En İyi 5 Çevrimiçi Kurs Uygulaması

54
0
Çevrimiçi Kurs

Bu yazıda en iyi 5 online kurs uygulamasına ve daha fazlasına göz atacağız. O halde gelin başlayalım.

Online Kurs

Başlangıç

Çevrimiçi öğrenmenin artmasıyla birlikte, giderek daha fazla insan artık çevrimiçi olarak sunulan çok sayıda kurstan yararlanıyor. İster yeni bir beceri öğrenmek, bir sertifika almak veya bilginizi genişletmek isteyin, sizin için birçok çevrimiçi kurs var.

Ancak aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla kurs olduğundan, hangilerinin zaman ve paraya değdiğini bilmek zor olabilir. Bu nedenle, hemen hemen her şeyi öğrenmenize yardımcı olacak bu 5 çevrimiçi kurs uygulaması listesini bir araya getirdim.

Çevrimiçi kurs uygulaması nedir?

Peki online kurs uygulaması nedir? Bir çevrimiçi kurs uygulaması, oldukça basit bir şekilde, size bir şeyler öğreten bir uygulamadır. Bu uygulamalar, fotoğrafçılıktan kodlamaya ve topluluk önünde konuşmaya kadar size belirli becerileri veya konuları öğretmek için tasarlanmıştır.

Hemen hemen her şey için çevrimiçi kurs uygulamaları vardır. Bir web sitesi yapmayı öğrenmek istiyorsanız, bunun için bir çevrimiçi kurs uygulaması var. Bateri çalmayı öğrenmek istiyorsanız, bunun için de bir çevrimiçi kurs uygulaması var. Çevrimiçi kurs uygulamalarının kapsadığı konu ve beceriler, baş döndürücü ölçüde çeşitlidir.

Ancak bu kadar çok seçenek mevcutken hangisinin sizin için doğru olduğunu nasıl bileceksiniz? Ayrıca daha da önemlisi, hangisi öğrenmenize gerçekten yardımcı olacak? Endişelenmeyin, sizin için en iyi 5 çevrimiçi kurs uygulaması ve bunların size öğretebilecekleri hakkında bir liste yaptım.

Online kurs almanın faydaları nelerdir?

Çevrimiçi bir kurs almanın birçok faydası vardır. Belki de en büyük faydası, istediğiniz her şeyi, istediğiniz zaman öğrenebilmenizdir. Topluluk önünde konuşmak veya dil öğrenmek mi istiyorsunuz? Bunun için bir kurs var. Nasıl kodlanacağınızı öğrenmek ister misin? Bunun da kursu var.

Bir başka büyük fayda da, çevrimiçi kursların genellikle geleneksel kurslardan çok daha ucuz olmasıdır. Çevrimiçi kurslarda genellikle harika fırsatlar bulabilirsiniz ve bunların bazıları ise ücretsizdir.

Son olarak, çevrimiçi kurslar esneklik ve kolaylık sunar. Kendi hızınızda, kendi zamanınızda ve nerede olursanız olun öğrenebilirsiniz. Herhangi bir yere gitmenize veya herhangi bir ders saatini yetişmenize gerek yok.

En iyi online kurs uygulamaları hangileridir?

 1. Udemy

Udemy, en popüler çevrimiçi kurs uygulamalarından biridir ve bunun iyi bir nedeni vardır. İşletmeden tasarıma ve müziğe kadar çeşitli farklı konularda geniş bir kurs yelpazesi sunar. ve hepsinden iyisi, çoğu kurs indirimli olarak sunulmaktadır.

 1. Coursera

Coursera, çevrimiçi öğrenme için başka bir harika seçenektir. Yale, Princeton ve Stanford dahil olmak üzere dünyanın önde gelen üniversitelerinden bazılarından kurslar sunmaktadır. Ayrıca, birçok kursa katılmak ücretsizdir.

 1. Lynda

Lynda, belirli beceriler veya yazılım programları öğrenmek isteyenler için mükemmel bir seçimdir. Fotoğrafçılık, web geliştirme ve Excel gibi konularda 4.000’den fazla kurs sunar.

 1. Alison

Alison, yeni başlayanlar için harika bir site. İşletmeden sağlığa ve fitness’tan bilgisayara kadar bir dizi farklı konuda ücretsiz çevrimiçi kurslar sunar.

 1. Khan Academy

Khan Academy, kendi hızlarında öğrenmek isteyenler için mükemmeldir. Tarih, matematik ve bilim gibi konularda 10.000’den fazla video sunar.

Kendim için doğru çevrimiçi kurs uygulamasını nasıl seçerim?

Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Endişelenmeyin, size yardım etmek için bazı şeyler listeledim. Bir çevrimiçi kurs uygulaması seçerken kendinize sormanız gereken birkaç soru:

 1. Ne öğrenmek istiyorum?
 2. Öğrenmeye ne kadar zaman ayırabilirim?
 3. Hangi formatı tercih ederim?
 4. Hangi uygulama benim için en iyi öğrenme deneyimini sağlayacak?

Bu soruları yanıtladıktan sonra, seçimlerinizi daraltabilecek ve sizin için mükemmel çevrimiçi kurs uygulamasını bulabileceksiniz. Ayrıca listelediğim uygulama veya siteleri internette yorumlarını arayıp size uygun olup olmadığını da araştırabilirsiniz.

Çevrimiçi bir kurs alırken akılda tutulması gereken bazı şeyler nelerdir?

Çevrimiçi kurslar söz konusu olduğunda, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır:

 1. Kursun güvenilir bir kaynaktan alındığından emin olun. Dışarıda bir sürü sahte “kurs” var. Bu yüzden araştırma yaptığınızdan ve yalnızca saygın kaynaklardan ders aldığınızdan emin olun.
 2. Bazı kursların zaman gereksinimleri vardır, diğerleri ise kendi hızınızdadır. Programınıza uyan birini seçtiğinizden emin olun.
 3. Pek çok kurs, tamamlandıktan sonra sertifika veya derece sunar. Bu, hedeflerinize bağlı olarak sizin için önemli olabilir.
 4. Kaydolmadan önce kursla ilgili incelemelere göz atın. Bu size ne bekleyeceğiniz ve sizin için doğru olup olmadığı konusunda iyi bir fikir verecektir.
 5. Son olarak, kursa katılmak için tüm doğru araçlara sahip olduğunuzdan emin olun. Bu, bilgisayar ve internet bağlantısı gibi şeylerin yanı sıra gerekli tüm materyalleri veya yazılımları içerir.

Online kurs almanın dezavantajları var mı?

Çevrimiçi kurslar almanın birkaç dezavantajı vardır. Birincisi, geleneksel bir sınıf ortamında olduğu gibi eğitmenle aynı düzeyde etkileşime sahip olamayabilirsiniz.

Diğer bir dezavantaj ise, sınıf arkadaşlarından ve eğitmenden şahsen alacağınız kadar destek alamayabilmeniz olabilir. Bir konseptle mücadele ediyorsanız ve akranlarınızdan yardıma ihtiyacınız varsa bu sinir bozucu olabilir.

Ancak, çevrimiçi kursların artıları kesinlikle eksilerinden daha ağır basmaktadır. Kendi hızınızda öğrenebilir, sizin için uygun olduğunda dersler üzerinde çalışabilir ve dünyanın en iyi eğitmenlerinden bazılarından kurslar alabilirsiniz.

Çevrimiçi bir kurstan en iyi şekilde nasıl yararlanabilirim?

Çevrimiçi kurslar yeni şeyler öğrenmenin harika bir yolu olsa da herkes için her zaman etkili değildir. Kursunuzdan en iyi şekilde yararlanamıyorsanız, size yardımcı olacak birkaç ipucu burada.

Öncelikle derse dikkat ettiğinizden emin olun kesinlikle notlar alın. Dersten sonra materyali gözden geçirmek ve öğrendiklerinizi uygulamak, pratik yapmak da önemlidir.

Öğrenmenin en iyi yollarından biri de pratik yapmaktır. Mutlaka öğrendiğiniz şeyler hakkında, mesela bu bir dil eğitimiyse internette dil öğrenen kişilerin bulunduğu gruplara katılarak veya dil bilen arkadaşlarınızla pratik yaparak, kendinizi geliştirmeye çalışın.

Ayrıca kesinlikle sabırlı olun. Yeni şeyler öğrenmek zaman ve pratik gerektirir, bu yüzden bir şeyi hemen anlamazsanız hevesiniz kırılmasın. Biraz çaba ile kısa sürede ilerleme kat edeceksiniz.

İnsanların çevrimiçi bir kurs alırken yaptığı bazı yaygın hatalar nelerdir?

Çevrimiçi kurslar söz konusu olduğunda, insanların yaptığı birkaç yaygın hata vardır. Birincisi kursu tamamlamamak. Birçok kişi çevrimiçi bir kursa kaydolur ve asla bitirmez. Bu, verimsizdir ve kursu almanın tüm amacını bozar.

Bir diğer yaygın hata ise derse dikkat etmemek. Tıpkı geleneksel bir sınıf ortamında olduğu gibi, eğer dikkat etmiyorsanız, tamamen meşgulseniz öğreneceğiniz kadar çok şey öğrenemezsiniz. Not aldığınızdan ve/veya dersleri yakından izlediğinizden emin olun.

İnsanların yaptığı bir diğer hata da aynı anda çok fazla şey yapmaya çalışmaktır. Çevrimiçi bir kurs alırken, tamamen odaklanmanız ve kendinizi kursu tamamlamaya adamanız önemlidir. Çok fazla şeyle uğraşmaya çalışıyorsanız, dersten uzaklaşmaya ve dersi terk etmeye başlarsınız..

Son olarak, bazı insanlar çevrimiçi kursların geleneksel kurslardan daha az yararlı olduğunu varsayma hatasına düşmektedir. Birçok çevrimiçi kurs, geleneksel kurslardan daha fazla yararlı olmasa da aynı derecede yararlıdır. Bu nedenle, kaydolmadan önce bu programa uymaya hazır olduğunuzdan emin olun.

Sonuç

Eğitim hayattaki en önemli şeylerden biridir ve internet yeni şeyler öğrenmeyi hiç olmadığı kadar kolaylaştırmıştır. İster yeni bir beceri öğrenmek, ister bir sınava çalışmak, isterse sadece bilginizi genişletmek istiyor olun, sizin için bir çevrimiçi kurs uygulaması var. En iyi 5 çevrimiçi kurs uygulaması listem de bu konuda kendinizi netleştirmeniz için bir yardımcı olacaktır.

Başka bir yazıda görüşmek üzere, hoşça kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: