Dashlane: Parola Yönetici Uygulaması

76
2
Dashlane Mobil

Merhabalar! Bu yazımda popüler ve güvenilir, Türk Lirası ile ödemede uygun fiyatlara sahip olan Dashlane parola yönetici uygulamasından bahsedeceğim. O halde gelin, yazımıza geçelim.

Dashlane

Dashlane nedir?

Dashlane, güvenilir ve popüler bir parola yönetici uygulamasıdır. Uygulamada sadece şifreleriniz değil, notlarınız, ödeme bilgileriniz, adresleriniz de eklenebiliyor. Ayrıca aşağıda başlıklar halinde ekleyeceğim pek çok özelliği de bulunuyor. O zaman gelin, sırayla hepsine bakalım.

Dashlane güvenilir mi?

Güvenlik, Dashlane’in üstün olduğu ve kullanıcı verilerinin neredeyse ihlale karşı dayanıklı olmasını sağlayan çok sayıda gelişmiş güvenlik uygulamasından yararlandığı bir alandır. Birçok muadili gibi Dashlane de sıfır bilgi modelini benimsiyor. Yani şirket sunucularında depolanan veriler, çalışanların bile erişemeyeceği bir noktaya kadar şifreleniyor. Ayrıca Dashlane, verileri daha fazla korumak için PBKDF2 SHA-256 ve AES-256 şifreleme algoritmalarının yanı sıra iki faktörlü kimlik doğrulamasından da yararlanır. Bunlar, güvenlik dünyasındaki en iyi uygulamalar olarak kabul edilir ve bu nedenle kullanıcılar, mevcut en iyi araçlardan bazıları kullanılarak parolalarının korunduğunu bilmenin rahatlığını yaşayabilir.

Dashlane, biraz benzersiz olan birkaç başka güvenlik özelliğine sahiptir. İlk olarak, parola yöneticisi, ana parolaya ek olarak aygıtın donanımına ve yazılımına özel bir aygıt anahtarı oluşturur. Bu, kullanıcı girişi için de gereklidir ve neredeyse aşılmaz bir model oluşturur. Ayrıca Dashlane, kullanıcıları olası güvenlik sorunları hakkında bilgilendirmek için Dark Web’i hesap bilgileri için düzenli olarak tarar. Kötü amaçlı bir sayfada hesap bilgileri tanımlanırsa Dashlane, girişleri güvenli tutmak için kolay bir güncelleme sağlar.

Kaynak
Dashlane App

Güvenilir şekilde parola üretme

Dashlane sayesinde yeni bir siteye kaydolurken kolayca güvenli parola üretebilirsiniz. Kayıt yaparken uygulama zaten otomatik doldurma yöntemiyle bir parola öneriyor. Ancak bazen otomatik doldurma çalışmadığı için kendiniz parola üretip kopyala-yapıştır yapmalısınız. Bunun için uygulamaya girip “Add Login” diyebilirsiniz veya bunun yerine otomatik doldurma bölümünde bir kutucuk çıkarsa buradan da ekleyebilirsiniz.

Otomatik olarak şifre üretme kısmında ise uygulama otomatik olarak 16 karakterli harf (Aa), rakam (1,2,3), sembol (! / -) içeren bir şifre oluşturmakta. İsterseniz 4-60 karakter arasında harf, rakam, simge, karakter içeren bir şifre üretebilirsiniz.

Chrome‘daki şifreleri Dashlane’a aktarma

Bunun yolu çok basit. Sadece Chrome’dan değil, istediğiniz tarayıcıdan aktarabilirsiniz. Tarayıcıyı açın. Ardından ayarlar kısmından şifreleri bulun. Üç noktaya tıklayınca şifreleri dışa aktar seçeneği gelecektir. Buradan indirin.

Eklentiyi açtıktan sonra “More” seçeneğinden “Open the app” deyin. Ardından sağ üst köşedeki “Account”a basın. Daha sonra “Settings” deyin. Buradan “Import Data” diyerek tarayıcınızdan şifrelerinizi Dashlane’a aktarabilirsiniz.

Mobilde:

Dashlane’da kredi kartı ekleme

Bunun için telefon uygulamasından veya tarayıcı eklentisinden (eklentiye tıkladıktan sonra sağ üst köşedeki “More”a tıkladıktan sonra “open the app” seçeneğine tıklayın) “Payments” kısmına gelin. Buradan yeni bir ödeme yöntemi ekleyin. Gereken alanları doldurun ve işte hazırsınız. Yapmanız gereken karta bir isim vermek, kart sahibinin ad ve soyadını girmek, kart numarasını, son kullanma tarihini ve üç haneli güvenlik numarasını girmek. İsterseniz ödeme yönteminize bir isim de verebilirsiniz.

Dashlane Parola sağlığı

Belki de en güzel özellik budur. Eklenti uygulamasını veya telefon uygulamasını açtıktan sonra “Password Health” seçeneğine tıkladıktan sonra parolalarınızın güvenlik puanını ölçer. Bu sayede ne kadar güvende olduğunuzu görürsünüz.

“All, Compromised, Weak, Reused, Excluded” seçenekleri vardır.

All kısmında tüm zayıf parolaları görürsünüz. Hatta burada ve tüm kısımlarda daha önce ihlal edilmiş şifre varsa bunun uyarısını da gösteriyor.

Compromised kısmında ise güvenliği ihlal edilen şifreleriniz yer alır. Bunları acilen değiştirmeniz gerekir ki şifre değiştirme kısmına az sonra geleceğim.

Weak ise çok zayıf şifreleri işaret eder. Bunları da acilen değiştirmelisiniz.

Reused‘da tekrar eden şifreler yer alır. Eğer sürekli aynı şifreleri kullanıyorsanız burada görebilirsiniz.

Dashlane Logo

Dashlane ile otomatik şifre değiştirme

Eklenti uygulamasını veye mobil uygulamayı açtıktan sonra çıkan “Change Password” kısmından parolalarınızı otomatik olarak Dashlane‘a değiştirtebilirsiniz. Bunu her site ve uygulamada yapamayacağını unutmayın.

Manuel parola değiştirme

Bunun için ise isterseniz şifrenize tıklayıp yanındaki “Change Password” ikonuna dokunarak değiştirebilirsiniz.

Dashlane VPN

Hotspot Shield VPN kullanabilme imkanınız bulunuyor. Elbette aşağıdaki ücretler sizin için uygun gelirse ve alırsanız.

Dashlane ücretleri

Geldik en önemli kısma. Ücretler nedir?

TL üzerinden ücretlendirme için mobil uygulamayı indirmeniz ve oradan abonelik almanız gerekir. En azından ben öyle yaptım. Tarayıcıdan dolar cinsinde gösteriyor çünkü.

Fiyatlar şu şekildedir:

BedavaPremium
(7.99₺)
Aile
(11.99₺)
Güvenli parola saklama50’ye kadar şifreSınırsız şifreSınırsız şifre
Dark Web İzlemeEn fazla 5 e-posta adresiKullanıcı başına en fazla 5 e-posta adresi
Kişiselleştirilmiş güvenlik uyarılarıVarVarVar
WiFi koruması için VPNVarVar
Güvenli NotlarVarVar
Şifreli dosya depolama1 GB1 GB
İki faktörlü kimlik doğrulamaVarVarVar
Şifre SağlığıVarVarVar
Şifre ÜreticiVarVarVar
Form ve ödeme otomatik doldurmaVarVarVar
Cihazlar1 cihazSınırsız cihazSınırsız cihaz
Şifreleri paylaşın5 hesaba kadarSınırsızSınırsız
Sevdikleriniz için DashlaneTek bir plan altında 6 adede kadar özel hesap

İsterseniz sitesinden de fiyatlara bakabilirsiniz.

Dashlane indir

Tarayıcılara indirmek için kullanmak ve indirmek istediğiniz tarayıcınızdan bu linke tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 thoughts on “Dashlane: Parola Yönetici Uygulaması

  1. Yazı çok iyi ama şifreleri aktarma kısmında telefon kısmındaki resimde bir şey gözükmüyor onu da anlatır mısın?

%d blogcu bunu beğendi: