Doğalgaz “Müjde”si – Karadeniz’de 320 Milyar Metreküp Gaz Rezervi


Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz çarşamba günü “Milletimize cuma günü vereceğimiz bir müjde var” demesinden sonra beklenen cuma günü saat 15:00’da Cumhurbaşkanı, açıklamasını yaptı. Çok fazla konuşmadan direkt olarak bulunan rezervi açıkladı. Buna göre iki gündür beklendiği oldu ve 320 milyar m³ boyutunda bir rezerv bulunduğu söylendi. Buna göre Türkiye, Karadeniz’de büyük bir miktarda gaz buldu.

Fatih Sondaj Gemisi Doğalgaz Buldu

Türkiye, Karadeniz’de doğalgaz buldu

Cumhurbaşkanı, yaptığı açıklamada Türkiye’nin büyük bir kaynak bulduğunu açıkladı. Zaten bu, çarşamba günü bir müjde vereceğini açıkladıktan sonra Bloomberg’de yapılmış olan bir haberdi. Şimdi de bugün yapılan habere göre bu kesinleşti ve 320 milyar m³ boyutunda bir rezerv bulundu. Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamaya göre bu büyük bir kaynağın daha bir bölümü. Burada bulunan kaynak oldukça verimli ve çıkarılma maliyeti de oldukça uygun.

Burada şunu da belirtmek gerekir ki; muhalif kesimin de belirttiği bir endişe olarak “Acaba daha önceki gibi gaz bulduk denilen gaz haberlerden mi” eleştirisi yanlış olur. Zira Cumhurbaşkanı, böyle ardı arkası olmayan bir işin altına girerse, bu siyasî mânâda da oldukça kötü bir hamle olur. Buradaki iş, gerçek olarak gözüküyor.

Henüz bu konu hakkında çok fazla bilgi elimizde yok. Mesela tahmin edilen çıkarım bedelleri, faturalarımıza ne kadar etki edeceği, dışarıya satıp satmayacağımız gibi bilgiler henüz mevcut değil. Bunlar da ortaya çıktıkça eklemeye çalışacağız. Ancak şu anda bildiğimiz şeyler Tuna1 bölgesine 320 milyar metreküplük bir kaynağın bulunduğu. 2016 yılından bu yana yapılan çalışmalar son buldu.

Bu, Erdoğan, AKP değil, Türkiye meselesidir

Bu noktadan sonra yapmamız gereken şey ise; bunu ülkece iyi bir biçimde çıkartmak, ülkemiz için iyi bir şekilde kullanmak ve ülkemize katkı sunacak hâle getirmektir. Bu mesele bir parti veya kişi işi değildir. Bu Türkiye için büyük bir adımdır. Enerjide dışa bağımlılığın azalması demektir. Bu ülkemiz için iyi bir adımdır. Bu meselenin hem iktidar hem de muhalefet tarafından siyasî olarak ele alınmaması gerekir.

Buradan sonra şunu da düşünmeliyiz: Doğalgaz, petrol gibi şeyler belli bir süre sonra kullanılmamaya başlayacak. Türkiye 30-40 yıl sonra kendi doğalgazını kullanacak. İleride yenilenebilir enerjiler popüler olunca, onları zamanında kullanmalı, hatta biz öncü olmalıyız. Bu noktada, artık geleceğe odaklanmamız gerekir. Bunu siyasi bir mesele hâline getirmeden ülkemiz için en iyi şekilde kullanalım. Detaylar elimize geçtikçe size rakamlarla da yazmayı isteriz. Şimdilik eldeki bilgiler bunlarla sınırlı.

Bulunan doğalgaz ne zaman kullanıma sunulacak?

Şimdi tespit kuyularının açılmaya başlanacağını, ardından üretim konsepti belirlenip inşaat ve yapım işlerine geçileceğini kaydeden Erdoğan, “Hedefimiz, 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır” dedi.

Benzer bir müjdeli haberi Akdeniz’de de beklediklerini söyleyen Erdoğan, “şu anda bakımda olan Kanuni sondaj gemisinin de yıl sonunda devreye girmesiyle Akdeniz’deki keşiflere hız vereceklerini belirtti.

Sadece denizlerde değil Türk topraklarında da çalışmaların ciddiyetle sürdürüldüğünü kaydeden Erdoğan, “Ülkemizin enerji meselesini kökten çözmeye kararlıyız… Enerjide net ihracatçı konumuna gelene kadar bize durmak, dinlenmek yok” diye konuştu.

Türkiye ne kadar doğalgaz ithal ediyor?

Türkiye, yılda 50 milyar metreküp civarlarında doğalgaz ithal ediyor. Bunun için 15 milyar dolara yakın bir harcama yıllık olarak yapıyoruz. Burada çıkan 320 milyar metreküplük doğalgaz ise Türkiye için cari açığı belli bir süre boyunca azaltacak bir etmen olacak.

Karadeniz’de bulunan 320 milyar metreküp doğalgaz ne kadar yetecek?

Türkiye’nin yılda 50 milyar metreküp dolaylarında bir gaz kullandığı göz önüne alındığında, bulunan rezerv, hiç gaz alımı yapmadan Türkiye için 6 buçuk yıl boyunca yetecektir. Tabii, Cumhurbakanı’nın yaptığı açıklamada olduğu gibi, bulunan bu rezerv, pastanın sadece bir kısmıysa, bulunacak ek rezervler sayesinde bu süre daha da uzayabilir. Daha önce haberlerde çıkan “20 yıl yetecek gaz bulundu” ibareleri, bulunacak rezervin 800 milyar metreküp olduğu düşünülerek söylenmişti. Ancak şu anda Türkiye için bu kadarlık bir miktar kendi başına 6-7 yıl rahatlıkla yetecektir.

Enerji Bakanı Dönmez: Yaklaşık 1.000 metre daha derine ineceğiz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise şöyle konuştu:

”Yaklaşık 500 metrelik bu rezervde gazla buluştuk. Sürekli testleri yapıldı yapılan test analizden sonra TPAO’dan çalışan uzmanlarımız gaz miktarını rezerv miktarını tespit ettiler. Yaklaşık 1000 metre daha derine ineceğiz. Aşağıda iki katmanın daha olduğunu oralarda da gaz kaynağına da ulaşacağımızı gösteriyor. Testlerden sonra gaz son derece kaliteli.”

Türkiye Karadeniz Kıta Sağanlığı
Kaynak: BBC Türkçe

Fatih sondaj gemisi 20 Temmuz 2020’den bu yana Zonguldak’ın yaklaşık 170 kilometre açıklarında Tuna-1 araştırma kuyusunda çalışmalarını yürütüyordu.

Yapılan çalışmalar sonucunda 2100 metre derinlikte 320 milyar metreküplük bir doğalgaz rezervi keşfedildi.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir