Chrome Pencere İçinde Pencere


Bilgisayarda YouTube kullanırken videoya iki defa sağ tık yaptığınızda karşınıza “Pencere İçinde Pencere” diye bir seçenek çıkar. İşte buraya tıkladığınız zaman hangi uygulama açık olursa olsun istediğiniz boyuta getirebileceğiniz ve istediğiniz yere sürükleyebileceğiniz şekilde farklı bir pencere çıkmakta. İşte bu sayede bir video izlerken başka işlerinizi yapabilirsiniz. Ancak her sitede videoya iki sağ tık yapıp pencere içinde pencere moduna geçemiyorsunuz.

Chrome’da picture in picture kullanma

İşte bu nedenle Chrome için Google tarafından geliştirilen “Picture-in-Picture” eklentisini indirmeniz her sitede bu özelliği kullanmanıza fayda sağlayacak. İndirme sayfasına gitmek için tıklayın. İndirme sayfasına gittikten sonra eklentiyi yükleyin. Yükledikten sonra kendisi otomatik olarak Chrome üst çubuğunda belirecektir. İşte bu saatten sonra işiniz sadece video oynatacağınız bir siteye gitmek olacaktır. Bunun için örnek olarak Haber Türk internet sitesine gidip, bir video haber açacağız. Bunu da pencere içinde pencere modunda oynatıp, sizlere bu işlemin ne kadar kolay olduğunu göstereceğiz.

Siteye geldik ve buradan bir video açtık. Ardından burada bir video açtık. Daha sonra Chrome üst çubuğundan ilgili eklentimiz olan Picture-in-Picture’ı seçiyoruz.

Daha sonra sitedeki video otomatik olarak yeni bir pencerede açılıyor ve biz de başka bir yere, örneğin sitemizin ana sayfasına gelerek, hem videoyu izliyoruz, hem de başka bir yerde gezinti yapabiliyoruz. Bu da bizi aynı anda iki farklı Chrome sekmesini yan yana açmaktan kurtardığı gibi hem daha kullanışlı hem de daha göze hitap eden bir özellik sunuyor. Bilgisayar üzerinde sık video izleyen biriyseniz bu eklentiyi kesinlikle kurmalı ve kullanmalısınız.


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir