizmet sunuyor.

GoDaddy

GoDaddy’den bir alan adı satın almadan önce veya satın aldıktan sonra telefonla ve internet sitesi üzerinden canlı sohbet gibi iletişim seçenekleriyle aklınızdaki soruları çok kolay bir şekilde müşteri temsilcisine sorabilirsiniz. Ancak bu işlemi sadece GoDaddy müşteri temsilcilerinin çalıştığı saatlerde yapabilirsiniz. Bu saatler de Pazartesi-Cuma saat 9.00 ile 19.00 arasında oluyor. İsterseniz bir alan adı satın almadan önce GoDaddy iletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bir alan adı satın almak için GoDaddy internet sitesine gidip kayıt olmanız veya bir hesabınız varsa giriş yapmanız gerek. Kayıt olduktan sonra ana sayfaya gelin. Karşınıza muhtemelen aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır. Burada bulunan “Mükemmel alan adınızı bulun” yazan kutuya istediğimiz alan adını yazalım. google.com veya sitemiz olan ridvanatmaca.com bunlara örnektir. Siz de siteniz için en iyisini bulmaya çalışın.

GoDaddy Alan Adı Ekranı

Buraya bir alan adı yazdıktan sonra eğer o ad daha önce biri tarafından alındıysa sizi uyaracak ve istediğiniz alan adına en yakın olanı size önerecektir. Ancak daha önce kimse tarafından alınmayan bir alan adı ise hemen devam edebilirsiniz. Alan adınızda olmasını istediğiniz kelimeler çok popüler ise, hele bir de İngilizce dilinde, daha fazla ücret ödemeniz gerekir. Örneğin, İngilizce dilinde çok popüler olan ve günlük hayatta da kullanılan “hello” kelimesini içeren bir alan adı için daha fazla ücret ödemeniz gerekir. Eğer daha az ücret ödemek isterseniz pek kullanılmayan kelimeler tercih edin. Özellikle de İngilizce olmayanlardan.

Şunu da belirtelim ki bu gibi firmalar belli dönemlerde indirim yapmakta. Mesela sitemizin alan adı 26.99₺’ye alınmıştır. Ancak GoDaddy bu yazının yazıldığı tarihte en ucuz .com’u 52.99’a satıyor. Bu nedenle iyi bir şekilde takip etmek gerekiyor. Alan adınızı seçtikten sonra “Sepete ekle” deyip bir kredi kartı veya banka kartı gibi ödeme seçenekleriyle ödemenizi yapın. Ardından da bir hosting firması kullanmanız gerekecektir. Bunun için de “En Güvenilir Hosting Firmaları” ismindeki yazımızı okuyabilirsiniz. Bu yazının en başında linkini koymuştum ama bir daha buradan erişebilirsiniz. GoDaddy firması bu şekildeydi. Diğer firma için aşağı sayfayı aşağı kaydırın.

2. Güzel Hosting alan adı

Güzel Hosting firması için bu yazımızda da iki defa linkini verdiğimiz yazımız vardı. Sitemiz Güzel Hosting kullanıyor ve gerçekten özellikle Türk bir firma olması ve kaliteli, 7/24 iletişim imkanına sahip olması açısından gerçekten çok iyi.

Güzel Hosting sadece hosting hizmeti sunmuyor, aynı zamanda alan adı satışı da gerçekleştiriyor. Bir alan adı satın almak için elbette siteye üye olmanız gerek. Üyelik işlemini tamamladıktan sonra ana sayfaya gelmeniz gerekmekte. 

Güzel Hosting Ana Sayfa

Burada, menü çubuğunda bulunan “Alan Adı” sekmesine tıklamamız ve buradan da “Alan Adı Kaydı” seçeneğine tıklamamız gerekiyor. Daha sonra sizi alan adınızı belirleyeceğiniz yere gönderiyor. İstediğiniz alan adını buraya yazın. Sistem aradığınız alan adına uygun uzantıların sorgulamasını yapıp, size pek çok uzantının ne kadara mâl olacağını gösterecek. Daha sonra isterseniz sepete gidip banka veya kredi kartınızı bağlayarak ödemenizi yapıp alan adınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Şunu da söylememiz gerekir ki; bu yazının yazıldığı tarihlerde pek çok firma alan adı satışlarında fiyatları biraz yükseltmiş durumda. İyi bir takiple alan adınızı daha sonralardan uygun fiyata satın alma imkanı bulabilirsiniz.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir