BursaKart Mobil Uygulaması


Bursa’da kullanılan BuKart veya BursaKart, yolcuların toplu taşıma hizmetlerinde kullandıkları bir kart sistemi. BuKart ile otobüs, tramvay, metro gibi hizmetler kullanılabiliyor. Fakat uzun yıllardır insanların beklediği bir özellik vardı: Telefondan BuKart para yüklemesi yapmak. İşte BURULAŞ yeni hizmeti ile kartlara uzaktan yükleme yapabileceğimiz bir uygulamayı hayata geçirmiş bulunuyor.

BursaKart Mobil Uygulaması

[the_ad id=”3649″]

[the_ad id=”3656″]

BursaKart uzaktan telefonla yükleme yapma

BursaKart veya BuKart’a uzun süredir sadece belirli marketlerde veya ATM’ye benzeyen ve belirli yerlerde bulunan para yükleme cihazlarından yükleme yapılmaktaydı. Ancak yeni uygulama sayesinde BuKart veya BursaKart’ın arka yüzünün altında bulunan kodu uygulamaya yazarak kartınızı tanımlayabilirsiniz. Kartınızı tanımladıktan sonra şu anda kartınızda ne kadar para bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca hangi saat ve tarihte ne kadar harcama ve yükleme yaptığınız bilgisini de göstermekte.

Bunun yanında uygulamada kartınızın vize tarihinin gelip gelmediğini sorgulayabilirsiniz. Eğer vize tarihi geldiyse, kartınızın vizesini yaptırabilirsiniz. Uygulamanın bir diğer özelliği ise kartınıza para yüklemektir. 10, 20, 50, 100 veya istediğiniz miktarda BursaKart veya BuKart’ınıza para yüklemesi yapabilirsiniz.

BursaKart Mobil uygulaması ile otobüs ve durak takibi (Otobüsüm nerede)

Bu uygulama sadece kartınıza para yüklemeyi değil, aynı zamanda otobüsleri canlı olarak takip etmenizi sağlıyor. Otobüslerin içinde bulunan konum takibi sayesinde, belli bir hat üzerindeki otobüslerin nerede olduklarını görebilirsiniz. Bu, evden çıkmadan önce durağa ne zaman gideceğinizi belirlemek konusunda size oldukça fazla yararlı olan bir özellik. Daha önce BURULAŞ otobüs takibi için bir uygulama yapmıştı ancak bu çok da başarılı değildi.

Bunun yanında farklı bir özellik olarak, bir durağa baktığınızda o durağa ait otobüslerin kaç dakika içinde geleceğini de görebilirsiniz. Hatta sık kullandığınız veya istediğiniz durakları/hatları favorilerinize ekleyerek istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Bu da uygulamanın harika bir diğer özelliği olmuş.

[the_ad id=”3660″]

[the_ad id=”3658″]

BursaKart telefon uygulamasını kullanarak NFC ile ödeme yapma

Bu uygulamayı kullanarak alacağınız biletleri NFC teknolojisini kullanarak otobüslerin kart okutma yerlerinde kullanabiliyorsunuz. Uygulamada tanımladığınız BuKart ile NFC ödemesi yapamıyorsunuz. Sadece kısa ve uzun bilet alımlarında kullanabiliyorsunuz. Belki ilerleyen zamanlarda toplu taşımada kullandığımız kartları yanımızda gezdirmek yerine uygulamaya giriş yapıp NFC ile okutabiliriz. Ancak yine de bu uygulamada NFC gibi bir teknolojinin kullanılması önemli.

BURULAŞ kayıp eşya bildirme

Bu uygulamanın en güzel özelliklerinden biri de toplu taşımada kaybettiğiniz bir eşya varsa bu konu hakkında BURULAŞ ile iletişime geçmek oluyor. Eğer kayıp eşya bildirmek isterseniz çok kolay. Basit bir şekilde BURULAŞ’a kayıp eşya bildiriminde bulunma imkanına sahip oluyorsunuz.

BursaKart Mobil telefon uygulamasında yükleme yapamıyorum

Uygulamada yükleme yapabilmek adına uzaktan yükleme yapabilmeye uygun kartlar almanız gerekiyor. Bu türdeki kartları alabilmek adına BURULAŞ’a ait satış noktalarından yeni kartlar alabilirsiniz. Düşünüldüğünde; yeni bir kart çıkartmak yükleme yapmak için sürekli bir büfe ya da anlaşmalı market bulmaktan daha mantıklı bir durum. Bu nedenle kartınıza sürekli yükleme yapan biriyseniz BURULAŞ ile iletişime geçerek size en uygun uzaktan yüklemeye uygun kartı nereden ve nasıl edinebileceğinizi sorabilirsiniz.

Bu uygulama, karta dolum yapmanın yanında; vize yenileme, güncel bakiye sorgulama, durak bilgisi alma, “Otobüsüm nerede”, kayıp eşya bildirimi yapma, toplu taşıma ile yol tarifi alma gibi çok mükemmel özelliklere sahip. Uygulama BURULAŞ Tur uygulamasından kat kat işlevsel ve çok daha iyi bir ara yüze ve işlevselliğe sahip. Bu uygulamanın yıllar önce gelmesi gerekirdi ancak maalesef gelmesi için bu kadar beklenmesi gerekiyor. Ancak en nihayetinde bu özellik geldi. Özellikle öğrenciler için oldukça işlevsel olabilecek bir özellik. İşte bu nedenle uygulamayı Bursa’da yaşayan her bir Bursa vatandaşının kullanması çok yararlı olacaktır. İşlevsel olarak da tasarımsal olarak da oldukça başarılı olmuş. Geç olmuş ancak yine de sonunda Bursa halkı için iyi bir çalışma olmuş. Aşağıdaki videonun da altındaki bağlantılardan kolayca cihazınıza indirme işlemi yapabilirsiniz.

Aşağıdan BursaKart’ın inceleme videosunu izleyebilirsiniz.

trcom badge ios
Google Play


Rıdvan Atmaca

Ben Rıdvan Atmaca. 2003 Bursa doğumluyum. Teknoloji, gündem, tarih konularına meraklıyım. Araştırma yapmak ve öğrenmek en büyük tutkum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir